Ziemeļkoreja piedāvājusi kaimiņos esošajai Dienvidkorejai uzsākt plašu divpusēju dialogu, lai mazinātu saspīlējumu abu valstu starpā un novērstu turpmākus konfliktus. Šāds solis jau tiek piesardzīgi uztverts citur pasaulē, bet Dienvidkoreja piedāvājumu noraidījusi, nosaucot to par propagandu.
*
Pēc vairākus mēnešus ilguša saspīlējuma Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas starpā, komunistiskā Phenjana nākusi klajā ar visai negaidītu piedāvājumu - nekavējoties iesaistīties ar Seulu plašā un visaptverošā dialogā. Ziemeļkoreja paziņojusi, ka ar kaimiņvalsts pārstāvjiem ir gatava tikties jebkurā laikā un vietā, lai mazinātu domstarpības abu valstu starpā un izvairītos no turpmākiem konfliktiem. Aicinājums izskanējis tikai dažas dienas pēc Dienvidkorejas prezidenta Ļi Munbjaka uzrunas jaungada naktī, kurā viņš solīja uzlabot ekonomisko sadarbību ar Phenjanu, ja tā apņemsies mainīt savu nostāju.
Pašā Dienvidkorejā kaimiņu aicinājums uzņemts visai skeptiski. Dienvidkorejas apvienošanās ministrijas pārstāvji Ziemeļkorejas piedāvājumu nosaukuši par nenopietnu, raksturojot to kā daļu no propagandas kampaņas. Dienvidkoreja uzskata, ka Phenjanai ir jādara daudz vairāk, lai pārliecinātu par savu nodomu patiesumu, jo jebkāds progress abu valstu attiecībās ir atkarīgs no darbiem, nevis tikai vārdiem. Turklāt šādi paziņojumi izskanot diezgan regulāri, taču līdz šim ievērojamu rezultātu nekad nav bijis.
Tikmēr Ziemeļkorejas piedāvājumu jau atzinīgi novērtējusi Ķīna, uzsverot, ka tikai dialogs ir vienīgā iespēja atrisināt Korejas pussalā radušos saspīlējumu. Tāpat Ķīnas pārstāvji pauduši gatavību aktīvi līdzdarboties samierināšanas procesā.
Savukārt ASV valsts departamenta pārstāvis Filips Kroulijs paziņojis, ka Ziemeļkorejai ir vēl daudz jādara, lai pierādītu, ka tās nodomi ir patiesi un nopietni. Kā vieni no pirmajiem soļiem, ko būtu nepieciešams spert oficiālajai Phenjanai, ir pārstāt uzvesties provokatīvi, apņemties turpināt kodolatbruņošanos, kā arī uzņemties vainu par dienvidkorejiešu karakuģa nogremdēšanu. Jāpiebilst, ka ASV īpašais sūtnis Ziemeļkorejas jautājumos Stīvens Bosvorts šajās dienās viesojas gan Dienvidkorejā, gan Ķīnā, gan Japānā, lai ar šo valstu pārstāvjiem runātu par Koreju konflikta risināšanu, īpaši sešpusējo sarunu atjaunošanu par Phenjanas kodolprogrammu. Ziemeļkoreja līdz šim ir noraidījusi iespēju par šo jautājumu runāt ar saviem dienvidu kaimiņiem, taču analītiķi jau prognozē, ka izteiktais sarunu piedāvājums varētu nozīmēt Phenjanas pozīciju maiņu. Līdz ar to tiek pieļauts, ka pašlaik Seula atrodas dilemmas priekšā, jo komunistiskā kaimiņvalsts atbildību par visām līdzšinējām problēmām var mēģināt novelt uz dialoga trūkumu ar kaimiņiem.
Ziemeļkoreja piedāvā dialogu Dienvidkorejai
Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.
6. janvāris, 2011, 12:24
Aicinājums izskanējis tikai dažas dienas pēc Dienvidkorejas prezidenta Ļi Munbjaka uzrunas jaungada naktī, kurā viņš solīja uzlabot ekonomisko sadarbību ar Phenjanu, ja tā apņemsies mainīt savu nostāju.
Kļūda rakstā?
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!