Ziemeļīrijā nekārtību laikā nošauta žurnāliste

Ziemeļīrijā Lielās piektdienas priekšvakarā izcēlušās vardarbīgas sadursmes, kurās dzīvību zaudējusi kāda vietējā žurnāliste. Policija notikušajā vaino jaunās Īru Republikāņu armijas aktīvistus, šo uzbrukumu dēvējot par terora aktu. Vardarbību jau nosodījuši Ziemeļīrijas lielāko politisko partiju līderi.

Ziemeļīrijā nekārtību laikā nošauta žurnālisteUģis Lībietis

  Vardarbīgas sadursmes Ziemeļīrijas pilsētā Londonderijā sākās pēc tam, kad vietējā policija bija uzsākusi reidus vairākos rajonos. To mērķis bija meklēt ieročus, kurus agresīvi noskaņotas personas varētu izmantot šajā Lieldienu nedēļas nogalē.

  Neilgi pēc reida sākuma, protestētāji sākuši apmētāt policijas automašīnas ar degmaisījuma pudelēm. Vairākas mašīnas tikušas nozagtas un pēc tam aizdedzinātas. Kā uzskata vietējā policija, vardarbība ir bijusi koordinēta, taču galvenais mērķis ir bijis vienkārši iesaistīties sadursmēs ar policiju. Vienā no sadursmju brīžiem policijas un iedzīvotāju virzienā tika atklāta uguns un šajā incidentā ievainojumus guva 29 gadus vecā vietējā žurnāliste Laira Makkī. Policija ievainoto sievieti ar savu automašīnu ir centusies nogādāt slimnīcā, taču sieviete no gūtajiem ievainojumiem ir mirusi.

  Kā paziņojis Ziemeļīrijas policijas vecākā konstebla vietnieks Marks Hamiltons, šis uzbrukums ir uzskatāms par terora aktu, jo šāvējs raidījis šāvienus ne tikai pret policiju, bet arī vietējiem iedzīvotājiem, tostarp bērniem, kuri bija izgājuši ielās vērot notikušo.

  "Mēs esam uzsākuši krimināllietu par slepkavību. Mēs uzskatām, ka tas ir terora akts, ko īstenojuši neapmierināti republikāņi. Mūsu sākotnējie pieņēmumi rāda, ka aiz šī nozieguma stāv jaunā Īru Republikāņu armija, un uz to arī balstīsies mūsu izmeklēšana. Šis ir briesmīgs uzbrukums, tas pilnīgi nebija nepieciešams un tas nav attaisnojams. Tā nav tikai jaunas sievietes slepkavība – tas ir uzbrukums visai pilsētai," sacīja Hamiltons.

  Uzbrukums Londonderijā noticis ļoti simboliskā laikā – Lielās piektdienas priekšvakarā. Pirms 21 gada Lielajā piektdienā tika noslēgts vēsturiskais Lielās piektdienas miera līgums, kurš nosaka Ziemeļīrijas statusu Apvienotajā Karalistē, Ziemeļīrijas attiecības ar Īrijas republiku, kā arī Īrijas attiecības ar Apvienoto Karalisti. Šis līgums izbeidza gadiem ilgušās asiņainās sadursmes starp katoļiem un protestantiem. Pēc ļoti ilga klusuma, šī gada janvārī Londonderiju satricināja automašīnas sprādziens, kuru, kā tiek uzskatīts, sarīkoja ar Lielās piektdienas miera līgumu neapmierinātas grupas.

  Īrijas katoļu baznīcas galva, arhibīskaps Eimons Mārtins aicinājis aizlūgt par bojā gājušo sievieti, kā arī norādījis, ka šī vardarbības atsākšanās ir bezjēdzīga. Uzbrukumu nosodījuši arī Ziemeļīrijas politisko partiju – gan Lielbritānijas vienotību atbalstošo Demokrātisko unionistu, gan īru nacionālistu partijas "Sinn Fein" – līderi. Kā tviterī uzsvērusi Demokrātisko unionistu līdere Arlēna Fostere, tie, kuri pagājušā gadsimta 70., 80. un 90. gados izgāja ar ieročiem ielās, rīkojās nepareizi. Un tas ir nepareizi arī 2019. gadā, jo neviens nevēlas atgriezties vardarbības pārņemtajā pagātnē.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti