Ženēvas sarunās par Irānu progress, bet konkrētu vienošanos joprojām nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ženēvā sestdien jau trešo dienu turpinās sarunas par Irānas kodolprogrammu. Sarunu dalībnieki paziņojuši, ka izdevies mazināt domstarpības vairākos strīdīgos jautājumos, paužot cerību, ka drīzumā varētu izdoties noslēgt ilgi gaidīto līgumu. Daži sarunu dalībnieki gan norāda, ka pušu starpā joprojām pastāv atšķirīgi viedokļi ļoti daudzos jautājumos.

Piecu pasaules lielvaru un Irānas sarunas par pretrunīgi vērtēto Teherānas kodolprogrammu aizsākās jau ceturtdien un bija plānots, ka tās turpināsies divas dienas. Taču piektdienas vakarā sarunu dalībnieki ir panākuši vienošanos turpināt diskusijas arī sestdien, pastāvot cerībām, ka pušu starpā varētu izdoties panākt nozīmīgu progresu.

Sarunu laikā tiek apspriesta iespējamība Teherānai iesaldēt savu kodolprogrammu vismaz uz sešiem mēnešiem apmaiņā pret pastāvošo ekonomisko sankciju vājināšanu. Šāds piedāvājums varētu atturēt Irānu no radioaktīvā urāna bagātināšanas, samazinātu līdz 20% bagātināto Irānas kodolmateriālu rezerves, kā arī prasītu Irānai neaktivizēt savu plutonija reaktoru Arakā. Plānotā vienošanās būtu pirmais un ļoti nozīmīgais solis ceļā uz turpmākām sarunām un, iespējams, arī ceļā uz galīgo līgumu.

Kā ziņo ārvalstu masu saziņas līdzekļi, ASV, Lielbritānijas, Francijas, Vācijas, Krievijas un Ķīnas, kā arī Irānas sarunu gaitā ir panākts ievērojams progress daudzos līdz šim strīdīgos jautājumos, taču visas iesaistītās puses atzīst, ka par spīti progresam par konkrētu vienošanos pagaidām nevar runāt. Uz to norāda arī ASV Valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš sarunām pievienojās tikai piektdien:

„Es gribu uzsvērt, ka joprojām ir ļoti daudz svarīgu un neatrisinātu jautājumu. Ir svarīgi, lai tie tiktu rūpīgi izskatīti. Es uzsveru, ka pašlaik nekādas vienošanās nav, taču piecu lielvalstu grupa strādā ļoti smagi. Mēs, protams, mēģināsim mazināt mūsu domstarpības, taču pašlaik joprojām pastāv ļoti nozīmīgas plaisas, kuras ir nepieciešams mazināt."

Cerības uz vēl lielāku progresu sarunās viesušas ziņas, ka sestdien uz Ženēvu devies arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Taču vienlaicīgi visai skeptiski par iespēju noslēgt vienošanos ar Irānu izteicies arī Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss, kurš norādījis uz nepieciešamību ņemt vērā arī Izraēlas iebildumus. Tās premjerministrs Benjamins Netanjahu paziņojis, ka Irāna iegūs gadsimta vienošanos, taču šī vienošanās būs slikta visai pārējais pasaulei. Netanjahu arī paziņojis, ka jebkāds ar Irānu noslēgts līgums nebūs Izraēlai saistošs un Izraēla paturēs sev tiesības aizstāvēt savas intereses ar jebkādiem līdzekļiem.

Tikmēr Irānas pārstāvji pauduši cerību, ka vienošanos  izdosies panākt gada laikā. Jau pirmdien Teherānā ieradīsies Starptautiskās atomenerģijas aģentūras vadītājs Jukija Amano, turklāt paralēli notiks arī aģentūras un Irānas ekspertu tehniskā tikšanās. Irānas pārstāvji izteikuši cerību, ka Amano vizītes laikā izdosies pabeigt izstrādājamā līguma tekstu un to parakstīt. Irānas presē šāda iespēja gan uztverta visai pretrunīgi. Lai arī vairums izdevumu norāda uz pašreizējo Ženēvas sarunu vēsturiskumu un ieguvumiem, ko varētu sniegt ekonomisko sankciju vājināšana, konservatīvie preses izdevumi uzsver, ka patiesībā ASV nekādu sankciju atcelšanu nevēlas. Bet Irānai izteiktais piedāvājums neesot nekas vairāk kā vienkārša Šveices šokolāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti