Zelenskis vīlies par Baidena nevēlēšanos aktīvāk vērsties pret «Nord Stream 2» projektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jau nākamnedēļ ASV prezidents Džo Baidens tiksies ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu, bet vēl pirms šīs tikšanās Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paudis bažas par vienu no iespējamiem sarunu tematiem. Ukrainas bažas ir saistītas ar ASV prezidenta administrācijas lēmumu mīkstināt sankcijas pret gāzesvada “Nord Stream 2” būvniekiem.

Krievijas spiediena instruments

Zelenskis vīlies par Baidena nevēlēšanos aktīvāk vērsties pret «Nord Stream 2» projektu
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Baidena un Putina tikšanās Ženēvā no vienas puses tiek gaidīta ar lielām cerībām, jo šī būs abu lielvalstu līderu pirmā klātienes saruna, kuru laikā paredzēts apspriest vairākus gan divpusējo attiecību, gan starptautiskās politiskās dienaskārtības jautājumus. Taču, tā kā līdz šim attiecības nav bijušas īpaši draudzīgas, Krievijas puse jau paziņojusi, ka neko īpašu no šīm sarunām negaida.

Taču maijā Baidens visai negaidīti paziņoja, ka ASV administrācija negatavojas ieviest jaunas sankcijas pret Krieviju par gāzesvada “Nord Stream 2” būvniecību.

Daudzas Eiropas valstis un arī Ukraina jau gadiem ir norādījušas uz to, ka šīs gāzesvads ir Krievijas ģeopolitiskā spiediena instruments, kura mērķis ir nostādīt neizdevīgā pozīcijā Ukrainu, apdraudot gāzes tranzītu caur tās teritoriju.

Taču Baidens bija paziņojis, ka laikā, kad ir pabeigti jau 95% gāzesvada celtniecības darbu, sankcijas nebūtu lietderīgas, turklāt tās būšot neproduktīvas attiecību veidošanai ar Eiropu.

Baidens kā Maikls Džordans

Šādi izteikumi ir izraisījuši Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska izbrīnu un neapmierinātību, jo “Nord Stream 2” jautājums bija apspriests viņa telefonsarunā ar Baidenu, esot saņemtas garantijas, bet par pārmaiņām ASV nostājā Ukrainas puse uzzinājusi tikai no preses paziņojumiem.

Kā intervijā izdevumam “Axios” norādījis Zelenskis, tikai ASV, vēlams kopīgi ar Eiropas Savienību un Ukrainu, ir iespējas apturēt gāzesvada būvniecību. Ja tas netiks darīts, Krievija iegūs virsroku pār Savienotajām Valstīm.

Zelenskis gan paudis cerību, ka Baidens varētu rīkoties kā leģendārais basketbolists Maikls Džordans, kurš iemidzina pretinieku, bet gatavojas izšķirošajam trīspunktu metienam.

Jārunā arī par Ukrainas uzņemšanu NATO

Vienlaikus šis pats izdevums informē, ka ASV prezidenta administrācija esot plānojusi uzaicināt Zelenski uz Balto namu vēl pirms Baidena tikšanās ar Putinu, taču no šādas idejas esot atteikusies pēc veitkajām pārmaiņām Ukrainas gāzes kompānijā “Naftogaz”. Atsaucoties uz pārstāvjiem prezidenta administrācijā, tiek ziņots, ka amerikāņu pusei esot radušās bažas par Ukrainas prezidenta atteikšanos no cīņas pret korupciju.

Zelenskis gan izteicies, ka šāda tikšanās ar Baidenu pirms sarunām ar Putinu būtu bijusi ļoti vērtīga un viņš tai jopropjām ir gatavs jebkurā pasaules vietā. Pēc Ukrainas prezidenta vārdiem, būtu arī īstais laiks kārtējo reizi spriest par Ukrainas uzņemšanu NATO – ja alianse tiešām vēlas redzēt Ukrainu savās rindās, kāpēc jāgaida tāla nākotne? Turklāt, jo ilgāka esot gaidīšana, jo mazāk ukraiņu tauta ticēs, ka šāda iespēja valstij vispār kādreiz radīsies.

KONTEKSTS:

"Nord Stream 2" pretiniekiem ir bažas, ka cauruļvads palielinās Eiropas Savienības atkarību no Krievijas gāzes piegādēm, Maskavai nodrošinot politiskās ietekmes sviras, kā arī instrumentu enerģijas piegāžu potenciālai atslēgšanai. Arī Baltijas valstu amatpersonas kritiski izteikušās par "Nord Stream 2", uzsverot, ka tas ir ģeopolitisks projekts un ir pretrunā ar Eiropas Enerģētikas savienības mērķiem.

Paredzēts, ka 1230 kilometru garais cauruļvads nodrošinās līdz 55 miljardiem kubikmetru Krievijas dabasgāzes piegādi Vācijai gadā. Pašlaik ir pabeigti aptuveni 95% gāzes cauruļvada būvniecības darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti