Dienas notikumu apskats

Strīdu ar Norvēģiju par krabju zveju risinās diplomātiskā ceļā, bet neizslēdz tiesu

Dienas notikumu apskats

«Reverta» aizvien nav atguvusi vairāk nekā 400 miljonus eiro «Parex» aktīvu naudas

Ziņojums: Asada cietumos pēdējos gados pakārti 13 000 režīma pretinieku

Ziņojums: Asada cietumos pēdējos gados pakārti 13 000 režīma pretinieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Līdz 13 000 cilvēku pēdējos gados pakārti Sīrijas valdības cietumā netālu no Damaskas, paziņojusi starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International”. Vairums no viņiem bijuši civiliedzīvotāji, kas iestājušies pret prezidenta Bašara al Asada valdību. 

Cilvēktiesību organizācija savā ziņojumā Sīrijas valdību apsūdz par „iznīcināšanas politikas” piekopšanu, paužot, ka Saidnajas cietumā notiekošais ir uzskatāms par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci.

Sīrijas opozīcija pieprasījusi, lai cietumiem pielaiž starptautisko novērotājus, bet ziņojumu iesniedz Starptautiskajai Krimināltiesai. Asada valdība šādas apsūdzības iepriekš noraidījusi.  

Cilvēktiesību organizācijas “Amnesty International” ziņojuma virsraksts ir „Cilvēku kautuve - masveida pakāršana un iznīcināšana Saidnajas cietumā.”

Saskaņā ar organizācijas vēstīto, bēdīgi slavenajā cietumā netālu no Damaskas laikā no 2011.gada septembra līdz 2015.gada decembrim katru nedēļu notika masu pakāršanas. Vismaz reizi nedēļā līdz 50 ieslodzītajiem tika izvesti no kamerām uz patvaļīgām tiesām, piekauti un tad pakārti, teiks ziņojumā. Kopumā šajos gados tie bijuši līdz 13 tūkstoši ieslodzīto. “Amnesty International” vēsta, ka „visa procesa laikā viņiem bija aizsietas acis, viņi nezināja, kad un kā viņi mirs, līdz viņiem ap kaklu netika aplikta cilpa”.

Tiek uzskatīts, ka vairums upuru bija civiliedzīvotāji, kas iestājās pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdību.

“Amnesty International” savu ziņojumu balsta uz 84 cilvēku liecībām, tostarp bijušajiem cietuma apsargiem, ieslodzītajiem arī tiesnešiem.

Kāds bijušais tiesnesis, kas pieredzējis masu pakāršanas, liecināja, ka pakārtie atstāti karājamies „10 līdz 15 minūtes”. Viņš piebilda, ka jauniešus, kas bija pārāk viegli, lai viņu svars tos nogalinātu, „apsargu palīgi vilka uz leju”, lai salauztu viņu sprandas.

Ziņojumā vēstīts arī par šaušalīgām spīdzināšanas metodēm. Apgalvots, ka apsargi ieslodzītos izvarojuši vai likuši izvarot vienam otru; viņi baroti, ēdienu nometot uz grīdas, kas bieži bija netīra un klāta ar asinīm.

Cilvēktiesību organizācija uzskata, ka cietumā atrodas 10 000 līdz 20 000 cilvēku.

Šādas liecības “Amnesty International” sniedza divi bijušie ieslodzītie Diabs Serihs un Anass Hamado.

„Neviens nezina patiesos skaitļus, neviens nezina pretīgos spīdzināšanas paņēmienus, kas notiek tur iekšā. Ik pa laikam sociālajos medijos parādās bildes ar cilvēkiem, kas, nokļūstot cietumā svēra 100 vai 110 kilogramus, un iznāca no cietuma, sverot 45 vai 40 kilogramus,” teikts liecībās.

„Viņi atnāk un paņem cietuma kameras galveno vai divus citus, lai viņus sistu. Tu vari dzirdēt skaņas – tava sirds pamirst. Tevi pārņem drebuļi, tu sāc kratīties, tu nevari to kontrolēt,”  stāstīja bijušais ieslodzītais.

Organizācija „Amnesty International” uzsvēra, ka cietumā notiekošais ir uzskatāms par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci, un, domājams, ka šādas darbības turpinās joprojām.

Organizācija jau iepriekš ziņojusi, ka kopš konflikta sākuma 2011.gada pavasarī Sīrijas cietumos miruši vairāk nekā 17 000 cilvēku. Šis skaitlis neietvēra ziņas par 13 000 pakārto Saidnajas cietumā.

Sīrijas opozīcija, reaģējot uz ziņojumu, otrdien pieprasīja, lai valdības cietumiem tiktu pielaisti starptautiskie novērotāji. Opozīcijas organizācija Nacionālā koalīcija arī pieprasīja nekavējoties atbrīvot visus ieslodzītos, bet “Amensty International” ziņojumu iesniegt Starptautiskajai Krimināltiesai.

Sīrijas valdība iepriekš noliegusi, ka nogalinātu vai slikti apietos ar ieslodzītajiem. Prezidents Bašars al Asads otrdien publicētos komentāros paziņoja, ka valsts „aizstāvēšana” kara laikā ir svarīgāka nekā iespējama lieta pret viņa valdību Hāgā bāzētajā ANO tribunālā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti