Zinātnieki brīdina, ka Anglija pārāk ātri plāno atvieglot Covid-19 ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Anglija riskē atkal zaudēt kontroli pār koronavīrusa pandēmiju, jo tā plāno mīkstināt Covid-19 dēļ ieviestos ierobežojumus bez pilnībā darboties spējīgas vīrusa izsekošanas programmas. Par to šodien brīdinājuši vairāki vecākie zinātniskie konsultanti.

Lielbritānija, valsts ar otru lielāko nāves gadījumu skaitu pasaulē, ir viena no pēdējām Eiropas valstīm, kas sāk mazināt pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus.

Zinātnieki brīdina, ka Anglija pārāk ātri plāno atvieglot Covid-19 ierobežojumus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus katru nedēļu pakāpeniski atceļ vairākas valstis. Arī 1. jūnijs nebūs izņēmums, un ierobežojumi tiks atviegloti ne tikai kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā, bet, piemēram, arī Anglijā. Tiesa, ierobežojumu mīkstināšanu pavada arī bažas par atkārtotu vīrusa uzliesmojumu. Šādas bažas radušās arī vairākiem zinātniekiem Lielbritānijā.

Ārkārtas situāciju zinātniskā konsultatīvā grupa, kas konsultē valdību, ir publicējusi informāciju par savām konfidenciālajām sanāksmēm. Tajā iekļautas informācija par 34 sanāksmēm un virkne zinātnisku ziņojumu kopš janvāra. Vienā no sanāksmēm aprīļa beigās tika lēsts, ka maija vidū Lielbritānijā tika konstatēti tikai 1000 gadījumu diennaktī. Tā vietā Nacionālās statistikas biroja aprēķini liecina, ka pašlaik Anglijā vien ir 8000 gadījumu dienā. Šie skaitļi neietver gadījumus aprūpes namos vai slimnīcās.

Premjerministrs Boriss Džonsons paziņojis, ka ierobežojošie pasākumi Anglijā no 1. jūnija tiks piesardzīgi atviegloti. No 1. jūnija Anglijā mācības uzsāks noteiktu vecuma grupu skolēni pamatskolās, bet tikties būs atļauts grupās līdz sešiem cilvēkiem. Anglijas piemēram sekos arī Velsa, tur no pirmdienas varēs tikties neierobežots cilvēku skaits no divām mājsaimniecībām. Bet Skotijā un Ziemeļīrijā daži atvieglojumi jau ieviesti.

Apvienotās Karalistes valdība uzsvērusi, ka tā visu laiku lēmumus balstījusi datos un pierādījumos, proti, sekojusi zinātnei. Tomēr Ārkārtas situāciju zinātniskās konsultatīvās grupas loceklis profesors Džons Edmunds norādījis, ka valdība uzņemas risku un ierobežojumu atvieglošana ir “politisks lēmums”. Viņš norādīja, ka vīrusa izsekošanas programma sākusi darboties tikai pirms pāris dienām un ar to ir par maz.

Viņam piekrīt arī vēl viens grupas loceklis Džeremijs Farrars, uzsverot, ka veselības aprūpes dienesta izstrādātajai izsekošanas sistēmai vajadzētu būt “pilnībā darbspējīgai un inficēšanās gadījumu skaitam jābūt zemākam”. Bažīgs par valdības soļiem ir arī Londonas mērs.

Situāciju komentēja arī profesore Šiana Grifita: “Zinātne ir daļa no valdības lēmumu pieņemšanas, un valdība pieņem lēmumus. Lieta ir tāda, ka vienmēr valdības lēmumu pieņemšanā ir riski un daļa no tiem saistīti ar sabiedrības drošību. Es domāju, ka sabiedrībai ir labi dzirdēt ekspertu scenārijus, tas nāk par labu. Par spīti tam, ka no pirmdienas būs lielāka brīvība, tas cilvēkus dara piesardzīgus. Slimība joprojām ir klātesoša, un tā ir nāvējoša. Kas attiecas uz izsekošanas programmu, tās izziņošanas laikā tika minēts, ka tā spēs pasargāt aptuveni 15% gadījumu, pārējais būs atkarīgs, piemēram, no personīgās higiēnas ievērošanas.”

Konsultatīvā grupa brīdināja, ka būs “maz laika” atkārtoti ieviest stingrus ierobežojošos pasākumus, ja inficēšanās līmenis atkal sāks pieaugt. Otrs lielākais ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits pašlaik ir tieši Lielbritānijā, kuru apsteidz vienīgi ASV.

Lielbritānijā miruši vairāk nekā 38 000 cilvēku, bet inficējušies vairāk nekā 270 000.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti