Ziņojumā par Dauningstrītas ballītēm nosodītas «vadības neveiksmes»; amatpersonas aicinātas uzņemties atbildību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Trešdien, 25. maijā, publicētā ziņojumā par ballītēm, kas notikušas Lielbritānijas valdības birojos Covid-19 ierobežojumu laikā, norādīts, ka amatpersonām, kas skandālā iesaistītas, būtu jāuzņemas atbildība. Britu premjers Boriss Džonsons vēlreiz atvainojies par savu rīcību un uzsvēris, ka uzņemas atbildību, tomēr demisionēt negrasās.

Liecības par pulcēšanos Dauningstrītā pirmo reizi parādījās pagājušajā gadā. Apgalvojumi, ka Džonsons un viņa darbinieki pandēmijas laikā piedalījās ballītēs, kamēr miljoniem pilsoņu bija liegts tikties ar draugiem un ģimeni, ir nopietni kaitējuši valdībai.

Tā dēvētais "partygate" ziņojums, ko izstrādāja vecākā ierēdne Sjū Greja, ir rezultāts izmeklēšanai par 16 ballītēm, kurās piedalījās Lielbritānijas premjerministrs Džonsons un viņa darbinieki 2020. un 2021. gadā, kamēr bija spēkā strikti Covid-19 ierobežojumi, kas aizliedza cilvēku pulcēšanos. Ziņojumā minēts, ka augstākajai vadībai, gan politiskajai, gan ierēdņu līmenī, ir jāuzņemas atbildība par šo kultūru. Konkrēti vārdi gan netiek nosaukti.

Ziņojumā par Dauningstrītas ballītēm nosodītas «vadības neveiksmes»; amatpersonas aicinātas uzņemties atbildību
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Greja ziņojumā uzsvēra, ka dažiem no šiem pasākumiem nevajadzēja notikt. Ziņojuma autore arī pieļāva, ka dažos no pasākumiem jaunākie ierēdņi pieļāvuši, ka viņu atrašanās ballītē ir pieļaujama, jo tajās atradušies arī vecākie ierēdņi.

Ziņojums trešdien tika iesniegts arī britu premjeram.

Pēc iepazīšanās ar to premjers parlamenta deputātiem atkārtoti izklāstīja savu redzējumu par šo skandālu, uzteicot un aizstāvot savus darbiniekus, kā arī vēlreiz atvainojoties un uzņemoties atbildību par notikušo.

"Es vēlos teikt, ka uzņemos pilnu atbildību par to, kas notika manā uzraudzībā. Esmu pārliecināts, ka ar izmaiņām un jaunajām struktūrām, kas tagad ir pieņemtas, esam izdarījuši secinājumus. Es ceru, ka šodien, izlasot Sjū Grejas ziņojumu, mēs spēsim virzīties uz priekšu un koncentrēties uz britu cilvēku prioritātēm," teica Lielbritānijas premjers.

Premjera paša Konservatīvās partijas kritiķi ir paziņojuši, ka viņš ir melojis parlamentam, kas tradicionāli ir noziegums, kas Lielbritānijas politikā noved pie demisijas. Skarbus vārdus Džonsonam parlamentā trešdien veltīja Īans Blakfords, Skotijas Nacionālās partijas līderis.

"Astoņus mēnešus mēs esam dzirdējuši katru attaisnojumu, bet tagad ir skaidri fotogrāfiju pierādījumi par to, kas notika Vestminsterā. Kamēr cilvēki palika mājās, lai aizsargātu veselības aprūpes sistēmu, premjerministrs nodarbojās ar dzeršanu un izvirtību, kas ir ņirgāšanās par upuriem, ko cilvēki nesa. Vai premjerministrs tagad izmantos iespēju un atkāpsies?!" vaicāja Blakfords.

Premjera demisiju jo īpaši pieprasa arī opozīcijā esošie leiboristi. Tomēr premjers līdz šim atteicies atkāpties. Opozīcijā esošo leiboristu līderis Kīrs Stārmers pauda pārliecību, ka premjeram tas tomēr jādara.

"Vērtības, ko simbolizē Dauningstrītas durvis, ir jāatjauno. Un parlamentāriešiem man iepretim beidzot ir jāpasaka savam līderim, ka laiks ir beidzies.

Tu nevari likumus veidot un tos pārkāpt. Ir laiks sakravāt somas. Tikai tad valdība varēs funkcionēt, tikai tad šo puvi varēs izgriezt un varēsim atjaunot biroja godu un demokrātiju, ko tas pārstāv," pauda Stārmers.

Atsevišķas policijas izmeklēšanas rezultātā 83 cilvēkiem, tostarp Džonsonam, tika uzlikti naudas sodi, kas padarīja viņu par pirmo Lielbritānijas premjerministru, kurš, atrodoties amatā, ir pārkāpis likumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti