Sadaļas Sadaļas

Zemestrīcē Nepālā bojāgājušo skaits pārsniedz 2500; valsts ļoti smagā situācijā

Nepālā glābēji svētdien cīnās ar zemes nogruvumu radītajām sekām un sakaru pārrāvumiem, cenšoties atrast spēcīgajā zemestrīcē izdzīvojušos, bet upuru skaits dabas katastrofā ir pārsniedzis 2500 cilvēkus, informēja vietējās amatpersonas. Nepālas valdība atzīst, ka valsts ir ļoti smagā situācijā un tai nepieciešama liela palīdzība un solidaritāte no starptautiskās sabiedrības.

Nepālas policijas amatpersona paziņoja, ka vismaz 1910 cilvēku ir kļuvuši par upuriem dabas katastrofā, no kuriem 721 upuris reģistrēts Nepālas galvaspilsētā Katmandu.

Iepriekš Nepālas Iekšlietu ministrijas preses pārstāvis Laksmi Prasads Dakals paziņoja, ka zemestrīces upuru skaits ir sasniedzis 1805, bet ievainoti ir vismaz 4718 cilvēki. Domājams, ka kopējais spēcīgās zemestrīces upuru skaits turpinās pieaugt.

Zemestrīces izraisītā lavīnā Everesta bāzes nometnē bojā gājušo skaits sasniedzis 17, bet 61 ir ievainots. Pagaidām nav zināms, cik cilvēku - alpīnistu un vietējo pavadoņu - zemestrīces laikā atradās citos kalnā kāpšanas maršrutos. Tiek lēsts, ka tādu varētu būs vairāk nekā tūkstotis.

Vismaz 47 cilvēki ir miruši kaimiņvalstī Indijā, kur arī bija jūtams zemes grūdiens.

Ķīnas valsts plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka 17 cilvēki zemestrīcē gājuši bojā Tibetas autonomajā reģionā.

Zemestrīces izpostītajā Nepālas galvaspilsētā Katmandu vēl svētdienas rītā bija jūtami pēcgrūdieni, tādēļ daudzi cilvēki mēģināja gulēt atklātās vietās uz ielas.

No visas pasaules Nepāla saņem palīdzības piedāvājumus. ASV un Eiropas Savienība ir nosūtījusi katastrofu seku novēršanas komandas, bet Indija militārajās lidmašīnās no Nepālas evakuē savus pilsoņus.

Jau vēstīts, ka Nepālā notikusi spēcīga zemestrīce. Pēc speciālistu aplēsēm pazemes grūdieni ir sasnieguši 7,9 magnitūdas. Zemestrīces epicentrs atradās valsts centrālajā daļā. Tomēr pazemes grūdieni bija jūtami arī vairāk kā 300 km attālumā esošajā Indijas galvaspilsētā Deli. Tā ir viena no spēcīgākajām zemestrīcēm šajā reģionā daudzu gadu garumā

Meteorologi prognozē, ka tuvākajā laikā Nepālā sāksies lietus, un virs Katmandu jau redzami savelkamies tumši mākoņi, kas nozīmē, ka dabas katastrofā izdzīvojušos gaida jaunas ciešanas.

Savukārt snigšana sestdien ir apgrūtinājusi glābšanas darbus Everesta bāzes nometnē, kur lavīnā gājis bojā arī ASV datortehnoloģiju milža "Google" vadības pārstāvis Dens Fredinburgs, kura trīs kolēģi ir izdzīvojuši.

Nepāla un pārējās Himalaju pakājē esošās valstis ir pakļautas zemestrīču riskiem, jo atrodas uz Indijas un Eirāzijas tektonisko plākšņu sadursmes vietas.

Šī ir smagākā zemestrīce Nepālas vēsturē kopš 1934.gada, kas zemestrīces izraisīti postījumi pilnībā iznīcināja Katmandu.

Spēcīgi atkārtoti pazemes grūdieni ir sasnieguši Nepālu pirms dažām stundām. Speciālisti lēš, ka tie varētu sasniegt 6,7 balles. Everesta kalnā ir notikuši jauni sniega un akmeņu nogruvumi. Nepālas zemestrīces upuru skaits jau tuvojas diviem tūkstošiem, padarot to par postošāko zemestrīci šajā valstī 80 gadu laikā. Glābšanas darbi visā valstī turpinās, tomēr tos apgrūtina gan zemes nogruvumi, gan pārrautie telefona un interneta sakari, gan arī šaurās vēsturisko pilsētu ieliņas, kas liedz speciālai tehnikai piekļūt pie sagrautām mājām. Vairākas pasaules valstis jau ir nosūtījušas humāno palīdzību Nepālai.

Postījumi, ko ir nodarījusi sestdien notikusī zemestrīce Nepālā ir patiešām iespaidīgi. Bojā gājušo skaits arvien turpina pieaugt, sasniedzot jau gandrīz divus tūkstošus cilvēku. Aptuveni pieci tūkstoši ar dažādām traumām atrodas pārpildītās slimnīcās.

Daudzi vēl joprojām varētu būt aprakti zem sagruvušajām ēkām. Glābšanas darbi daudzviet notiek ar plikām rokām bez jebkādas tehnikas. Tas ir skaidrojams gan ar tehnikas trūkumu, gan arī ar to, ka pa šaurajām Nepālas galvaspilsētas Katmandu ieliņām tehnikai ir grūti vai bieži vien neiespējami piekļūt pie sagruvušajām mājām. Līdz ar to iesprostoto cilvēku atbrīvošana aizņem vairāk laika.

Tomēr speciālisti atgādina, ka šādos glābšanas darbos būtiskākās ir tieši pirmās 72 stundas. Vēlāk izredzes atrast izdzīvojošus cilvēkus kļūst diezgan nelielas.

Savukārt daudzi no izdzīvojušajiem aizvadīto nakti ir pavadījuši guļot uz ielas. Cilvēki šādi rīkojās gan tādēļ, ka viņu mājas ir sagrautas, gan bailēs no atkārtotiem pazemes grūdieniem. Tie sasniedza Nepālu svētdien, izraisot 6,7 balles spēcīgu zemestrīci, kā arī jaunas sniega lavīnas un akmens nogruvumus Everesta kalnā.

Sestdienas zemestrīce jau ir izraisījusi pamatīgu lavīnu Everestā, aprokot zem sniega daudzus alpīnistus. Vismaz 17 kalna kāpēji ir miruši. Pārsvarā tie ir bijuši ārzemju tūristi, starp kuriem arī viens no interneta uzņēmuma “Google” vadošajiem darbiniekiem. Viņš sevi bija raksturojis kā piedzīvojumu meklētāju. Tiek uzskatīts, ka sestdienas sniega lavīna ir bijusi lielākā, kas jebkad novērota Everestā.

Ir sagrautas ne tikai dzīvojamās mājas, bet arī vēsturiskie pieminekļi un senie budistu tempļi, kuru Nepālā nav mazums. Katmandu  ir sabrucis arī 19. gadsimta tornis, kas atradās pilsētas centrālajā laukumā un bija viens no nozīmīgajiem apskates objektiem.

Joprojām nav informācijas no daudziem maziem ciematiem, līdz kuriem ir grūti nokļūt bojāto ceļu dēļ. Ir pamatīgi cietuši arī Indijas ziemeļu rajoni, kas robežojas ar Nepālu. Tur tiek ziņots par 50 bojā gājušajiem.

Gan Indija, gan Ķīna, gan Amerikas Savienotās Valstis un daudzi citi ir nosūtījuši humāno palīdzību Nepālai. Tomēr ir skaidrs, ka arī turpmāk valstij būs nepieciešams būtisks atbalsts. Eiropas Savienība jau ir paudusi apņemšanos piešķirt līdzekļus no ārkārtas situāciju fonda.

Upuru skaits vakar notikušajā traģiskajā zemestrīcē Nepālā pietuvojies divarpus tūkstošiem. Turklāt iedzīvotājus turpina terorizēt spēcīgi pēcgrūdieni, kas skāruši gan Nepālu, gan arī kaimiņvalstis Indiju un Bangladešu.

Pēcgrūdieni izraisījuši arī ļoti bīstamus zemes nogruvumus un lavīnas Himalajos. Viena no tiem izpostījusi alpīnistu nometni Everesta pakājē, laupot vismaz 17 cilvēku dzīvību.

Virs galvaspilsētas Katmandu tikmēr nepārtraukti cirkulē helikopteri, piegādājot pirmās nepieciešamības preces. Daudzviet sāk trūkt ūdens un pārtikas, kā arī pastāv nopietnas bažas par to, vai visiem pietiks nepieciešamo medikamentu. 

Joprojām arī nav pilnībā skaidrs, cik smaga situācija ir vairākos nomaļos reģionos, pie kuriem sagrauto ceļu dēļ ir ļoti grūti piekļūt.

Nepālas valdība atzīst, ka valsts ir ļoti smagā situācijā un tai nepieciešama liela palīdzība un solidaritāte no starptautiskās sabiedrības.

Indija, Ķīna un Pakistāna uz Nepālu nosūtījušas savus glābējus un ievērojamu apjomu humānās palīdzības, tikmēr pagaidām lielāko finansiālās palīdzības summu solījusi Norvēģija – 3,9 miljonus ASV dolāru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt