Zelenskis noteicis Ukrainas ārkārtas vēlēšanu datumu; kritiķi bažījas par to likumību

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir parakstījis rīkojumu par pirmstermiņa parlamenta vēlēšanu sarīkošanu 21. jūlijā. Kritiķi norāda, ka šāda rīcība ir pretrunā ar konstitūciju, kas aizliedz parlamenta atlaišanu sešus mēnešus pirms kārtējām vēlēšanām. Taču trešdien Augstākā Rada plānojusi izskatīt un apstiprināt izmaiņas vēlēšanu likumā, kas šādas pretenzijas novērstu. Tikmēr daudz diskusiju radies arī par vairākiem Zelenska ieceltajiem prezidenta administrācijas locekļiem, tostarp par tās vadītāju Andreju Bogdanu.

Zelenskis noteicis ārkārtas vēlēšanu datumu; kritiķi bažījas par to likumību
00:00 / 03:19
Lejuplādēt

Otrdien pie prezidenta uz konsultācijām ieradās parlamentā pārstāvēto frakciju līderi un, kā norādīja Zelenska  juridiskais padomnieks un tagad arī prezidenta administrācijas vadītājs Andrejs Bogdans, vairums politisko partiju jaunajām vēlēšanām ir gatavas.

"Pēc mūsu domām Augstākās Radas pilnvaru pārtraukšana pirms termiņa atbilst konstitūcijai, un tam piekrīt arī vairums frakciju vadītāju, kas vakar piedalījās konsultācijās pie prezidenta. Jā, dažu frakciju vadītāji un parlamenta spīkers uzskata, ka parlamenta atlaišanas un pirmstermiņa vēlēšanu izsludināšanas process nav juridiski tīrs. Taču, pēc pašreizējās likumdošanas, mēs nekādas problēmas nesaskatām. Visi strīdi par to, vai šāds lēmums ir nekonstitucionāls vai konstitucionāls, beidzās ar visu klātesošo apņemšanos piedalīties vēlēšanās," stāstīja Bogdans.

Jau trešdien ir sasaukta Augstākās Radas ārkārtas sēde, kurā tiks lemts par izmaiņām vēlēšanu likumā.

Plānots atcelt mažoritāro vēlēšanu sistēmu, saglabājot tikai proporcionālo partiju sistēmu. Tāpat līdz 3% plānots samazināt barjeru iekļūšanai parlamentā. Parlamenta priekšsēdētājs Andrejs Porubijs gan ir vērsies pie prezidenta, aicinot viņu precizēt, kādi tieši ir izskatāmo likumprojektu nosaukumi un numuri.

Paša Andreja Bogdana iecelšana prezidenta administrācijas vadītāja amatā arī izraisījusi virkni diskusiju. Tas tāpēc, ka saskaņā ar lustrācijas likumu Bogdans kā Nikolaja Azarova valdības pilnvarotais pārstāvis pretkorupcijas politikas jautājumos nedrīkst ieņemt vadošus amatus līdz 2024. gadam. Pats Bogdans paziņojis, ka viņš šim likumam ir pakļauts negodīgi, turklāt viņa jaunais amats neattiecoties uz valsts pārvaldi. Pirmajās Zelenska darbības dienās Bogdans arī norādījis, ka gadījumā, ja sabiedrība neviennozīmīgi uztvers lēmumu par miera sarunām ar Krieviju, šo jautājumu varētu izvirzīt balsošanai tautas referendumā.

Tikmēr viens no pazīstamākajiem ukraiņu politikas komentētājiem Vitālijs Portņikovs savā blogā "espreso.tv" norāda uz to, ka tuvākie Ukrainas gadi nebūt neizskatās spīdoši. Pēc viņa vārdiem, var gaidīt vēl citus konstitūcijas pārkāpumus, kas agri vai vēlu novedīs pie prezidentam paklausīga parlamenta, var gaidīt lustrācijas likuma atcelšanu, nodrošinot "īstu" profesionāļu revanšu. Pēc Portņikova domām, Ukraina jau diezgan drīz var atgriezties 2010. gadā, un, pieaugot sabiedrības neapmierinātībai, arī 2013. gadā. Kā uzskata komentētājs, ukraiņi diemžēl pašlaik nesaprotot, ka konstitūcijas pārkāpšana un likumu necienīšana vienmēr nozīmē ceļu uz politisku, sociālu un ekonomisku katastrofu, un Ukraina jau uz šī ceļa esot nostājusies.

KONTEKSTS:

Zelenskis 21. aprīlī uzvarēja Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, saņemot 73% balsu. Un 20. aprīlī plkst.10 norisinājās viņa inaugurācijas ceremonija. Uzreiz pēc tam Zelenskis paziņoja par Augstākās Radas atlaišanu, kā arī aicināja ministrus atstāt amatus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt