Zelenskis saņem kritiku pēc gūstekņu apmaiņas ar separātistu kaujiniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gan ar sajūsmu, gan nosodījumu Ukrainā un citur pasaulē uzņemta vakar notikusī gūstekņu apmaiņa starp Ukrainu un divām pašpasludinātajām tautas republikām Ukrainas austrumos. Daži komentētāji kritizē prezidentu Zelenski par bīstamu noziedznieku izdošanu un norāda uz apdraudējumu tiesu sistēmai, citi slavē prezidentu par ukraiņu varoņu atbrīvošanu.

Zelenskis saņem kritiku pēc gūstekņu apmaiņas ar separātistu kaujiniekiem
00:00 / 03:40
Lejuplādēt

Klātesot Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, vakar vakarā Kijevas Borispoles lidostā atgriezās vairāki desmiti cilvēku, kuri dienas laikā tika atbrīvoti gūstekņu apmaiņas laikā ar pašpasludinātajām Doņeckas un Luhanskas tautas republikām. Kopumā Ukrainā atgriezās 76 cilvēki, otrai pusei izdodot 124 personas.

Vēl pirms šīs gūstekņu apmaiņas ukraiņu presē un sociālajos medijos pamatīgu kritikas vilni izsauca lēmums izdot arī vairākus bijušos specvienības "Berkut" kaujiniekus, kuri līdzdarbojās "Debesu sotņas" nogalināšanā Maidana protesta akciju laikā. Tāpat apmainīto gūstekņu vidū ir par terora aktu sarīkošanu uz mūžu notiesāti noziedznieki. Daudzi ukraiņu brīvprātīgie, komentētāji un politiķi ir paziņojuši, ka pēkšņa sprieduma vai drošības līdzekļu maiņa šīm personām norāda uz Ukrainas tiesu sistēmas nāvi.

Volodimirs Zelenskis atzinis, ka šis ir bijis ļoti smags, bet, viņaprāt, pareizs lēmums.

"Tas bija grūts politisks lēmums. Es uzskatu, ka mūsu kareivji, militārpersonas, žurnālisti – viņi visi ir varoņi! Un mūsu prioritāte ir atgūt šos cilvēkus. Es cienu visus tos, kuri zaudēja savus tuviniekus Maidanā. Diemžēl, mēs nevaram atgūt mirušos, bet mēs varam atgūt dzīvos. Un tā ir prioritāte. Šī apmaiņa neietekmēs Maidana slepkavības lietu izmeklēšanu, un tā noteikti tiks pabeigta. Ja man būtu vēl 100 berkutiešu un būtu piedāvājums apmainīt tos pret vienu mūsu izlūku, es atdotu 100 berkutiešus," teica Zelenskis.

Atsevišķos Ukrainas medijos notikusī gūstekņu apmaiņa un prezidenta rīcība salīdzināta ar 2011. gada notikumiem Izraēlā, kad šīs valsts vadība piekrita apmainīt 1027 palestīniešu un Izraēlas arābu ieslodzītos pret gūstā esošo izraēliešu karavīru Giladu Šalitu.

Gūstekņu apmaiņu atzinīgi novērtējuši Francijas prezidents Emanuels Makrons un Vācijas kanclere Angela Merkele, kuri mēneša sākumā veicināja šādas apmaiņas sarīkošanu. Abu līderu kopīgajā paziņojumā uzsvērts, ka, tuvojoties Jaunajam gadam un pareizticīgo Ziemassvētkiem, notikušais ir uzskatāms par ilgi gaidītu labas gribas žestu, kura mērķis ir atjaunot uzticību abu pušu starpā.

Krievijas Ārlietu ministrija paudusi cerību, ka arī nākamajā gadā turpināsies gūstekņu atbrīvošana un citu Minskas vienošanās punktu izpilde, īpaši politiskajā jomā. Savukārt Krievijas valsts medijos šodien arī tiek publicēti atbrīvoto gūstekņu stāsti. Īpaši tiek izcelti apgalvojumi, ka daudzi no ieslodzītajiem ir cietuši no Ukrainas Drošības dienesta un bataljona "Azov” spīdzināšanas. Par vairākiem šādiem noziegumiem ieslodzītajiem izdevies ierosināt arī krimināllietas.

Kā uzskata ukraiņu žurnālists un publicists Vitālijs Portņikovs, patiesībā nevar runāt par gūstekņu apmaiņu ar pašpasludinātajām republikām, bet gan tikai ar Krieviju. Pēc Portņikova domām arī šo notikumu pretrunīgo izvērtējumu rūpīgi vada Kremlis, tādējādi cenšoties destabilizēt situāciju Ukrainā. Piemēram, "Berkut" kaujinieku atbrīvošana Maskavu nemaz neinteresējot, taču tādējādi tiek palielināta plaisa starp varu un sabiedrību. Portņikons uzskata, ka Maskava ļoti veiksmīgi ir iemānījusi Zelenski lamatās, jo Ukrainas prezidentam ir nepieciešami veiksmes stāsti par kara pārtraukšanu valsts austrumos. Tā kā karadarbība joprojām turpinās, vismaz gūstekņu atbrīvošana ir katram saprotams progress. Taču, visticamāk, gūstekņu atbrīvošanas panāktais efekts ilgi neturpināsies, bet plaisa turpinās palielināties un galu galā var novest pie sprādziena, uz ko arī cer Maskava.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti