Zemestrīces Čīlē piespiedušas evakuēties simtiem tūkstošiem iedzīvotāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Čīles ziemeļos trešdienas vakarā notika vēl viena spēcīga 7,6 magnitūdu zemestrīce - tikai apmēram diennakti pēc 8,2 magnitūdu pazemes grūdieniem, kas nogalināja vairākus cilvēkus, nopostīja simtiem māju un lika evakuēties vairākiem simtiem tūkstošu iedzīvotāju. Otrās zemestrīces laikā evakuēties bija spiesta arī Čīles prezidente, kas bija ieradusies vizītē iepriekšējo pazemes grūdienu skartajos reģionos. Abas zemestrīces lika izsludināt cunami trauksmi, tās dēļ cēlušās arī vara cenas.

Čīles ziemeļu daļā trešdienas vakarā notikusī zemestrīce bija spēcīgākais no vairākiem pēcgrūdieniem, kas sekoja postošajai otrdienas zemestrīcei. Pagaidām nav ziņu par upuriem vai nozīmīgiem postījumiem pēc jaunās zemestrīces. Atkal tika izsludināta cunami trauksme, taču pāris stundas vēlāk varas iestādes to atcēla pēc tam, kad piekrastes rajonus skāra aptuveni 70 centimetrus augsti viļņi.

Pēdējās zemestrīces epicentrs atradās aptuveni 23 kilometrus uz dienvidiem no piekrastes pilsētas Ikikes. Arī otrdienas vakara zemestrīce visvairāk skāra šo pilsētu, tās epicentrs atradās desmit kilometru dziļumā 83 kilometru attālumā no piekrastes. Tai sekojošie cunami viļņi atsevišķās vietās sasniedza divu metru augstumu. Varas iestādes paziņoja, ka okeāna ūdens šur tur ieplūda 200 metrus iekšzemē, appludinot dažas ielas. Zvejnieki ziņoja, ka iznīcināti vairāki desmiti laivu.

Bojā gāja seši cilvēki, kā norādīja Iekšlietu ministrija - vai nu no sirdslēkmes, vai sadragāti gruvešos.

Seismiski aktīvajos Čīles ziemeļos izpostīts vairāk nekā 2500 ēku. Bet pēc otrdienas zemestrīces evakuēti tika gandrīz miljons cilvēku, kas dzīvo pie garās valsts piekrastes, ielās patrulēja policija un armija, lai novērstu laupīšanas.

Čīles prezidente Mišela Bačeleta pasludināja zemestrīces piemeklētos Arikas - Parinakotas un Tarapakas reģionus valsts ziemeļos par dabas katastrofas zonām. Vakar viņa šeit bija ieradusies, lai pati novērtētu postījumu sekas, un otrās zemestrīces laikā evakuēties nācās arī pašai prezidentei. Pirms tam uzrunā viņa bija atzinīgus vārdus veltījusi reģiona iedzīvotājiem par viņu rīcību otrdienas pazemes grūdienu laikā un pēc tam:

„Valdība ir kopā ar jums, lai atbalstītu. Mēs izsakām cieņu Ikikes iedzīvotāju raksturam, kas valstij lieliski demonstrēja pilsoniskā pienākuma piemēru, kā arī Arikas un Parinakotas reģiona iedzīvotājiem, kur mēs redzējām tieši to pašu,"  sacīja Čīles prezidente Mišela Bačeleta.

Viens no iemesliem, kādēļ reģionā tika norīkoti papildu drošības spēki, bija arī tas, ka Ikikes pilsētā pēc otrdienas zemestrīces no vietējā sieviešu cietuma izbēga apmēram 300 ieslodzīto. Kā paziņojušas varasiestādes, šobrīd aptuveni 130 no viņām jau esot atkal apcietinātas. 

Zemestrīces dēļ cēlušās arī vara cenas, kas ir nozīmīgs Čīles ekonomikas balsts. Pie Ikikes atrodas vairākas raktuves, tomēr par nozīmīgiem postījumiem nav ziņu.

Čīle, kas atrodas starp Andu kalniem un Kluso okeānu,  ir viens no seismiski aktīvākajiem reģioniem pasaulē. Vēl 2010. gadā Čīles centrālajā un dienvidu daļā 8,8 magnitūdu zemestrīcē un tās izraisītā postošā cunami gāja bojā vairāk nekā 700 cilvēku. Bet pirms aptuveni 50 gadiem Čīli satricināja 9,5 magnitūdas stipra zemestrīce, kas prasīja gandrīz 1700 cilvēku dzīvības, un cunami vilnis sasniedza Havaju salas un Japānu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti