Ziemeļīrijā nerimst plašākās sadursmes daudzu gadu laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ziemeļīrijas galvaspilsētā Belfāstā septīto nakti pēc kārtas notikušas sadursmes starp īru nacionālistiem un unionistiem. Pēdējo dienu notikumi daudziem uzjundījuši atmiņas par laiku, kad Ziemeļīriju bija pārņēmusi vardarbība, kas prasīja tūkstošiem cilvēku dzīvību. Britu un īru politiķi aicinājuši izbeigt vardarbību un visas domstarpības atrisināt sarunu ceļā.

Naktī uz piektdienu nemieru dalībnieki ar degpudelēm, pirotehniku un akmeņiem apmētāja policijas automašīnas, bet likumsargi atbildēja ar ūdensmetējiem. Grautiņi notika gan britu lojālistu, gan īru nacionālistu apdzīvotajos Belfāstas rajonos. Sadursmēs ievainoti 19 policisti, kopējais cietušo skaits sasniedzis 74, ziņo BBC.

Politiķi aicina izbeigt vardarbību

Sadursmes turpinājās par spīti tam, ka Apvienotās Karalistes premjerministrs Boriss Džonsons un Īrijas premjerministrs Maikls Mārtins ceturtdien vakarā izplatīja kopīgu paziņojumu, aicinot Belfāstas iedzīvotājus ievērot mieru.

Ziemeļīrijā nerimst plašākās sadursmes daudzu gadu laikā
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Ziemeļīrijas valdībā ietilpstošās politiskās partijas, kuras pārstāv gan unionistus, gan īru nacionālistus, kopīgā paziņojumā nosodīja “nožēlojamos” grautiņus un pauda bažas par ielās notiekošo vardarbību.

Ziemeļīrijas valdības vadītājas vietniece Mišela O’Nīla no nacionālistu partijas “Sinn Fein” parlamenta ārkārtas sēdē aicināja politiķus un iedzīvotājus neuzkurināt vēl plašāku vardarbību.

“Kā politiskajiem līderiem mums ir jābūt vienotiem, aicinot visus iesaistītos atturēties no turpmākas draudu izteikšanas vai vardarības.

Tas nav pareizi, tas ir bīstami, un tas nav pieņemami. Tas ir brīnums, ka neviens nav nogalināts,” sacīja O’Nīla.

Nemieru galvenais iemesls ir unionistu neapmierinātība ar Apvienotās Karalistes un Eiropas Savienības pēcbreksita tirdzniecības vienošanos un speciālo Ziemeļīrijas protokolu. Tas novērsa fiziskas robežas atjaunošanu starp Īriju un Ziemeļīriju, tādējādi nepārkāpjot 1998. gadā parakstīto Belfāsta miera līgumu. Unionisti apsūdz Londonu nodevībā.

Unionistu sašutumu izraisīja arī varasiestāžu lēmums nesodīt “Sinn Fein” līderus par Covid-19 ierobežojumu pārkāpšanu, apmeklējot bijušā Īru republikāņu armijas komandiera bēres.

Bažas par senā konflikta atdzimšanu

Notiekošo Ziemeļīrijā ar bažām vēro arī ASV, kas ir viens no 1998. gada miera līguma garantiem. Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki aicināja visas puses saglabāt mieru.

“Mūs satrauc vardarbība Ziemeļīrijā, un mēs pievienojamies britu, īru un ziemeļīru līderu aicinājumiem ievērot mieru. Mēs joprojām nelokāmi atbalstām drošu un pārticīgu Ziemeļīriju, kur visām kopienām ir balss un tās bauda smagi izcīnītā miera augļus.

Mēs atzinīgi vērtējam gan Eiropas Savienības un Apvienotās Karalistes tirdzniecības un sadarbības nolīguma, gan Ziemeļīrijas protokola noteikumus, kas palīdz aizsargāt ieguvumus no Belfāstas Lielās piektdienas miera līguma,” sacīja Psaki.

Sadursmes Belfāstā atgādinājušas par seno konfliktu starp katoļiem, no kuriem vairums atbalsta Ziemeļīrijas apvienošanos ar Īriju, un protestantiem, kuri iestājas par Ziemeļīrijas un Lielbritānijas vienotību.

Ziemeļīrija 30 gadus bija ierauta bruņotā konfliktā starp unionistu paramilitāristiem, britu drošības spēkiem un īru nacionālistiem. Tajā tika nogalināti vairāk nekā 3500 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti