Pusdiena

Veselības ministrs uzskata Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas kritiku par nepamatotu

Pusdiena

Pusdiena 01.02.2016

ANO sanāksmē Ženēvā diskutē par Zikas vīrusu un tā globālajiem draudiem

Zikas vīrusu var pasludināt par globālu draudu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ženēvā ārkārtas sanāksmi sasaukusi ANO Pasaules Veselības organizācija, lai runātu par arvien augošajiem Zikas vīrusa draudiem. Ekspertiem ir jāvienojas, vai izsludināt globālu trauksmi. Patlaban visvairāk skarta ir Dienvidamerika, kurā bīstamo vīrusu saista ar ietekmi uz jaundzimušajiem, kuri pasaulē nāk ar pārāk mazu galvu.

Vīruss ir izplatījies jau 23 valstīs.

Ja ANO Pasaules Veselības organizācija, kas pirmdien tiekas ārkārtas sanāksmē Ženēvā, Zikas vīrusu pasludinās par globālu draudu, tā apturēšanai sāksies ievērojams process, kurā ieplūdīs gan lieli naudas līdzekļi, gan resursi, gan iesaistīsies zinātnieki un pētnieki laboratorijās visur pasaulē, tā gaidāmos notikumus raksturo mediji.

Pasaules Veselības organizācijas eksperti jau ir norādījuši, ka Zikas sērga no vidēji smagas problēmas pārvēršas nopietnos globālos draudos. Organizācija ir īpaši satraukta arī tādēļ, ka saņēma bargu kritiku par novēlotu reakciju uz Ebolas vīrusu, kas skāra Rietumāfrikas valstis. Paredzams, ka sanāksmes laikā slimības izplatības kontroles, virusoloģijas un vakcīnu eksperti sniegs savu redzējumu organizācijas direktorei Margarētai Čanai.

Pirmo Zikas vīrusa saslimšanas gadījumu konstatēja aizvadītā gada maijā Brazīlijā, un patlaban vīruss vissmagāk ir skāris tieši šo valsti, taču kopš pavasara, saskaņā ar ANO datiem, tas ir izplatījies jau 23 valstīs un teritorijās Amerikas kontinentā.

Kolumbijā ar Zikas vīrusu inficējušos grūtnieču skaits vienas nedēļas laikā esot dubultojies, un prognozē, ka līdz gada beigām varētu inficēties vairāk nekā pusmiljons cilvēku. Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka šogad pavisam Amerikā vīruss skars vismaz četrus miljonus cilvēku.

Zikas vīruss ir gripai līdzīga slimība, un to pārnēsā moskīti. Tās simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, iekaisušas acis, arī galvassāpes, acu sāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas. Simptomi var ilgt no dažām dienām līdz nedēļai. Smagas slimības formas gadījumā pacients var nonākt arī slimnīcā.

Taču milzu satraukumu radījis fakts, ka vīrusu saista ar pieaugošu gadījumu skaitu, kad Latīņamerikā, īpaši Brazīlijā, dzimst bērni ar pārmērīgi mazu galvu. To vēl pirms pirms Ženēvas ārkārtas sanāksmes uzsvēris arī ASV nacionālā alerģijas un infekcijas slimību institūta direktors Entonijs Fausi. „Grūtniecības apdraudējums ir pati lielākā problēma.

Jo, ja tiešām atklāsies, un tas joprojām nav pilnībā pierādīts, ka Zikas vīruss ir saistīts ar faktu, ka dzimst bērni ar pārmērīgi mazu galvu, tad šis process ir jāuztver ārkārtīgi, ārkārtīgi nopietni.

Tādēļ Slimību kontroles un profilakse centrs dara to, ko parasti neatļaujas darīt, proti, brīdina grūtnieces nopietni apdomāt ceļošanu uz vīrusa skartajiem reģioniem," sacīja Fausi.

Pasaules Veselības organizācijas eksperti brīdinājuši, ka jādomā par ceļotājiem un tūristiem, kuri vēlas doties uz vīrusa piemeklētajām teritorijām, lai pasargātu gan savu veselību, gan neizplatītu to tālāk.

Arī Latvijas Ārlietu ministrija ir aicinājusi ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus un iepazīties ar sīkāku informāciju par Zikas vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem, kas ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā internetā. Viens no pirmajiem noteikumiem ir gan iekštelpās, gan ārpus tām izvairīties no odu kodumiem, it īpaši laikā no saullēkta līdz saulrietam, kad odu aktivitāte ir vislielākā. Īpaši piesardzīgām ir jābūt grūtniecēm un cilvēkiem, kuriem ir novājināta imunitāte vai kuri sirgst ar smagām, hroniskām slimībām, kā arī tiem, kuri ceļo ar maziem bērniem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti