Pusdiena

Pusdiena 13.09.2017

Pusdiena

Zāļu paciņu sadalīšana ir aptieku ziņā – normatīvi to neliedz

Ziemeļkoreja spītīgi sola attīstīt kodolprogrammu

Ziemeļkoreja spītīgi sola attīstīt kodolprogrammu

Ziemeļkoreja sola pastiprināt savas raķešu un kodolprogrammas attīstību par spīti jaunpieņemtajām ANO Drošības padomes sankcijām. Padome tās pieņēma šonedēļ,  reaģējot uz Ziemeļkorejas septembra sākumā īstenoto kodolizmēģinājumu. Tikmēr ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka jaunās sankcijas ir tikai sākums, kam jānoved pie daudz stingrākas rīcības pret Ziemeļkoreju.  

Pēc ANO Drošības padomes jaunpieņemtajām sankcijām Ziemeļkoreja trešdien, 13.septembrī, ieņēma izaicinošu nostāju un paziņoja, ka tikai pastiprinās savas ballistisko raķešu un kodolprogrammas attīstību.

Izolētās valsts Ārlietu ministrija jaunās ASV rosinātās sankcijas nosauca par „nelegālām un ļaunām”, piebilstot, ka tas tikai „apliecināja, ka ceļš, ko izvēlējās iet Ziemeļkoreja, bija pilnīgi pareizs”.

Phenjana paziņoja, ka tā „dubultos centienus vairot savu spēku, lai sargātu valsts suverenitāti un tiesības pastāvēt”.

ANO Drošības padome pirmdien vienbalsīgi pieņēma ASV izstrādāto rezolūciju par jaunām sankcijām pret Ziemeļkoreju, kas nesen veica ūdeņraža bumbas izmēģinājumu.

Sankcijas paredz aizliegumu importēt Ziemeļkorejas tekstilizstrādājumus un ierobežo naftas produktu piegādes. Vašingtona vēlējās krietni stingrākus mērus, piemēram, noteikt pilnīgu naftas embargo Ziemeļkorejai, taču tam iebilda Ķīna.

Līdz ar to ASV prezidents Donalds Tramps, turpinot ieturēt stingru nostāju, otrdien jaunās ANO sankcijas nosauca par „ļoti mazu soli”, kam ir jānoved pie stingrākiem mēriem.

„[ANO Drošības padomē] bija balsojums par sankcijām. Mēs uzskatām, kas tas ir vēl viens ļoti mazs solis – tas nav ļoti svarīgi. Tomēr bija jauki, ka balsojums bija vienbalsīgs, bet šīs sankcijas nav nekas, salīdzinot ar to, kam galu galā būs jānotiek,” sacīja Tramps.

Kopš Kima Čenuna nākšanas pie varas Ziemeļkoreja pastiprinājusi savu ballistisko raķešu un kodolprogrammu, un sankcijas nav mazinājušas tās ambīcijas.

Jūlijā Phenjana izmēģināja divas starpkontinentālās raķetes, kas būtu spējīgas sasniegt ASV kontinentālo daļu. Toreiz ANO Drošības padome nolēma aizliegt no Ziemeļkorejas pirkt ogles, dzelzi, svinu un jūras produktus. Tas neapstādināja Phenjanu. Nesen tā pāršāva raķeti pāri Japānai, bet septembra sākumā veica kodolizmēģinājumu – jau sesto kopš 2006.gada, un, kā izskatās, līdz šim spēcīgāko.

Ziemeļkoreja paziņoja, ka tas ir ūdeņraža bumbas izmēģinājums. Reģiona valstu aplēses par sprādziena jaudu atšķiras – Dienvidkoreja lēš, ka tās bija 50 kilotonnas, bet Japāna, ka 160. ASV speciālisti Džona Hopkinsa universitātes tīmekļa vietnē "38 North" tagad paziņojuši par vēl daudz lielākām jaudas aplēsēm – 250 kilotonnām. Tā ir 16 reizes lielāka jauda nekā ASV Hirošimai uzmestā atombumba 2.pasaules kara noslēgumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti