Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Berlīnē sākas tiesas prāva pret teroraktu gatavošanā vainotu sīriešu pusaudzi

Dienas notikumu apskats

Mežaparka estrādes pirmā posma rekonstrukcijas izmaksas palielinājušās līdz 23 milj. eiro

Zemans kritizē pret Krievijas propagandu vērsto Čehijas hibrīdapdraudējumu analīzes centru

Zemans kritizē pret Krievijas propagandu strādājošo Čehijas hibrīdapdraudējuma analīzes centru

Šonedēļ atvērtais Čehijas Terorisma un hibrīdapdraudējumu analīzes centrs negaidīti ir kļuvis par šīs valsts prezidenta Miloša Zemana kritikas objektu. Viņa preses sekretārs paziņoja, ka šī iestāde mēģina kļūt par ideju policiju un iegūt monopolu uz patiesību. Turpretī valdības pārstāvji saka, ka šādi izteikumi parāda Zemana neizprati par jaunā centra patiesajiem mērķiem, kas ir informācijas analīze galvenokārt cīņai ar Krievijas izplatīto propagandu un dezinformāciju.

Vien pirms dažām dienām Čehija kļuva par pirmo Eiropas valsti, kas Iekšlietu ministrijas ietvaros atvēra Terorisma un hibrīdapdraudējumu analīzes centru. Līdzīgas iestādes pastāv arī dažās citās valstīs, tomēr šis centrs zem viena jumta apvieno visdažādāko apdraudējumu analīzi un sagatavo iespējamās atbildes rīcības versijas.

Par vienu no galvenajiem jaunā centra mērķiem būs Krievijas izplatītās dezinformācijas apkopošana un atspēkošana.

Tā intervijā Latvijas Radio sacīja Prāgas domnīcas “Eiropas vērtības” direktora vietnieks Jakubs Janda, kurš deva padomus centra izveides laikā.

“Centra izveide notika, balsoties uz nacionālās drošības risku izvērtējumu. Tika secināts, ka būtu lietderīgi, ja Iekšlietu ministrijas paspārnē atrastos iestāde, kas varētu vienkopus analizēt visus potenciālos draudus, sākot ar ārvalstu ietekmi uz čehu ekstrēmistiem, ko Krievija mēģina veikt, līdz pat ārvalstu spēku ietekmei uz mūsu politiskajiem procesiem," saka Janda.

"Te ir runa par iejaukšanos vēlēšanās, politisko partiju finansēšanu, kā arī par propagandu, kas katru dienu nāk gan no tādiem Krievijai piederošajiem plašsaziņas līdzekļiem kā “Sputnik”, kas vēsta čehu valodā, gan no daudziem citiem čehu interneta izdevumiem, kas darbojas kā starpnieki," viņš paskaidro.

Tomēr vien īsu brīdi pēc nodibināšanas centrs ir kļuvis par Čehijas prezidenta Miloša Zemana kritikas objektu. Viņš ir plaši pazīstams ar savām simpātijām pret Maskavu. Zemana preses sekretārs paziņoja, ka Terorisma un hibrīdapdraudējumu analīzes centrs mēģina valstī ieviest monopolu uz patiesību un kļūt par ideju policiju.

Iestādes kritizēšanai tika izveidots pat īpašs tvitera konts, kurā īsā laikā bija bija vairāk nekā 50 ierakstu.

Iekšlietu ministrijas pārstāvji apgalvo, ka prezidents ir zinājis par centra izveidi un iepriekš veikto apdraudējumu analīzi, bet līdz šim nekad nav paudis iebildumus.

Jakubs Janda neslēpj, ka, viņaprāt, Kremlis jau sen ir uzpircis Čehijas prezidentu. “No viņa izteikumiem ir skaidri saskatāms, kā Krievija ir mēģinājusi viņu ietekmēt jau kopš 2000. gadu sākuma. Viņi ir bijuši tajā ļoti veiksmīgi. Tādēļ tagad es viņu gribētu dēvēt par Krievijas Trojas zirgu Čehijā. Pēc būtības viņš pilnībā kopē visas Putina un viņa līdzgaitnieku nostājas," pauda Janda.

Tāpat kā Latvijā arī Čehijā valsts prezidentam ir ļoti maz izpildvaras funkciju, tādēļ viņa ietekme uz politiku ir netieša.

Kārtējo noliegumu jebkādai Krievijas propagandas vai kiberuzbrukumu esamībai vēl decembra beigās pauda arī Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

“Visos šajos apvainojumos ir skaidri saskatāmi mēģinājumi falsificēt jēdzienus, proti, augsti profesionāls Krievijas plašsaziņas līdzekļu darbs šo rietumvalstu informatīvajā tirgū tiek dēvēts par kiberuzbrukumiem," kritiska bija Zaharova. "Šajā kausēšanas katlā tiek salikts pilnīgi viss: kiberuzbrukumi, hakeri un Krievijas mediji, lai izveidotu par tiem vajadzīgo priekšstatu. Un uzdevums ir skaidrs – liegt sabiedrībai pieeju pilntiesīgai un patiesai informācijai," sacīja Zaharova.

Par iespējamo ar Krieviju saistīto spēku iejaukšanos gaidāmajās vēlēšanās Vācijā jau iepriekš ir izteikusies arī kanclere Angela Merkele. Savukārt aizejošais ASV prezidents Baraks Obama ieviesa papildu sankcijas pret Krieviju par kiberuzbrukumiem Demokrātu partijas datorsistēmām. Ievēlētais prezidents Donalds Tramps gan uzskata, ka Krievijas lomai kiberuzbrukumos neesot pierādījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt