Ziemeļkoreju apmeklē ANO pārtikas misija – valstī nepietiekams uzturs, bet vairs ne bads

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Uzlabojoties attiecībām ar starptautisko sabiedrību, Ziemeļkoreja vizītē uzaicinājusi ANO Pasaules pārtikas programmas misiju. Tās pārstāvji ziņo, ka viņiem sniegta vēl nebijusi pieeja noslēgtajai valstij. Secināts, ka ar pārtikas apgādi Ziemeļkorejā saistītas būtiskas problēmas, taču situācija ir daudz labāka nekā 90.gadu bada laikos.

Komunistiskajā Ziemeļkorejā ārvalstniekiem tiek ļauts vien stingrā uzraudzībā apmeklēt galvaspilsētu Phenjanu. Arī starptautiskās organizācijas valstī nav aicinātas. Taču tagad – pēc vēsturiskā Koreju samita un pirms gaidāmās pirmās ASV un Ziemeļkorejas līderu tikšanās – notikušas pirmās pārmaiņas arī šajā virzienā.

ANO pasaules pārtikas programmai tika sniegta pieeja lauku teritorijām. Lai gan joprojām vizīte notika stingrā Ziemeļkorejas amatpersonu uzraudzībā, programmas direktors Deivids Bīzlijs esot redzējis pietiekami, lai izdarītu pirmos secinājumus.

Viņš novērtējis situāciju kā krietni labāku nekā 90.gados, kad Ziemeļkoreju šaustīja četru gadu ilgs bada periods, kuru radīja gan ekonomiskā krīze, gan vairāki neražas gadi lauksaimniecībā. Valsts noslēgtības dēļ precīzi dati par šo periodu nav pieejami, un informācija par badā nomirušajiem ir ļoti atšķirīga – sākot no nepilna ceturtdaļmiljona līdz pat trīsarpus miljoniem.

Tagad nāvējoša bada vietā Ziemeļkoreja saskaroties vien ar nepietiekamu uzturu. “Ir labas ziņas, un ir sliktas ziņas, kā daudzās valstīs, kurās mēs strādājam. Labās ziņas ir tādas, ka ir uzlabojumi.

Cilvēki smagi strādā, lai nodrošinātu pārtiku. Sliktās ziņas ir tādas, ka tika 15% no zemes iespējams izmantot lauksaimniecībai.

Viņi arī saskaras ar plūdiem un sausumu. Cilvēkiem joprojām ir nepietiekams uzturs. Šajos jautājumos mēs turpināsim sadarboties. Un es domāju, ka ar smagu darbu un ar plašu palīdzību no visas pasaules mēs varēsim panākt jēgpilnas pārmaiņas,” sacīja Bīzlijs.

Un, uzlabojoties diplomātiskajam klimatam, palīdzība var būt vēl lielāka, turklāt ne tikai pārtikas jomā. Progress gan būs atkarīgs no Ziemeļkorejas režīma. Tā uzsvēris ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, kurš piedāvājis amerikāņu ekonomisko palīdzību, ja Ziemeļkoreja atteiksies no kodolieročiem.

Pompeo šonedēļ apmeklēja Phenjanu, kur tika atbrīvoti trīs korejiešu izcelsmes ASV pilsoņi. Sanāksmē arī tika pārrunāts gaidāmais Kima Čenuna un Donalda Trampa samits, kurš paredzēts 12.jūnijā Singapūrā.

KONTEKSTS:

Vēl pirms dažiem mēnešiem situācija Ziemeļkorejā radīja satraukumu visā pasaulē, draudot ASV pat ar iespējamiem kodoltriecieniem.

Taču vēlāk atmosfēra būtiski mainījās. Šogad pavasarī notikusi abu Koreju līderu vēsturiskā tikšanās un sarunu sākšana par izlīgšanu. Arī ASV prezidents Donalds Tramps ir atsaucies Kima Čenuna aicinājumam tikties klātienē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti