Dienas notikumu apskats

Zem VID darbinieku uzraugu lupas – arī dienestā strādājošo tuvinieki

Dienas notikumu apskats

Sīrijā uzlidojumā slimnīcai Alepo gājuši bojā desmitiem mierīgo iedzīvotāju

Ziņo par būtiskiem pamiera pārkāpumiem Ukrainas austrumos

Ziņo par būtiskiem pamiera pārkāpumiem Ukrainas austrumos

Pamiera pārkāpumi Ukrainas austrumos ir sasnieguši augstāko līmeni vairāku mēnešu laikā, un vardarbība kļūst arvien satraucošāka – ar šādu brīdinājumu klajā nākusi Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO). Novērotāju misija arī aicinājusi visas konfliktā iesaistītās puses spert izlēmīgus soļus pamiera atjaunošanai. Tikmēr Ukrainas puse un separātiskie kaujinieki apsūdz viens otru jaunu provokāciju gatavošanā.

Kopš pagājušā gada februārī noslēgtās Minskas vienošanās un izsludinātā pamiera situācija Ukrainas austrumos saglabājās visai stabila. Nereti gan tika saņemtas ziņas par dažādām provokācijām un incidentiem, kuros izmantoti vieglie ieroči.

Taču pēdējo mēnešu laikā situācija ir ievērojami pasliktinājusies un arvien biežāk lietā tiek likta artilērija un mīnmetēji, kuru izmantošanu aizliedz pamiera noteikumi.

Kā paziņojis Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas īpašās novērošanas misijas vadītājs Ertugruls Apakans, situācija kļūst arvien satraucošāka. Arī no ieroču glabātavām arvien biežāk pazūdot bruņojums, bet dažas noliktavas esot pamestas pilnībā. Novērojumi liecinot, ka daudzi no šiem ieročiem atkal tiek izmantoti frontes līnijā.

Tāpat bažas rada fakts, ka tiešiem uzbrukumiem tiek pakļauti arī novērošanas misijas darbinieki, bet uzbrukumos vainojamās personas paliek nesodītas. Atskaitoties dalībvalstu pārstāvjiem par misijas rezultātiem, Apakans pieprasījis, lai draudi pret novērotājiem un mēģinājumi ierobežot viņu pārvietošanos, īpaši cenšoties piekļūt Krievijas Federācijas robežai, nekavējoties tiktu izbeigti. EDSO misijas pārstāvis arī uzsvēris, ka pamieram ir īpaši liela nozīme turpmākajos centienos ieviest dzīvē Minskas vienošanos, tāpēc ir pienācis laiks konfliktā iesaistītajām pusēm spert izlēmīgus un redzamus soļus pamiera atjaunošanā.

Šajās dienās gan Ukraina, gan Krievija nākušas klajā ar paziņojumiem par situāciju Ukrainas austrumos. Tā Ukrainas prezidenta administrācijas pārstāvji apgalvo, ka separātisko grupējumu starpā, kā arī kaujinieku un Krievijas regulāro spēku starpā pēdējā laikā esot novērojamas sadursmes. Situācijas stabilizēšanai Alčevskā un Luganskā esot ievesti Krievijas Nacionālās gvardes federālā dienesta operatīvās vienības karavīri no Groznijas. Tāpat tiek ziņots, ka no Krievijas Doņeckas un Luganskas apgabalos joprojām tiek ievesta krievu militāra tehnika, ieskaitot tankus un raķešu iekārtas „Grad”.

Savukārt pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas tā dēvētās aizsardzības ministrijas pārstāvis Eduards Basurins paziņojis, ka Ukrainas spēki turpinot gatavoties provokācijām pareizticīgo Lieldienu un maija brīvdienu laikā. Lieldienas šogad plānotas 1.maijā, un kaujinieki pieļauj, ka ukraiņu puse kā dzīvo vairogu varētu izmantot civiliedzīvotājus.

Tikmēr Krievijas pārstāvis EDSO Aleksandrs Lukaševičs izteicies, ka starptautiskās kontaktgrupas un Normandijas formāta ietvaros varētu apspriest arī bruņotu novērotāju nosūtīšanu uz Ukrainas austrumiem, bet pēc tam šo jautājumu varētu izskatīt arī EDSO. Šādas policijas misijas nosūtīšanu vēlas panākt Ukrainas prezidents Petro Porošenko, taču Lukaševičs paudis pārliecību, ka šādi novērotāji noteikti kļūtu par provokāciju mērķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt