Rīta Panorāma

Dzīvnieki Līgatnes dabas takās izbauda ziemu

Rīta Panorāma

Vācija Ukrainai sola 178 tankus "Leopard 1"

Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā pārsniedz 8100

Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā pārsniedzis 11 700

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Postošās zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā pārsniedzis 11 700. Abās valstīs turpinās vērienīgas glābšanas operācijas, taču sala dēļ mazinās iespēja ēku drupās atrast izdzīvojušos.

Saskaņā ar amatpersonu un mediķu datiem Turcijā gājuši bojā vismaz 9057 cilvēki, bet Sīrijā upuru skaits pieaudzis līdz 2662. Tādējādi kopējais zemestrīces upuru skaits abās valstīs sasniedzis 11 719.

Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka upuru skaits abās valstīs dubultosies.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans pavēstīja, ka Turcijā ievainoto skaits ir aptuveni 52 000, bet sagrauti aptuveni 6000 ēku.

Aukstais laiks un sniegs apdraud gan izdzīvojušos, gan cilvēkus, kuri vēl joprojām iesprostoti zem ēku drupām. Organizācijas vadība uzsvēra, ka notiek sacensība ar laiku un mobilizēti visi pieejamie resursi. 

Daudzviet joprojām nenotiek glābšanas darbi. Taču cerības stars parādījies – beidzot sagaidīti papildspēki. Ieradušies glābēji, toskait no Francijas, Itālijas, Gruzijas, Vācijas un citām. Arī no karā ierautās Ukrainas.

"Šobrīd, kad mūsu valsts ir tādā situācijā un visa pasaule tai palīdz, mēs nevaram stāvēt malā, un palīdzam, kā vien varam," sacīja Ukrainas pārstāvis.

Īpaši sarežģīta situācija ir Sīrijā, kur iekšpolitiskā konflikta dēļ apgrūtināta palīdzības piegāde. Sīrijā bojāgājuši 2662 cilvēki, ievainoti – 5000.

Tehnikas, starptautisku glābšanas komandu vietā sīriešiem resursu ir krietni mazāk. Dažviet pieejama nepieciešamā tehnika, citviet – rakties cauri gruvešiem nākas kailām rokām. 

"Mana meita izkļuva dzīva. Manam puikam tas neizdevās. Tur apakšā ir visa mana ģimene," stāstīja kāda izdzīvojusī Sīrijā. Izdzīvojušie aicina sabiedrību palīdzēt, jo cilvēkiem nekā nav.

Sīrijā zem sagruvušas ēkas drupām piedzima meitenīte, kura mediķu uzraudzībā atlabst.

 Viņas ģimene neizdzīvoja. Ierodoties slimnīcā, meitenītei bija krampji. Acīmredzot viņa dzimusi trīs stundas pēc atrašanās zem gruvešiem. Pēc viņas temperatūras spriežams, ka viņa dzimusi ap plkst.12. Viņas māte dzemdēja zem drupām, un visa ģimene mira. Zīdaini atrada kaimiņš.

"Meitenei uz muguras ir liels zilums, un tā ir pietūkusi. Iespējams, uz viņu tika izdarīts liels spiediens vai kaut kas uzkrita zem drupām, tas ir liels zilums. Ir arī zilumi ausīs, sejā, pierē un ir arī zilumi uz ribām," stāstīja ārsts Hani Marufs.

Savukārt Turcijā lielo postījumu dēļ desmit dienvidu provincēs izsludināts ārkārtējais stāvokli uz trim mēnešiem. Turpinoties saspringtajiem glābšanas darbiem, uz katastrofas zonu devies Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans. Valstī šobrīd pieaug kritika par varasiestāžu novēloto reakciju uz zemestrīču postījumiem. Erdogans atzina, ka ir bijušas grūtības, taču par kavēšanās iemesliem uzskata bojātos ceļus. Bet apstākļi ir ļoti sarežģīti, un, lai gan palīdzība tiek solīta, daudzas mazākās pilsētas to joprojām nav saņēmušas.

Vairāk nekā 50 ārvalstis jau piegādājušas vai apsolījušas dažāda veida palīdzību.

Piemēram, Igaunija uz dabas katastrofas skarto reģionu nosūtīs pilsētvides meklēšanas un glābšanas speciālistu un mediķu komandu, kurā varētu būt līdz 44 speciālistiem. Savukārt Latvija piešķirs finanšu palīdzību – 70 tūkstošus eiro.

KONTEKSTS:

Naktī uz pirmdienu, 6. februārī, 4.17 pēc vietējā laika notika 7,8 magnitūdu zemestrīce ar epicentru 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. Vēlāk sekoja vairāki stipri pēcgrūdieni, bet pēcpusdienā – vēl viena zemestrīce. Zemestrīce skāra arī Sīriju.

Gājuši bojā un cietuši vairāki tūkstoši cilvēku. Zem sagruvušo ēku drupām joprojām atrodas tūkstošiem cilvēku, kuru glābšanas un meklēšanas darbos ir iesaistījušies vietējie un ārvalstu speciālisti.

Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.

Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti