Zemestrīcēs Turcijā un Sīrijā cietuši seni kultūras pieminekļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Postošajās zemestrīcēs Turcijā un Sīrijā smagi ir bojāti arī seni un UNESCO pasaules mantojuma sarakstā iekļauti vēstures objekti, kam pievērsta liela pasaules ekspertu uzmanība.

Šobrīd ir zināms, ka smagi ir cietusi Gaziantepas citadele, kas ir celta 2.–3.gadsimtā. Tā ir Gaziantepas pilsētas vēsturiskā pils, sena akmens struktūra kalna virsotnē. Senās Romas un Bizantijas laikos izmantota kā novērošanas punkts, mūsdienās bija muzejs. Zemestrīces grūdienos ir sagruvuši vairāki pils bastioni.

Atkal smagi cietusi Jeni Čami 17. gadsimtā no akmens celtā mošeja Malatijā, kas jau vairākkārt iepriekš ir cietusi zemestrīcēs. Un to pēc ilgākas rekonstrukcijas atkal atvēra tikai pagājušajā gadā.

Smagi cietuši arī unikāli kultūras pieminekļi Sīrijā un visvairāk senā Alepo citadele, kas ir viena no lielākajām un senākajām pilīm un ir iekļauta UNESCO pasaules mantojumā. Vecpilsētas rietumu tornis ir sabrucis, un tirgus rajonā vairāku ēku konstrukcijas kļuvušas vājākas, bojātas vēl vairākas senas ēkas pilsētā.

Šī ziņa patiešām ir ļoti skumja, jo  tieši Alepo vecpilsēta ļoti smagi ir cietusi ilgajā Sīrijas karā. Alepo kaujā Sīrijas pilsoņu karā 60% vecpilsētas jau tika iznīcināta.

Cietušas vēl vairākas UNESCO mantojumā iekļautas vietas. Patlaban iespēju robežās notiek postījumu izvērtēšana. Saprotams, ka tas pilnīgi visur nav iespējams gan lokalizācijas, gan laikapstākļu dēļ, apliecināja UNESCO ģenerāldirektore Odrija Azulē. "Mūsu organizācija sniegs atbalstu sava mandāta ietvaros," viņa sacīja.

Organizācija uzsvēra, ka viss apvidus ir Romas, Sasanīdu, Bizantijas, islāma un Osmaņu periodu nozīmīgs centrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti