Ziemeļkoreja pieņem Dienvidkorejas piedāvātās sarunas nākamnedēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ziemeļkoreja piektdien, 5.janvārī, pieņēma Dienvidkorejas piedāvājumu nākamnedēļ piedalīties abu valstu sarunās, paziņoja Dienvidkorejas valdības Apvienošanās ministrija, kas pārrauga attiecības ar Phenjanu.

Sarunas notiks otrdien Panmundžomas ciemā, kas atrodas nocietinātajā demilitarizētajā zonā starp abām valstīm. Starp to darba kārtības jautājumiem būs Phjončanas ziemas olimpiskās spēles un "jautājums par attiecību uzlabošanu starp Korejas valstīm".

Par to, ka Ziemeļkoreja tām ir piekritusi, tā paziņoja, nosūtot faksa ziņu, norādīts Dienvidkorejas Apvienošanās ministrijas paziņojumā. Tā uzsvēra, ka Phenjana nav izmantojusi pirms divām dienām atjaunoto tiešo telefonsakaru līniju, lai apstiprinātu piedalīšanos sarunās. Tāpat nav zināms, kuras amatpersonas sarunas apmeklēs.

Augsta līmeņa tikšanos starp abām pusēm pēdējoreiz notika 2015. gadā, bet jaunnedēļ paredzēto tikšanos ierosināja Dienvidkoreja pēc tam, kad Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns savā Jaunā gada uzrunā apsvēra iespēju nosūtīt delegāciju uz februārī notiekošajām ziemas olimpiskajām spēlēm. Viņš norādīja, ka tā būtu „laba iespēja apliecināt tautu vienotību”.  Pēc tam Seula otrdien izteica piedāvājumu Phenjanai sarīkot augsta līmeņa sarunas. 

Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins uzskata, ka olimpiskās spēles ir „lieliska iespēja” uzlabot attiecības, lai arī starp abām valstīm tehniski joprojām pastāv karastāvoklis, jo kopš Koreja kara nav noslēgts miera līgums.

Netiek izslēgta arī iespēja, ka Ziemeļkorejas šīm sarunām ar Dienvidkoreju piekritusi, lai ietekmētu Seulas attiecības ar Vašingtonu pirms potenciālajām miera sarunām.

Saspīlējums starp abām valstīm bija pastiprinājies pēdējo mēnešu laikā pēc Ziemeļkorejas ballistisko raķešu izmēģinājumiem un tās sestā un spēcīgākā kodolizmēģinājuma, kurā esot izmēģināta ūdeņraža bumba.

Vēl pirms plānotās tikšanās Phanmundžomā, Dienvidkoreja un Savienotās Valstis ir vienojušās, ka atliks kopīgās militārās mācības olimpisko spēļu laikā, lai mazinātu saspīlējumu attiecībās ar Ziemeļkoreju. Par to tika paziņots pēc abu valstu līderu telefonsarunas, kuri šādā veidā cenšas palielināt drošību olimpisko spēļu laikā no 9. līdz 25. februārim, kā arī paraolimpisko spēļu laikā. Plānots, ka kopīgās militārās mācības tikts atsāktas marta otrajā pusē.

ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss uzsvēra, ka militārās mācības atliktas praktisku, nevis politisku iemeslu dēļ, jo olimpiskās spēles ir lielākais pasākums starptautiskā tūrisma ziņā.

Lai arī Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps nākamnedēļ paredzētas augsta līmeņa sarunas nodēvējis par „labu notikumu” starp Dienvidkoreju un Ziemeļkoreju, tomēr kopumā ASV administrācija pret šo tikšanos izturas piesardzīgi.

Tikmēr Ķīna tikšanos starp Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju uzskatu par iespēju normalizēt abu valstu attiecības, lai mazinātu saspīlējumu Korejas pussalā.

Savukārt Japānas Aizsardzības ministrija norāda, ka par spīti Ziemeļkorejas izrādītajai vēlmei uz dialogu, tā joprojām būs modra, uzsverot, ka pret Phenjanu joprojām tiks izdarīts spiediens ar mērķi ierobežot tās kodolprogrammu.

 

Ziemeļkoreja trešdien paziņoja, ka atjauno tiešo sakaru līniju ar Dienvidkoreju, kas bija pārtraukta gandrīz divus gadus.

Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins un ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien telefonsarunā vienojās atlikt kopīgās militārās mācības, lai tās nenotiktu Phjončhanas ziemas olimpisko spēļu laikā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti