Ziemeļkoreja prasa sevi atzīt par kodolvalsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ziemeļkoreja ir gatava sarunām ar ASV tikai tādā gadījumā, ja tā tiks atzīta par kodolvalsti. Par to oficiāli paziņojusi Phenjana, noraidot prasības atteikties no turpmākas kodolieroču izmantošanas.

Iepriekš ASV bija izvirzījušas savus noteikumus, kas varētu kalpot par pamatu sarunu uzsākšanai ar Phenjanu. Galvenā prasība ir pilnīga atteikšanās no kodolieročiem, kā arī starptautisko likumu un uzvedības normu ievērošana.

Pēc ilgākas klusēšanas, Ziemeļkoreja otrdien atbildēja uz šīm prasībām, norādot, ka atteikšanās no kodolieročiem un raķešu izmēģinājumu apturēšana Phenjanai nav pieņemama, un šādas prasības ir nepamatotas. Laikrakstā „Rodon Sinmun" publicētajā paziņojumā norādīts, ka gadījumā, ja Ziemeļkoreja izlemtu sēsties pie viena galda ar ASV, tad tikai ar noteikumu, ka šīs būtu sarunas starp divām vienlīdzīgām kodolvalstīm. Iespēja, ka viena kodolvalsts pieprasa otrai atteikties no tās kodolarsenāla, ir nepieņemama.

ASV šo Ziemeļkorejas soli jau paspējusi noraidīt. Starptautiskās drošības un ieroču neizplatīšanas sekretāra vietnieks Tomass Kountrīmens paziņojis, ka Ziemeļkorejas vēlme, lai to atzīst par kodolvalsti ir ne tikai nereāla, bet arī nepieņemama. Kountrīmens norādījis, ka pasaulei ir mierīgi, bet piesardzīgi jāreaģē uz notiekošo, nemainot uzskatu par to, ka visas pasaules interesēs ir no kodolieročiem brīva Korejas pussala. 2005. gadā Phenjana parakstīja līgumu, kas paredzēja kodolatbruņošanos apmaiņā pret starptautisku palīdzību, taču vēlāk no šīs vienošanās izstājās. Tagad tā savus kodolieročus salīdzina ar dārgu zobenu, ko tā nekad neatdos.

Otrdien saņemtas ziņas arī par to, ka Japānā ir atrastas liecības, kas apstiprina 14. februārī Ziemeļkorejā veikto trešo kodolizmēģinājumu. Vienā no Japānas novērošanas stacijām, kas atrodas aptuveni tūkstots kilometru attālumā no notikuma vietas, konstatēti kodolizmēģinājumam raksturīgās inertās gāzes ksenona divi izotopi. Kā paziņojuši japāņu zinātnieki, šie, iespējams, ir pirmie oficiālie pierādījumi tam, ka kodolizmēģinājums tiešām ir noticis. Nedaudz mazākā apjomā līdzīgi pierādījumi gūti arī Krievijas novērošanas stacijā Usurijskā.

Ziņots, ka pēdējos mēnešos Ziemeļkoreja ir draudējusi ar raķešu uzbrukumiem Dienvidkorejai, Japānai un ASV. Gan šīs, gan arī citas valstis noraida šādu retoriku un norāda, ka nepieļaus ilgstošu situācijas saasināšanos Korejas pussalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti