Pusdiena

ASV laikraksts aicina Trampu pārtraukt medijus saukt par "tautas ienaidniekiem"

Pusdiena

Pusdiena 31.07.2018

Satelītu attēlos ASV izlūkdienesti fiksē aktivitāti Ziemeļkorejas raķešu rūpnīcā

Ziemeļkorejas raķešu rūpnīcā novērota aktivitāte

ASV izlūkdienesti novērojuši aktivitāti Ziemeļkorejas raķešu rūpnīcā, taču ASV un Dienvidkorejas varasiestādes nekomentē šo medijos izskanējušo informāciju. Tiek vien norādīts, ka Vašingtona un Seula cieši sadarbojas šajā jautājumā. Tikmēr eksperti, par spīti ASV prezidenta optimismam vērš uzmanību uz to, ka Phenjana, lai arī virzās atbruņošanās virzienā, nav publiski paziņojusi, ka atsakās no kodolieročiem.

Par to, ka Ziemeļkoreja būvē vienu vai pat divas jaunas starpkontinentālās ballistiskās raķetes, pirmdien vēstīja Savienoto Valstu laikraksts "The Washington Post". Tas atsaucās uz vairākām ASV amatpersonām.

Tikmēr kāda augsta amatpersona Vašingtonā, kura vēlējās palikt anonīma, ziņu aģentūrai "Reuters" atklājusi, ka ballistisko raķešu rūpnīcas teritorijā netālu no Phenjanas bija vērojama transporta līdzekļu kustība.

Amatpersona norādīja, ka

viens no transportlīdzekļiem bijis tāds, kādu Ziemeļkoreja iepriekš izmantojusi, lai pārvietotu starpkontinentālās raķetes.

Pārliecināties par to, vai automobilis ir ko vedis, pēc satelīta uzņēmumiem nebija iespējams, jo transportlīdzekļu aizmugurējā daļa bija ar slēgtu jumtu.

Tikmēr Baltais nams šo informāciju atteicies komentēt.

Līdzīgi ir izteikušās arī Dienvidkorejas prezidenta biroja vecākās amatpersonas, uzsverot, ka Vašingtonas un Seulas izlūkdienesti cieši sadarbojas, lai izvērtētu kustības Ziemeļkorejas teritorijā, plašāku komentāru par notikušo atsakoties sniegt.

Satelīta uzņēmumi liecina par to, ka aktivitāte Ziemeļkorejas kodolobjektos un raķešu ražotnēs turpinās par spīti tam, ka jūnijā sarunās starp Phenjanas līderi Kimu Čenunu un ASV prezidentu Donaldu Trampu tika parakstīts kopīgs dokuments par apņemšanos Korejas pussalā īstenot pilnīgu kodolatbruņošanos. Šajā samitā Tramps arī paziņoja, ka draudi no Ziemeļkorejas puses tikpat kā nepastāv.

Tramps jau iepriekš bija nonācis domstarpībās ar ASV izlūkošanas dienestiem, kuri nebija tik optimistiski noskaņoti Ziemeļkorejas jautājumā, vēl jūnijā norādot, ka Phenjana ir palielinājusi kodoldegvielas ieguves apjomus. Šo informāciju vēl pagājušajā nedēļā ASV Senātam apstiprinājis valsts sekretārs Maiks Pompeo, vienlaikus gan paužot pārliecību, ka Trampa administrācija joprojām veiksmīgi sadarbojas ar Phenjanu un novērojams arī progress.

Turpretī politikas eksperti, kuri sekoja līdzi samita gaitai un Phenjanas darbībām, norādīja, ka Ziemeļkorejas režīms, lai arī apņēmies virzīties denuklearizācijas virzienā, vēl līdz šim nav publiski paudis, ka atteiksies no kodolieročiem.

Bijušais ASV valsts departamenta sarunvedējs, ASV-Korejas institūta pētnieks un Ziemeļkorejas novērotāju projekta grupas viens no dibinātājiem Džoels Vits uzskata - bija nereāli sagaidīt no Ziemeļkorejas, ka tā pārtrauks programmu, tiklīdz tiks parakstīts dokuments.

Vits norādīja arī uz citiem līdzīgiem gadījumiem, kur ASV bijusi iesaistīta pretējās puses kodolspēju ierobežošanā, kā piemēram, Aukstā kara laikā ar Padomju Savienību un vēl nesen ar Irānu. Eksperts pieļauj iespēju, ka pēc dzinēju testēšanas Ziemeļkoreja pašlaik ir pievērsusies raķešu vadības sistēmas uzlabošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti