Ziemeļkorejas izmēģinājums ar ballistisko raķeti pastiprina starptautisko saspīlējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ziemeļkoreja veikusi kārtējo ballistiskās raķetes izmēģinājumu. Par to paziņojusi kaimiņvalsts Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija. Phenjanas rīcība izsaukusi asu Tokijas nosodījumu, kā arī pastiprinājusi saspīlējumu ar Savienotajām Valstīm un Dienvidkoreju. ANO rezolūcijas aizliedz Ziemeļkorejai attīstīt kodol un ballistisko raķešu tehnoloģijas. Taču kopš ceturtā kodolizmēģinājuma janvāri tā īstenojusi virkni raķešu izmēģinājumu, un Dienvidkorejai draud ar kodoltriecieniem.

Raķeti palaida trešdien no rīta no Ziemeļkorejas austrumu piekrastes. Japāna paziņoja, ka tā nokritusi Japāņu jūrā, aptuveni 250 kilometrus uz ziemeļiem no tās ziemeļu piekrastes un valsts ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņos.

Japānas premjers Sindzo Abe paziņoja, kas ir „nopietns drauds” viņa vadītās „valsts drošībai.” Abe Ziemeļkorejas rīcību nosauca par „nepieļaujamu.” Tokija arī kritizēja Phenjanu, kā tā iepriekš nebrīdināja par trešdien notikušo raķetes izmēģinājumu, paziņojot, ka tā ir

„ārkārtīgi bīstama rīcība raugoties no lidmašīnu un kuģu drošības perspektīvas.”

ASV bruņotie spēki savukārt ziņo, ka Ziemeļkoreja trešdien no rīta izšāvusi divas vidēja darbības rādiusa raķetes „Rodong”, bet viena no tām eksplodējusi uzreiz pēc palaišanas. „Rodong” raķešu maksimālais darbības rādiuss ir aptuveni 1300 kilometri – pietiekami, lai sasniegtu Japānu.

Abi šī rīta izmēģinājumi notika pēc tam, kad Ziemeļkoreja nesen piedraudēja ar „fizisku rīcību” saistībā par plāniem Dienvidkorejā izvietot modernu ASV pretraķešu aizsardzības sistēmu. Tāpat izmēģinājumi notika dažas nedēļas pirms ikgadējo, vērienīgo Dienvidkorejas un ASV militāro mācību sākuma, kurās būs iesaistīti desmitiem tūkstoši karavīru.

Ziemeļkoreja šādas mācības sauc par provokatīvu invāzijas izmēģinājumu, bet Vašingtona un Seula uzstāj, ka tās paredzētas tikai aizsardzībai.

Ziemeļkoreja šogad īstenojusi vairākus raķešu izmēģinājumus par spīti jaunām ANO sankcijām, kuras ieviesa pēc totalitārās valsts janvārī īstenotā ceturtā kodolizmēģinājuma. Dienvidkorejas amatpersonas uzskata, ka Phenjana gatavojas piektajam kodolizmēģinājumam, vēsta vietējie mediji. Jūlijā Ziemeļkoreja izmēģināja trīs ballistiskās raķetes, toreiz paziņojot, ka tā bija kodoltrieciena simulācija ASV militārajiem objektiem Dienvidkorejā.

Phenjanas kodolprogrammas galvenā uzmanība ir vērsta uz kodolieroču izstrādi, ar kuriem būtu iespējams ticami draudēt ar trāpījumu Savienotajām Valstīm. Ziemeļkoreja apgalvo, ka pēdējos mēnešos tai izdevies spert nozīmīgus soļus uz priekšu šī mērķa sasniegšanai. Daļa ekspertu uzskata, ka šie apgalvojumi ir pārspīlēti, tomēr atzīst, ka Ziemeļkorejas kodolraķešu programma ir attīstījusies. Tajā pašā laikā netiek uzskatīts, ka Phenjanai ir tehnoloģiskas iespējas izveidot pietiekami maza izmēra kodolgalviņu, lai to varētu uzmontēt uz ballistiskās raķetes.

Jau ziņots, ka Apvienoto Nāciju Organizācija ir aizliegusi Phenjanai attīstīt ballistisko raķešu tehnoloģijas. ASV šī rīta izmēģinājumu nosodīja kā skaidru ANO Drošība padomes rezolūciju pārkāpumu un provokāciju. Reaģējot uz pārkāpumiem, starptautiskā sabiedrība noteikusi sankcijas pret šo valsti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti