Dienas notikumu apskats

Znotiņa uzsver - progresa ziņojumā liela nozīme būs ABLV Bank likvidācijas procesam

Dienas notikumu apskats

Pētījums: lielākā daļa "Danske Bank" Igaunijas filiāles klientu bijuši aizdomīgi

Ziemeļkoreja piekritusi slēgt raķešu izmēģināšanas poligonu

Ziemeļkoreja piekritusi slēgt svarīgu raķešu poligonu starptautisko inspektoru uzraudzībā

Ziemeļkoreja piekritusi pilnībā slēgt vienu no valsts galvenajiem raķešu izmēģināšanas poligoniem starptautisko inspektoru uzraudzībā. Šādu solījumu tā devusi abu Koreju līderu samitā Phenjanā, paziņoja Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins. Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns arī teica, ka jau tuvākajā nākotnē ieradīsies vēsturiskā vizītē Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā.

Phenjanā notiekošajā samitā abu Koreju līderi tiekas jau trešo reizi šogad, un galvenais sarunu temats ir kodoljautājumi un denuklearizācija. Vasaras sākumā ASV un Ziemeļkoreja vienojās atbrīvot Korejas pussalu no kodolieročiem, taču progress liekas iestrēdzis.

Tagad Ziemeļkoreja apsolījusi, ka likvidēs raķešu dzinēju izmēģinājuma objektu un raķešu palaišanas platformu "Sohae" komunistiskās valsts rietumkrastā. Turklāt objekta likvidēšanu varēs uzraudzīt starptautiskie novērotāji. Par šādu Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna solījumu kopīgā preses konferencē paziņoja Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins.

Eksperti norāda, ka minētais objekts pēdējos gados bijusi galvenā Ziemeļkorejas satelītu palaišanas platforma, kas izmantota arī raķešu dzinēju testēšanai, kas spējīgas sasniegt Amerikas Savienotās Valstis.

Viņš runāja arī par Ziemeļkorejas galveno kodolobjektu – Jonbjonas pētniecības centru. Tomēr tā slēgšana būšot atkarīga no tā, kādus atbildes soļus spers ASV, teica Muns.

Viņš neprecizēja, ko tieši Ziemeļkoreja vēlas pretim no Savienotajām Valstīm.

Dienvidkorejas prezidents Muns pirmdien tiksies ar ASV prezidentu Donaldu Trampu Ņujorkā Apvienoto Nāciju Ģenerālajā asamblejā. Savukārt Tramps trešdienas paziņojumus par raķešu objekta likvidēšanu inspektoru uzraudzībā novērtēja atzinīgi, tviterī paziņojot:„Ļoti aizraujoši!”

Abu Koreju samita rezultātu atzinīgi novērtēja arī Ķīna, paužot, ka abas puses atradušas „jaunus un svarīgus kopsaucējus”.

Abas Korejas trešdien arī parakstīja vienošanos, lai mazinātu militāro spriedzi un uz robežas izveidotu buferzonu, lai novērstu nejaušas sadursmes. Tāpat tika paziņots par plāniem savienot dzelzceļa līnijas, rīkot vairāk karā šķirto ģimeņu tikšanās un sadarboties veselības aprūpes jomā.

Ziemeļkorejas līderis Kims savukārt paziņoja, ka pēc Muna uzaicinājuma jau „tuvākajā nākotnē” ieradīsies vizītē Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā, līdz ar to kļūstot par pirmo Ziemeļkorejas līderi, kas to izdarījis.

Kims un Muns arī vienojušies, ka abas Korejas apvienos spēkus un kopīgi pieteiksies vasaras olimpisko spēļu rīkošanai 2032.gadā. Šogad ziemas olimpiskās spēles rīkoja Dienvidkoreja, un atklāšanas ceremonijā abu valstu sportisti soļoja zem viena – Korejas apvienošanās karoga.

Šī gada Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs piedalījās 22 sportisti no Ziemeļkorejas, ieskaitot hokeja komandas spēlētājas, un viņi kopā ar Dienvidkorejas sportistiem zem vienojoša karoga soļoja atklāšanas ceremonijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti