Ziemeļkoreja veikusi «ļoti nozīmīgu izmēģinājumu» un piedraudējusi izvēlēties «jaunu ceļu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ziemeļkoreja svētdien paziņoja, ka veikusi “ļoti nozīmīgu izmēģinājumu” vienā no saviem raķešu izmēģinājumu poligoniem, kuru iepriekš esot solījusi slēgt. Turklāt Ziemeļkorejas vēstnieks ANO nāca klajā ar paziņojumu, ka sarunas ar ASV par Korejas pussalas denuklearizāciju vairs nav nepieciešamas. Tas ir vēl viens signāls, ka Phenjanas strupceļā nonākušās pārrunas ar Amerikas Savienotajām Valstīm par atteikšanos no kodolieročiem draud izgāzties. Ziemeļkoreja devusi ASV laiku līdz decembra beigām nākt klajā ar jaunu piedāvājumu, piedraudot, ka pretējā gadījumā izvēlēsies „jaunu ceļu”.

Ziemeļkoreja veikusi “ļoti nozīmīgu izmēģinājumu” un piedraudējusi izvēlēties "jaunu ceļu"
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

„Mums tagad nav vajadzīgas ilgstošas sarunas ar ASV, un denuklearizācija jau ir noņemta no sarunu galda”, sestdien teica Ziemeļkorejas vēstnieks Apvienotajās Nācijās Kims Sons. Šis paziņojums šķietami liecina, ka Phenjana varētu būt aizvērusi durvis turpmākām sarunām ar Savienotajām Valstīm par totalitārās valsts attiekšanos no kodolieročiem.

Ziemeļkorejas vēstnieka izplatītājā paziņojumā arī nosodītas ANO Drošības padomē esošās Eiropas valstis. Tās šonedēļ nosodīja Phenjanas pēdējos mēnešos īstenotos ballistisko raķešu izmēģinājumus kā „provokatīvus”, un pieprasīja stingri piemērot sankcijas, kas noteiktas pret Ziemeļkoreju. Savā paziņojumā Eiropas valstis norādīja, ka kopš maija Phenjana īstenojusi 13 ballistisko raķešu izmēģinājumus, pēdējo novembra beigās.

Tikai dažas stundas pēc paziņojuma, ka „denuklearizācija ir noņemta no sarunu galda”, Ziemeļkoreja svētdien paziņoja, ir veikusi “ļoti svarīgu izmēģinājumu” vienā no saviem raķešu palaišanas poligoniem.

Saskaņā ar Ziemeļkorejas oficiālās ziņu aģentūras KCNA svētdien teikto, izmēģinājums noticis Sohajes satelītu palaišanas poligonā. Saskaņā ar ASV amatpersonu savulaik sacīto Phenjana šo poligonu bija solījusi slēgt. Vairāk detaļu par izmēģinājumu Phenjana neatklāja, taču piebilda, ka tam būs ļoti „nozīmīga ietekme” uz Ziemeļkorejas „stratēģiskās pozīcijas maiņu [..] tuvākajā nākotnē”.

Nav zināms, kas tieši tika izmēģināts. Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija norādīja, ka gan Dienvidkoreja, gan Savienotās Valstis cieši sadarbojas, lai novērotu aktivitātes Ziemeļkorejas galvenajos raķešu izmēģinājumu poligonos.

Eksperti uzskata, ka Ziemeļkoreja varētu būt izmēģinājusi raķešu dzinēju, nevis palaidusi raķeti. Ierasti Ziemeļkorejas raķešu izmēģinājumus ātri konstantē kaimiņvalstis Dienvidkoreja un Japāna.

Jebkurā gadījumā ar pēdējiem paziņojumiem Phenjana signalizē, ka Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns ir gatavs pārtraukt diplomātiskās sarunas par denuklearizāciju.

Ziemeļkoreja noteikusi termiņu līdz decembra beigām Savienotajām Valstīm nākt klajā ar jaunu denuklearizācijas vienošanās piedāvājumu, kurā būtu iekļauta arī būtiska atteikšanās no starptautiskajām sankcijām, kas ieviestas pret Kima režīmu. Ja apmierinoša piedāvājuma nebūs, tad Ziemeļkoreja ir piedraudējusi izvēlēties „jaunu ceļu”.

Vēl sestdien ASV prezidents Donalds Tramps teica, ka joprojām cer noslēgt vienošanos ar Phenjanu. Tramps to izvirzījis kā vienu galvenajām savas prezidentūras ārpolitikas prioritātēm, taču, neskatoties uz diviem samitiem ar Kimu, būtisks progress nav panākts.

Ziemeļkoreja paziņojusi, ka vēlāk decembrī sasauks partijas vadošo amatpersonu sapulci. Pēdējā laikā Phenjana arī atsākusi kritizēt Trampu. Kims arī izvērsis iekšpolitiskās propagandas aktivitātes. Piemēram, nesen Phenjana publicēja fotoattēlus, kurā viņš redzams balta zirga mugurā jājam sniegotajā Paektu kalnā, kas Ziemeļkorejā tiek uzskatīts par svēto kalnu. Šādas tikšanās un propagandas aktivitātes nereti tiek izvērstas pirms nozīmīgiem Ziemeļkorejas valdības paziņojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti