Ziemeļkoreja piespriež ASV pilsonim 15 gadu cietumsodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ziemeļkoreja piespriedusi 15 gadu ieslodzījumu darba nometnē korejiešu izcelsmes ASV pilsonim par kaitniecisku darbību pret komunistisko valsti. Ziemeļkorejas jaunais līderis Kims Čenuns ir solījis pastiprināt cīņu pret kaitīgo ideoloģiju un kultūru iekļūšanu valstī. Sagaidāms, ka šāda rīcība tikai vēl vairāk pasliktinās jau tā saspringtās ASV un Ziemeļkorejas attiecības.

44 gadus vecais Pae Jun Ho, kurš ASV dzīvo ar vārdu Kenets Bae, tika arestēts pagājušā gada novembrī pēc tam, kad viņš ar tūrista vīzu bija ieradies Ziemeļkorejas ziemeļaustrumos esošajā Rasonas pilsētā. Pēc vairāku mēnešu ilgas aizturēšanas 30. aprīlī notika viņa tiesa un par mēģinājumiem gāzt Ziemeļkorejas vadību. Viņam piespriesti 15 gadi piespiedu darbu vienā no bēdīgi slavenajām Ziemeļkorejas darba nometnēm. Precīzi gan nav zināms, kādi tieši ir notiesātā vīrieša pārkāpumi, taču Ziemeļkorejas varasiestādes apgalvo, ka apsūdzētais nodarītajā esot atzinies. Iepriekš ziņots, ka pie Keneta Bae esot atrasts datora cietais disks, kurā varētu būt slepena informācija. Kaimiņos esošā Dienvidkoreja pieļauj, ka pārliecinātais kristietis Bae varētu būt fotografējis izsalkušos ziemeļkorejiešu bērnus. Plašāku informāciju nesniedz arī Zviedrijas vēstniecība, kas Phenjanā pārstāv Savienoto Valstu intereses.

Kā norāda ārvalstu masu saziņas līdzekļi, šis nav pirmais gadījums, kad Ziemeļkorejas varas iestādes amerikāņu pilsoņiem piespriež bargus sodus darba nometnēs. Pēdējo gadu laikā ir apcietināti divi amerikāņu žurnālisti, uzņēmējs, angļu valodas skolotājs un arī kāds pilsoniskais aktīvists. Taču līdz šim visiem šiem cilvēkiem izdevies nokļūt brīvībā, galvenokārt pateicoties dažādu ietekmīgu politiķu tiešai dalībai sarunās par atbrīvošanu. Lai panāktu notiesāto atbrīvošanu, Ziemeļkorejā neoficiālās vizītēs apmeklējuši pat divi bijušie ASV prezidenti - Džimijs Kārters un Bils Klintons. Šoreiz Savienotās valstis pieprasījušas, lai tās pilsonis tiktu atbrīvots humānu apstākļu dēļ, īpašu uzsverot, ka Kenets Bae Ziemeļkoreju bija apmeklējis ar derīgu ieceļošanas vīzu. Šī gada janvārī viņa atbrīvošanu centās panākt arī amerikāņu politiķis Bils Ričardsons un kompānijas „Google” vadītājs Ēriks Šmits, taču viņu centieni nebija veiksmīgi.

Ziemeļkorejas prezidents Kims Čenuns paziņojis, ka ir pienācis laiks vēl vairāk pastiprināt cīņu pret cilvēku apziņu bojājošo kaitīgo ideoloģiju un kultūru iekļūšanu valstī. Kims Čenuns aicinājis bez žēlastības atbrīvoties no nevēlamiem elementiem, kas ir nodevušies tukšiem sapņiem. Ziemeļkorejas maršals 1. maija svinību laikā arī aicinājis pastiprināt nacionālās drošības ministriju un iekšējās drošības spēkus. Tikai ar ieroču un likuma palīdzību būšot iespējams nodrošināt gan valsts ekonomisko progresu, gan stiprināt tās kodolpotenciālu.

Iepriekš ziņots, ka situācija Korejas pussalā joprojām ir ļoti saspringta un šis incidents situāciju var tikai vēl vairāk saasināt. Līdz šim Savienotās Valstis ir paziņojušas, ka būtu gatavas sarunām ar Phenjanu tikai ar noteikumu, ka Ziemeļkoreja atsakās no saviem kodolieročiem. Kā norāda britu raidsabiedrības BBC komentētāja Lūsija Viljamsone, Keneta Bae notiesāšanas mērķis varētu būt panākt kaut vai neoficiālu amerikāņu starpnieku ierašanos Ziemeļkorejā. Pēc Viljamsones domām, tas būtu uzskatāms par Ziemeļkorejas pašmāju propagandas uzvaru, kas, iespējams, varētu pavērt ceļu arī daudz plašākām sarunām daudz oficiālākā līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti