Rīta Panorāma

Pie Linkolna centra Ņujorkā sarīko brīvdabas koncertu mediķiem

Rīta Panorāma

ECT spriedumā pieļauj obligātu vakcināciju

Ziemeļīrijā vairākas dienas turpinās nemieri

Ziemeļīriju satricina sen neredzēti protesti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ziemeļīrijas galvaspilsētā Belfāstā naktī uz ceturtdienu turpinājās vardarbīgas sadursmes, iedzīvotājiem protestējot pret tirdzniecības ierobežojumiem, kas stājušies spēkā pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības.

Nekārtību iemesls ir gan “Brexit” vienošanās noteikumi, gan republikāņu partijas “Sinn Fein” pārstāvju piedalīšanās kāda bijušā “Īru republikāņu armijas” pārstāvja bērēs. Viņi neievēroja Covid-19 pandēmijas dēļ noteiktos karantīnas noteikumus, un netika par to sodīti.

Notikušais atdzīvināja gadsimtiem ilgo konfliktu starp katoļiem – apvienošanās ar Īriju atbalstītājiem, un  protestantiem, kuri atbalsta Ziemeļīrijas vienotību ar Lielbritāniju. 

Agresīvi noskaņoti cilvēki, kuru vidū arī daudzi pusaudži, ar akmeņiem un degmaisījuma pudelēm apmētājuši policistus, kā arī nolaupījuši un nodedzinājuši pasažieru autobusu.

Cilvēki Belfāstā pulcējās pie sienas, kas atdala abu reliģiju pārstāvju apdzīvotos rajonus, dedzināja automašīnas un ar akmeņiem un degpudelēm apmētāja policistus.  Britu mediji vēsta, ka nemieri jau sešas dienas notiek arī citās apdzīvotās vietās.

Sadursmēs cietuši vairāk nekā 50 policistu. Ziemeļīrijas politiskie līderi par spīti domstarpībām ceturtdien kopīgi aicināja izbeigt vardarbību, kādu reģions nav piedzīvojis vairākus gadu desmitus.

Ziemeļīrijas valdības vadītāja Arlēna Fostere paziņojusi, ka šāda vardarbība nav pieņemama un problēmas ir jārisina politiskā ceļā.

“Vardarbībai vai draudiem nav vietas mūsu sabiedrībā, un tie ir jāpārtrauc. Ievainoti policisti, terorizēti iedzīvotāji un sabojāti īpašumi ir nodarījuši ievērojamu kaitējumu mūsu tēlam Ziemeļīrijas simtgades gadā, atsviežot mūs pagātnē,” secina Fostere.

“Neviens mestais ķieģelis, neviena pudele vai degmaisījuma pudele nevar un nevarēs radīt neko citu, kā vien ļaunumu, jaunus šķēršļus vai bailes.

Politiskām problēmām ir nepieciešami politiski risinājumi, nevis vardarbība ielās. Ziemeļīrijai būs jārisina vairāki ļoti dziļi un smagi izaicinājumi.”

Notiekošo vardarbību asi nosodījis Lielbritānija premjerministrs  Boriss Džonsons.

KONTEKSTS:

Jaungada naktī Lielbritānija pameta Eiropas muitas savienību un vienoto tirgu. Lai gan juridiski Lielbritānija Eiropas Savienības (ES) bloku pameta jau 2020. gada 31. janvārī, līdz šim gadam faktiski nekas daudz nebija mainījies, jo turpinājās pēcbreksita pārejas periods. Tā laikā starp Londonu un Briseli norisinājās smagas sarunas par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu, kuru pašā Ziemassvētku priekšvakarā beidzot izdevās noslēgt un 30. decembrī arī abām pusēm parakstīt. 

Dodoties uz Lielbritāniju, ES pilsoņiem tagad jārēķinās ar papildu nosacījumiem. Piemēram, bloka pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt Lielbritānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti