Rīta Panorāma

Koncertuzvedums “Ārijas Elksnes dzīves melodijas”

Rīta Panorāma

Krievijas armija varētu būt ieņēmusi daļu Bahmutas

Zemestrīcē Turcijā un Sīrijā gājuši bojā vismaz 4372 cilvēki

Zemestrīcēs Turcijā un Sīrijā bojāgājušo skaits pārsniedz 4800

Postošajā zemestrīcē Turcijā un Sīrijā bojāgājušo cilvēku skaits pārsniedzis 4800. Reģionā arī sagruvušas tūkstošiem ēku, zem kuru drupām joprojām, visticamāk, ir iesprostoti cilvēki.

Turcijas varas iestādes ziņo, ka 10 provincēs gājis bojā vismaz 3381 cilvēks, bet ievainoti vairāk nekā 20 000 cilvēki. Sagruvušas vairāk nekā piecarpus tūkstoši ēku, un postījumi nodarīti arī slimnīcām.

Gaziantepas pilsētā pie zemestrīces epicentra un citās apdzīvotās vietās cilvēki meklēja patvērumu lielveikalos, stadionos, mošejās un kopienas centros vai pavadīja nakti uz ielas. Zemestrīču visvairāk nopostītajās Turcijas un Sīrijas pilsētās tūkstošiem cilvēku šo nakti ir pārlaiduši zem klajas debess, baidoties, ka ēkas, kurās viņi dzīvo, varētu sagrūt. 

Situāciju vēl smagāku padara sals, kas mazina iespēju drupās atrast izdzīvojušos. Eksperti norāda, ka glābēji sacenšas ar laiku, jo kopš pirmās zemestrīces ir pagājusi jau vairāk nekā diennakts. Ja zem drupām vēl atrodas izdzīvojušie, tad viņu izredzes palikt dzīviem samazinās ik minūti, jo šie cilvēki cieš no ūdens un skābekļa trūkuma. Turklāt Turcijā un Sīrijā pašlaik ir ziema, un naktīs gaisa temperatūra var noslīdēt arī zem nulles, tāpēc zem gruvešiem esošajiem draud nosalšana.

Lieli postījumi nodarīti arī Sīrijā, kur gājuši bojā 1444 cilvēki un vairāk nekā trīsarpus tūkstoši ievainoti. Smaga situācija ir gan autoritārā prezidenta Bašara al Asada valdības, gan nemiernieku kontrolētajos apgabalos. Sīrijā palīdzības sniegšanu apgrūtina iekšpolitiskais konflikts.

Otrdienas rītā (pulksten 5.13 pēc Latvijas laika) tiek ziņots par jaunu zemestrīci, kuras stiprums bija 5,5–5,6 magnitūdas pēc Rihtera skalas. Pagaidām nav ziņu par to, vai un kādus postījumus ir radījusi šī zemestrīce.

Latvijas vēstnieks Turcijā Pēteris Vaivars intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" kā zemu vērtēja iespējamību, ka varētu būt cietuši arī Latvijas valstspiederīgie, jo pašlaik Turcijā nav tūrisma sezona.

Vēstnieks arī zināja stāstīt, ka Turcijā izveidoti zaļie koridori brīvprātīgo piesaistei palīdzības sniegšanai. Pašlaik galvenais ir cilvēku meklēšanas un glābšanas darbi, tāpēc primāri vajadzīgi ekipēti un zinoši glābšanas speciālisti, tostarp darbam kalnainos reģionos.

Steidz palīgā Turcijai

Solidaritāti zemestrīcē cietušās Turcijas iedzīvotājiem pauduši daudzu valstu līderi. Prezidents Redžeps Tajips Erdogans valstī izsludinājis septiņu dienu sēras.

ASV televīzija kanāls CNN vēsta, ka prezidents Džo Baidens tālruņa sarunā ar Erdoganu izteica līdzjūtību un piedāvājis savas valsts palīdzību. Speciālisti ir gatavi atbalstīt Turcijas meklēšanas un glābšanas pasākumus un koordinēt cita veida palīdzību, kas varētu būt nepieciešama zemestrīcēs cietušajiem cilvēkiem. Savukārt ASV vēstnieks Turcijā informēja, ka ceļā ir divas meklēšanas un glābšanas vienības.

Palīdzību Turcijai un tās kaimiņvalstij Sīrijai piedāvājusi arī Eiropas Savienība un daudzas pasaules valstis, tai skaitā karā cietusī Ukraina. Tās prezidents Volodimirs Zelenskis videouzrunā pauda gatavību nosūtīt glābējus un cita veida palīdzību.

Vietējo un ārvalstu speciālistu vēlme palīdzēt ir patiešām liela un par to liecina mediju publiskotie videomateriāli no Stambulas pilsētas lidostas. Tajā sapulcējušies tūkstošiem cilvēku, kas gatavi doties uz zemestrīces rajonu un sniegt cietušajiem nepieciešamo palīdzību.

Eiropas Savienība arī iedarbinājusi īpašo civilās aizsardzības palīdzības mehānismu. "Turcijas gadījumā ir aktivizēts Eiropas Savienības civilās aizsardzības mehānisms, un bloks reaģēja nekavējoties. Mēs esam mobilizējuši vairāk nekā 10 vairāku dalībvalstu meklēšanas un glābšanas komandas. Bulgārija, Horvātija, Čehija, Francija, Grieķija, Nīderlande, Polija un Rumānija atbalstīs pirmās palīdzības sniedzējus uz vietas. Savu palīdzību piedāvājušas arī Ungārija, Itālija, Spānija, Malta un Slovākija," informēja Eiropas Komisijas pārstāvis Balazs Ujvari.

Eiropas Savienība arī aktivizējusi "Copernicus" satelītu sistēmu, lai sniegtu ārkārtas kartēšanas pakalpojumus Turcijas iestādēm. Vienlaikus bloks ir gatavs atbalstīt cietušos Sīrijā, izmantojot tās pašreizējās humānās palīdzības programmas.

KONTEKSTS:

Naktī uz pirmdienu, 6. februārī, 4.17 pēc vietējā laika notika 7,8 magnitūdu zemestrīce ar epicentru 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. Vēlāk sekoja vairāki stipri pēcgrūdieni, bet pēcpusdienā – vēl viena zemestrīce. Zemestrīce skāra arī Sīriju.

Gājuši bojā un cietuši vairāki tūkstoši cilvēku. Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.

Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti