Pusdiena

Laura Dzērve par Saeimas sociālo lietu komisijas sēdi par veselības aprūpes pieejamību

Pusdiena

Krievijai atsaka antidopinga sistēmas atzīšanu; olimpiskais starts zem jautājuma zīmes

Zimbabvē varu pārņēmusi armija

Zimbabvē varu pārņēmusi armija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Zimbabvē varu pārņēmusi armija. 93 gadus vecais ilggadējais prezidents Roberts Mugabes atrodas mājas arestā.  Arī Zimbabvē valdošā partija uzgriezusi muguru Mugabem, paziņojot par "nevardarbīgu [varas] pāreju". Armija noraida, ka tas ir valsts apvērsums. Izskan, ka par iemeslu Zimbabves armijas un valdošās partijas rīcībai varētu būt Mugabes daudz jaunākās sievas Greisas politiskās ambīcijas pārņemt prezidentūru pēc vīra.

Zimbabves bruņoto spēku transports un karavīri galvaspilsētā Hararē sāka sarasties jau naktī uz trešdienu, 15. novembri. Harares ielās arī bija redzami daudzi karavīri, bet naktī bija dzirdami ieroču un artilērijas šāvieni Harares ziemeļu priekšpilsētās, kur dzīvo prezidents Roberts Mugabe un vairāki valdības locekļi.

Vēlāk, trešdien agri no rīta, Zimbabves armija pārņēma kontroli pār nacionālo televīziju ZBC. Ģenerālmajors Sibusiso Mojo paziņoja, ka bruņotie spēki pārņem varu, bet noliedza, ka tas ir valsts apvērsums. Viņš teica, ka prezidents Mugabe un viņa ģimene ir drošībā

"Mēs tikai vēršamies pret noziedzniekiem ap viņu, kuri pastrādā noziegumus, kas valstī rada sociālās un ekonomiskās ciešanas. Mēs viņus vēlamies saukt pie atbildības. Tiklīdz būsim izpildījuši savu misiju, mēs sagaidām, ka situācija atgriezīsies normālās sliedēs. Mēs vēlāmies uzsvērt, ka šī nav militāra valdības pārņemšana.

Drošības spēku mērķis ir labot deģenerējušos politisko, sociālo un ekonomisko situāciju mūsu valstī. Pretējā gadījumā tā var beigties ar vardarbīgu konfliktu," teica Mojo.

93 gadus vecais Zimbabves prezidents Roberts Mugabe atrodas mājas arestā, tomēr ar viņu viss ir kārtībā.

Par to paziņoja Zimbabves kaimiņvalsts Dienvidāfrikas prezidents Džeikobs Zuma, viens no Mugabes tuvākajiem sabiedrotajiem. Abiem trešdien bijusi telefonsaruna.

Zuma paziņoja, ka Zimbabvē varu sagrābusi armija, un to aicināja neveikt „pretkonstitucionālas izmaiņas valdībā”. Aicinot uz savaldību, Zuma norādīja, ka uz Zimbabvi nosūta divus īpašos sūtņus: Dienvidāfrikas Republikas aizsardzības, kā arī valsts drošības ministrus, lai tie tiktos ar Mugabi un armiju.

Saista ar pirmās lēdijas ambīcijām

No Zimbabves pienākošās ziņas liecina, ka Mugabes 37 gadus ilgušajai valdīšanai varētu būt pienākušas pēkšņas beigas. Armija iejaucās pēc tam, kad Mugabe no amata atlaida viceprezidentu Emersonu Mnangagvu.

Valdošajai partijai ZANU-PFpiederošajā kontā vietnē "Twitter" ievietoti paziņojumi liecina, ka tā Mugabem uzgriezusi muguru un par partijas pagaidu prezidentu iecelts Mnangagve. Arī valdošās partijas ierakstos uzstāts, ka šis nav valsts apvērsums, bet varas "nevardarbīga pāreja". Piebilsts, ka "ne Zimbabve, ne [valdošā partija] nepieder Mugabem un viņa sievai", un ka abi esot "aizturēti".

Izskan, ka par iemeslu patlaban Zimbabvē notiekošajam ir Mugabes par viņu krietni jaunākās, 52 gadus vecās sievas Greisas politiskās ambīcijas pārņemt prezidentūru pēc sava vīra.

Sāncensība starp Greisu Mugabi un atlaisto viceprezidentu Mnangagvi sašķēla partiju. Gresai Mugabei caur savu vīru izdevās atbrīvoties no vairākiem politiskajiem sāncenšiem.

Tagad tiek ziņots, ka, piemēram, aizturēts partijas ZANU jaunatnes spārna līderis, kurš ir Greisas Mugabes atbalstītājs.

Arī bijusī ASV vēstniece ANO Samanta Pauere BBC Radio izteica viedokli, ka aiz Zimbabves armijas lēmuma pārņemt varu stāv Greisas Mugabes rīcība.

"Izskatās, ka līnija, kuras pārkāpšana viņus aizvainotu pietiekami, lai rīkotos, ir Greisa - pirmā lēdija, kas mēģina sagrābt varu, izstumj citus, liecības par viņas korupciju. Tas viss veidojās gadu gaitā. Bet, kad kļuva skaidrs, ka viņa mēģina paturēt varu un prezidentūru – varbūt tas viņiem lika iejaukties. Tomēr šī ir ļoti bīstama situācija. Zimbabves cilvēku likteņi atkal ir tādu cilvēku rokās, kurus diez vai var uzskatīt par uzticamiem," sacīja Pauere.

Notiekošo sauc par apvērsumu

Kaut arī bruņotie spēki paziņojuši, ka notiek cīņa pret noziedzniekiem ap Mugabi, valsts opozīcija notikušo uzskata par valsts apvērsumu. “Tas ir apvērsums. Par to nav šaubu.

Mēs nosodām vēršanos ar spēku pret tautas ievēlētu amatpersonu.

Mums jārēķinās ar šī apvērsuma sekām un jāizstrādā ceļa karte, kā demokrātiskā ceļā sakārtot valsti. Nedrīkstam pieļaut ekonomisko lejupslīdi vai pilsoņu karu,” sacīja Zimbabves opozīcijas partijas līderis Tendajs Biti.

Arī Āfrikas Savienība paziņojusi, ka Zimbabves krīzes „izskatās pēc apvērsuma”.

Notikušais pievērsis arī citu valstu vadītāju uzmanību. Tā, piemēram, Dienvidāfrikas Republikas prezidents Džeikobs Zuma paudis cerību, ka notikumi Zimbabvē nebeigsies ar antikonstitucionālām pārmaiņām valdībā. Viņš aicinājis izkļūt no konflikta mierīgā ceļā un lūdzis Zimbabves drošības spēkus gādāt, lai valstī tiek saglabāts miers.

Notikušajam līdzi seko arī Lielbritānijas valdība. Ārlietu ministrs Boriss Džonsons paziņojis, ka situācija ir satraucoša: “Mēs ļoti uzmanīgi sekojam līdzi notiekošajam Zimbabvē. Esam sazinājušies ar saviem pilsoņiem, kuri ir ļoti satraukti. Situācija pašlaik ir neskaidra, un nav zināms, ar ko tā beigsies. Mēs vēlamies redzēt stabilu un veiksmīgu valsti, kurā netiek pieļauta vardarbība.”

Saistībā ar iespējamo apvērsumu darbību Zimbabvē ierobežojusi Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība. Diplomāti arī aicina Amerikas pilsoņus uz laiku patverties savās dzīvesvietās. 

Atsevišķos reģiona medijos tiek ziņots, ka Mugabe grasoties paziņot par atkāpšanos no prezidenta amata.

Viņš bijis pie varas kopš 1980.gada, kad Zimbabve ieguva neatkarību no Apvienotās Karalistes. Reiz visai pārtikusi, patlaban Zimambve tiek uzskatīta par vienu no nabadzīgākajām valstīm pasaulē.

Aizvadītajā desmitgadē valsts piedzīvoja rekordlielu hiperinflāciju, vienu brīdi sasniedz 231 miljonu procentu gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti