Ziemeļkorejas līderis sola izbeigt kodolieroču un raķešu izmēģinājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns sestdien paziņoja, ka Phenjana vairs neveiks kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo ballistisko raķešu izmēģinājumus, kā arī slēgs savu kodolizmēģinājumu poligonu.

Ziemeļkorejas līderis sola izbeigt kodolieroču un raķešu izmēģinājumus
00:00 / 03:01
Lejuplādēt
Šo izmēģinājumu apturēšana stājās spēkā sestdien, vēstīja Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra KCNA.

 

Šis paziņojums, kādu ilgi mēģināja panākt ASV, tiek uzskatīts par izšķirošu soli pēdējā laikā notiekošajās diplomātiskajās aktivitātēs, kas saistītas ar Korejas pussalu.

Tas publicēts nepilnu nedēļu pirms Kima tikšanās ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu, kas paredzēta demilitarizētajā zonā starp abām Korejas valstīm, un pirms ilgi gaidītās Kima tikšanās ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.

"Tā kā kodolieroču efektivitāte ir tikusi pārbaudīta, mums vairs nav nepieciešams veikt kodolizmēģinājumus vai vidēja darbības rādiusa, gara darbības rādiusa vai starpkontinentālo ballistisko raķešu izmēģinājuma palaišanas," Kims paziņoja Ziemeļkorejā valdošās Strādnieku partijas centrālkomitejas sanāksmē, par kuru vēstīja KCNA.

"Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu poligons ir pabeidzis savu misiju," Kims piebilda šajā sanāksmē, kas bija sasaukta, lai apspriestu "jaunu stadiju" Phenjanas politikā.

Ziemeļkoreja arī paziņoja, ka tagad vairāk pievērsīsies valsts nozīmes lietām un uzlabos ekonomiku.

Phenjana ir panākusi strauju tehnoloģisku progresu savās ieroču programmās Kima Čenuna varas laikā. Par tās veiktajiem kodolieroču un ballistisko raķešu izmēģinājumiem valsts ir pakļauta stingrām ANO Drošības padomes, Eiropas Savienības, ASV, Dienvidkorejas un citu valstu sankcijām.

Pērn Ziemeļkoreja veica sesto kodolizmēģinājumu, kā arī izmēģināja raķetes, kas esot spējīgas sasniegt ASV kontinentālo daļu.

Vēl pavisam nesen Ziemeļkorejas retorika bija pavisam atšķirība. Pērn Phenjana bija paziņojusi, ka tās raķetes var sasniegt pat Ņujorku un draudēja ar iespējamo uzbrukumu ASV piederošajām salām Klusajā okeānā. Savukārt Kims un Tramps apmainījās ar savstarpējiem apvainojumiem.

Tomēr vēlāk Phenjana negaidīti mainīja toni un nosūtīja uz Dienvidkorejā notiekošajām ziemas olimpiskajām spēlēm savu komandu. Spēles apmeklēja arī Kima māsa. Tas kļuva par pagrieziena punktu, un pēdējos mēnešos abu valstu pārstāvji sāka rīkot regulāras tikšanās.

Tramps sociālajā vietnē "Twitter" jau ir apsveicis Kima paziņojumu, nosaucot to par lielu progresu.

Līdzīgi izteicās arī Dienvidkoreja, Japāna un arī Ķīna, kas ir vienīgā Ziemeļkorejas sabiedrotā reģionā. Pekina oficiālajā paziņojumā norādīja, ka atteikšanās no ieroču izmēģinājumiem palīdzēs uzlabot gaisotni pussalā.

Tomēr vairāki eksperti un politiķi piebilst, ka Ziemeļkorejas vadības paziņojumiem nevar pilnībā ticēt un būtu jāsagaida, vai vārdiem sekos arī darbi.

Samits starp Trampu un Kimu joprojām tiek gatavots, un tā datums vēl nav izziņots. Iespējams, ka tikšanās tiks sarīkota Mongolijas galvaspilsētā Ulanbatorā. Tā varētu būt piemērota vieta gan tādēļ, ka Mongolija ir zināma ar savu neitralitāti, gan tādēļ, ka Ziemeļkorejas līdera vecā lidmašīna nevarētu krietni tālāk aizlidot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti