Pusdiena

Pusdiena 28.02.2018

Pusdiena

Ministrija sola iebilst pret Rīgas plānu ierobežot deputātus

Ziemeļkoreju tur aizdomās par ķīmisko ieroču sastāvdaļu piegādi Sīrijai

Ziemeļkoreju tur aizdomās par ķīmisko ieroču sastāvdaļu piegādi Sīrijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ziemeļkoreju tur aizdomās par ķīmisko ieroču sastāvdaļu piegādāšanu Sīrijai, pretī saņemot naudu savai kodolieroču programmai. Par to liecina mediju rīcībā nonācis, pagaidām nepublicēts Apvienoto Nāciju ziņojums. Sīrijas valdība pirms dažiem gadiem paziņoja par atteikšanos no ķīmisko ieroču krājumiem, tomēr ir bažas par šī solījuma patiesumu, un periodiski joprojām izskan ziņas par ķimikāliju izmantošanu karadarbībā.

Ziemeļkoreja uz Sīriju sūtījusi aprīkojumu, ko var izmantot ķīmisko ieroču ražošanā. Par to liecina ANO ziņojums, kas nonācis tādu mediju rīcībā kā "New York Times", "Associated Press" un BBC.

Saskaņā ar to ANO ieroču eksperti laikā no 2012. līdz 2017.gadam konstatējuši aptuveni 40 šādus sūtījumus, par kuriem iepriekš nebija zināms. Kravās bijuši tādi materiāli kā pret skābi noturīgas flīzes, vārsti un caurules. Šādus materiālus var izmantot gan civilajiem mērķiem, gan ķīmisko ieroču ražošanai.

Ziņojumā arī apgalvots, ka uz Sīriju braukuši Ziemeļkorejas raķešu speciālisti un redzēti strādājam Sīrijas ieroču ražošanas rūpnīcās.

Ziņojumā iekļauta arī Sīrijas valdības atbilde. Damaska uzstāj, ka Sīrijā nav nekādu Ziemeļkorejas uzņēmumu klātbūtnes, un vienīgie ziemeļkorejieši, kas atrodas Sīrijā, ir sporta treneri un sportisti. ANO panelis norāda, ka Damaska neiesniedza dokumentus, kas apstiprinātu šos apgalvojumus.

Ziemeļkorejai ir piemērotas starptautiskās sankcijas par tās kodolieroču un ballistisko raķešu programmu, kuras attīstīšanā Phenjana aizvadītā gada laikā liekas spērusi platus soļus uz priekšu. ANO eksperti šādu sadarbību starp Phenjanu un Damasku raksturo arī kā naudas avotu Ziemeļkorejai savas kodolprogrammas attīstīšanai. Tiek apgalvots, ka Sīrijas valdība Ziemeļkorejai maksājusi caur vairākām čaulas kompānijām.

Vienlaikus kāds avots Apvienotajās Nācijās, Krievijas ziņu aģentūrai "TASS" komentējot mediju vēstīto, paziņoja, ka materiāli, ko Ziemeļkoreja esot piegādājusi Sīrijai, nav iekļauti ANO Drošības padomes aizliegto preču sarakstā. Avots teicis, ka ANO ziņojums ir „mēģinājums vēlamo uzdot par īstenību”.

Ziņojumu izstrādāja ANO ekspertu panelis, kas pārbauda, kā Ziemeļkoreja ievēro ANO rezolūcijas.

Apvieno Nāciju ģenerālsekretāra pārstāvis Stefans Djužariks konfidenciālā ziņojuma saturu medijiem nekomentēja, bet vienlaikus uzsvēra, ka "visām valstīm ir pienākums ievērot sankcijas", kas ieviestas pret Ziemeļkoreju.

Pagājušā gada rudenī Apvienotās Nācijas publicēja citu ziņojumu, kurā teikts, ka tiek izmeklēti ziņojumu par aizliegtu sadarbību starp Sīriju un Ziemeķoreju attiecībā uz "ķīmiskajiem, ballistiskajiem un konvencionālajiem ieročiem".

Pēc ķīmisko ieroču uzbrukumu gadījumiem un ASV draudiem par uzlidojumiem Sīrija 2013.gadā parakstīja Ķīmisko ieroču konvenciju un paziņoja, ka atsakās no saviem ķīmisko ieroču krājumiem.

Tomēr daudziem ir bažas, ka Damaska solījumu tomēr nav pildījusi, jo joprojām parādās ziņas par hlora gāzes izmantošanu no Sīrijas armijas puses. Valdība apsūdzības noraida.

Vienlaikus Sīrijā nemiernieku kontrolētajā Austrumgutas rajonā Damaskas pievārtē ir sākusies otrā piecu stundu „humānās pauzes” diena. Pirmdien šajā logā kaujas tomēr turpinājās un palīdzību piegādāt neizdevās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti