Zemestrīcē Nepālā vairāki ciemati varētu būt pilnībā aprakti zem nogruvumiem

Nepālas zemestrīcē bojā gājušo skaits pārsniedzis 3600 cilvēku. Tomēr meklēšanas un glābšanas darbiem turpinoties, gaidāms, ka tiks atrasti vēl daudz vairāk upuru. Starptautiskās organizācijas un ārvalstis steidz sniegt palīdzību nabadzīgajai Himalaju kalnu valstij, kur slimnīcas ir pārpildītas. Par finansiālo palīdzību Nepālai spriež arī Latvijas valdība. Ārlietu ministrija apzinājusi 43 Latvijas valstspiederīgos. Viņu evakuācija netiek plānota.

Postošajā zemestrīcē, kas Nepālu skāra sestdien, dzīvību zaudējuši vismaz 3600 cilvēki, bet vēl vairāk nekā 6500 ievainoti, ziņo amatpersonas. Glābšanas darbiem turpinoties, gaidāms, ka atrasto bojā gājušo skaits pieaugs. Bažas ir par nomaļākām apdzīvotām vietām kalnu pakājēs, kur nogruvumi varētu būt aprakuši veselus ciematus. Postījumu dēļ piekļūšana šiem ciematiem ir sarežģīta.

No rīta uz Everesta kalna alpīnistu bāzes nometni tika nosūtīt helikopteri, lai glābtu tur vēl esošos vismaz 150 alpīnistus. Tur zemestrīces izraisītā lavīnā bojā gāja vismaz 18 cilvēku, vēl vairāki desmiti tika ievainoti.

Arī aizvadītajā naktī daudzi Nepālas iedzīvotāji nakšņoja zem atklātām debesīm, baidoties no zemestrīces pēcgrūdieniem. Nabadzīgās valsts slimnīcas ir pārpildītas. Palīdzību sniedz starptautiskās organizācijas un ārvalstis. Indija atsūtījusi medikamentus un glābējus, Pakistāna grasās nosūtīt militāro lidmašīnu ar pārvietojamo slimnīcu. Glābēju komandas sūta arī ASV, Austrālija, Lielbritānija. Norvēģija paziņojusi par humānās palīdzības sniegšanu gandrīz četru miljonu ASV dolāru apmērā. Eiropas Savienība papildus dalībvalstu piedāvātajai palīdzībai Nepālai piešķīrusi ārkārtas palīdzību trīs miljonu eiro apmērā. Tikmēr Ķīna šodien paziņoja, ka evakuējusi vairāk nekā 1000 savu pilsoņu.

Nepālas galvaspilsētas Katmandu lidosta ir atsākusi darbu, un daudzi tūristi mēģina atstāt valsti.

Latvijas Ārlietu ministrija ir apzinājusi 43 Latvijas valstspiederīgos, kas atrodas Nepālā. Sazinoties ar viņiem tieši vai caur tuviniekiem noskaidrots, ka neviens no viņiem zemestrīcē nav cietis. Viņu evakuācija netiek plānota, Latvijas Radio norādīja Ārlietu ministrijas preses sekretārs Ivars Lasis. „Nedēļas nogalē notika ES valstu Indijā konsulāro amatpersonu tikšanās. Tā tika sasaukta pēc Latvijas iniciatīvas sadarbībā ar ES delegāciju Deli. Šīs tikšanās laikā tika apkopota informācijas par ES pilsoņiem, kuri atrodas Nepālā. [Tika runāts] par iespējamo palīdzības apjomu, kādu nepieciešams sniegts. Taču ņemot vērā to, ka aviosatiksme uz un no Katmandu ir atjaunota, šobrīd netiek plānota evakuācija,” stāstīja Lasis.

Tās personas, kas vēlas pamest Nepālu ātrāk, nekā plānots, tiek aicinātas sazināties ar attiecīgo aviokompāniju vai savu ceļojumu biroju. Ārlietu ministrijai ir zināms, ka „atsevišķi ceļotāji tiešām plāno atgriezties, un jau ir atceļā uz Latviju.”

Lasis norādīja, ka šobrīd tiek izskatīts jautājums par finansiālas palīdzības sniegšanu Nepālai, un tās apjoms tiks precizēts tuvākajā laikā.

Nepālas armija pirmdien izplatījusi no gaisa uzņemtos videokadrus, kuros redzams nedēļas nogalē notikušās zemestrīces posts. Bojāgājušo skaits nemitīgi aug, un cik liels tas būs ir atkarīgs arī no tā, kad glābēji beidzot piekļūs aizvien nesasniegtiem trausliem kalnu ciematiem.

Kamēr amatpersonas apzina postījumu apmēru, tūkstošiem izdzīvojušo nākas pavadīt dienas un naktis telšu nometnē Katmandu apkaimē, un daudzi pauž izmisumu par valdības spēju tikt galā ar šādiem traģēdijas mērogiem.

“Varbūt mēs sagaidīsim palīdzību no policijas vai armijas? Es savā mūžā neesmu piedzīvojis tik sliktu valdību,” pēc traģēdijas medijiem atzina  viesnīcas īpašnieks Rahindro Dramalla.

Nepālas valdība atzīst, ka valsts nonāca ļoti smagā situācijā un tai ir nepieciešama starptautiskā palīdzība. Tiek aicināti gan mediķi un citi speciālisti, gan lūgtas pirmās nepieciešamības preces. Nepālas aicinājumam jau atsaukušās vairākas valstis, gan kaimiņos, gan citur pasaulē. Uz izpostītājiem reģioniem tiek sūtītas ne tikai humānās palīdzības kravas, bet arī glābēju komandas.

“Mūsu teltis ir 12 kvadrātmetru platībā un ir paredzētas pieciem, sešiem cilvēkiem. Mēs ziedojam divus tūkstošus telšu, kas nozīmē, ka patvērums tiks rasts 10  līdz 12  tūkstošiem cilvēku,” pastāstīja Ķīnas Sarkanā Krusta pārstāve Šujs Jauns.

Savukārt Dienvidkorejas Ārlietu ministrijas pārstāvis Čo Tae-juls savukārt sacīja, ka  nevar uzreiz novērtēt postījumu apmēru, tāpēc nolemts nosūtīt dažas glābēju komandas  un arī īpašo vienību.

Vienlaikus šodien kļuva zināms, ka zemestrīces laikā Nepālā atradies 61 Lietuvas pilsonis, un ar četriem no viņiem kaimiņvalsts Ārlietu ministrijai joprojām nav izdevies sazināties. Zināms arī, ka zemestrīcē gājis bojā viens Igaunijas pilsonis. Vēl 25  Igaunijas pilsoņi stihijā nav cietuši, bet par četriem informācijas pagaidām nav. 

Jau vēstīts, ka Nepālas teritorijā sestdien, 25. aprīlī, notikusi spēcīga zemestrīce, kuras epicentrs atradās nepilnus 80 kilometrus no valsts galvaspilsētas Katmandu. Zemestrīce izraisījusi spēcīgas lavīnas Himalajos. Spēcīgi zemes grūdieni un upuri ir arī Ķīnā un Indijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti