Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja sāk sarunas; valstis apmainās draudiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja ir vienojušās sestdien sarīkot augsta līmeņa sarunas, lai mēģinātu novērst plašāka militāra konflikta izcelšanos. Ziemeļkoreja piedraudējusi ar uzbrukumu Dienvidkorejai, ja tā sestdien neapturēs pie robežas izvietoto propagandas skaļruņu darbību. Savukārt Dienvidkoreja solījusi nepakļauties un brīdinājusi par bargu atbildi jebkādam uzbrukumam.

Seula un Phenjana par augsta līmeņa sarunām uz pamiera līnijas neitrālajā zonā esošajā Phanmundžomas ciematā vienojās vien dažas stundas pirms Ziemeļkorejas izvirzītajā ultimātā noteiktā termiņa Dienvidkorejai pārtraukt pie robežas novietoto skaļruņu darbību, kas izplata dienvidkorejiešu propagandas vēstījumus. Pretējā gadījumā sekos militārs uzbrukums, draudēja Ziemeļkoreja.

Dienvidkoreja paziņoja, ka sestdienas sarunās to pārstāvēs prezidentes nacionālās drošības padomnieks, kā arī apvienošanās ministrs. Divas augstu stāvošas amatpersonas tikušas nosūtītas arī no Ziemeļkorejas puses, viens no viņiem ģenerālis Hvangs Pjongso tiek uzskatīts par Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna ļoti tuvu sabiedroto.

Saskaņā ar Seulas valdības teikto, sanāksmei jāsākas sešos vakarā pēc vietējā laika, kas ir pusdienlaiks Latvijā. Pusstundu iepriekš beidzās Ziemeļkorejas noteiktā ultimāta termiņš par skaļruņu atslēgšanu. Dienvikoreja gan sacījusi, ka Phenjanas prasībai nepiekāpsies.

Ziemeļkorejas armija paziņojusi, ka ir pilnībā apbruņojusies un gatava karastāvoklim saskaņā ar valsts līdera Kima pavēlēm, bet ārlietu ministrija sestdien brīdināja, ka situācija ir „nonākusi uz kara sliekšņa” un ir grūti kontrolējama.

Dienvidkoreja no pierobežas zonām savukārt evakuējusi gandrīz 4000 iedzīvotāju un brīdinājusi, ka uzbrukuma gadījumā atbilde būs barga. Bruņotajos spēkos izsludināta maksimāla kaujas gatavība, vēl šodien Dienvidkorejas un ASV iznīcinātājlidmašīnas īstenoja kopīgus manevrus netālu no robežas. Savukārt no Ziemeļkorejas pienāk ziņas, ka tā tuvāk robežlīnijai pievilkusi artilērijas vienības.

Saspīlējums saasinājies pēdējās nedēļās. Augusta sākumā mīnas sprādzienā demilitarizētajā zonā uz robežas ievainojumus guva divi Dienvidkorejas karavīri, un Seula šajā incidentā vainoja Phenjanu. Pēc tam Dienvidkoreja pirmo reizi pēdējo 11 gadu laikā atsāka propagandas atskaņošanu līdzās robežai uzstādītajos skaļruņos, pa kuriem skan ziņu izlaidumi, laika prognozes un mūzika no Dienvikorejas. Ar līdzīgu soli atbildēja Ziemeķoreja, kas pauda sašutumu arī par ASV un Dienvidkorejas kopīgajām militārajām mācībām, kas sākas pirmdien. Phenjana tās pasludināja par kara pieteikumu.

Ziemeļkoreja ultimātu izvirzīja ceturtdien pēc tam, kad abas puses apmainījās ar artilērijas šāviņiem, kuros neviens necieta.

Analītiķi gan norāda, ka īpaši agresīvi paziņojumi no Ziemeļkorejas pieredzēti arī iepriekš, un arī šis gadījums var būt vēl šāds uzmanības pievēršanas mēģinājums, un kara draudi tiks novērsti sestdienas sarunās. Katrā ziņā tiek vēstīts, ka Dienvikorejas iedzīvotāju vidū, kas pieraduši pie Ziemeļkorejas draudiem par tūlītēju karu, nevalda īpaši liela panika.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti