Dienas ziņas

Mūzikas pedagogi apgūst radošas darba metodes

Dienas ziņas

Dienas ziņas

V. Zelenskis: Harkivas reģions ir tikpat kā atgūts

Zelenskis: Harkivas reģions ir tikpat kā atgūts

Ukrainas prezidents Voldomirs Zelenskis uzrunā tautai paziņojis, ka Harkivas reģions Ukrainas ziemeļaustrumos ir tikpat kā atgūts un no okupantiem atbrīvotas jau apmēram 400 apdzīvotās  vietas.

Ukrainas drošības spēki ziņo, ka Harkivas apgabalā Krievijas karaspēks cietis ievērojami lielākus zaudējumus nekā ukraiņi. Tikmēr Krievija, saniknota par ukraiņu pretuzbrukumiem, turpina raidīt triecienus pa Ukrainas infrastruktūras objektiem.

Ukraiņu karavīri gatavi iet tālāk

"Esmu atgriezies no Harkivas apgabala – no mūsu Harkivas apgabala, no atbrīvotajiem rajoniem. Šobrīd gandrīz viss reģions ir deokupēts. Tā bija mūsu karotāju bezprecedenta kustība. Ukraiņiem atkal izdevās paveikt to, ko daudzi uzskatīja par neiespējamu," teica Zelenskis.

"Pirmajā aktīvo operāciju dienā vien mūsu karaspēks pavirzījās 18 kilometrus uz priekšu. Piecu dienu cīņu laikā tika pārvarēti 110 kilometri. 150 000 ukraiņu, kas palikuši šajā teritorijā, tagad atkal jūt, kāda ir parasta, droša, normāla dzīve.

Krievu armija Harkivas apgabalā atradās vairāk nekā piecus mēnešus un šajā laikā pat necentās neko darīt tautas labā. Viņi tikai iznīcināja un atņēma."

Arī karavīri atbrīvotajās teritorijās ir apņēmības pilni iet tālāk un soli pa solim atkarot visu teritoriju.

"Viņi, krievi, vienkārši aizskrēja prom. Bija neliela apšaude, bet ne tādas kaujas, kā mēs piedzīvojām pirmajās invāzijas dienās un mēnešos," stāsta kāds ukraiņu karavīrs.

Krievijas karaspēks aiz sevis atstājis daudz ieroču

Kā ziņojumā vēsta britu izlūkdienesti, Ukrainas karaspēks turpina nostiprināt savu kontroli pār tikko atbrīvotajiem Harkivas apgabala rajoniem. Ziņojumā norādīts, ka dažas Krievijas armijas vienības atkāpās salīdzinoši labā kārtībā un kontrolēti, bet citas aizbēgušas pilnīgā panikā.

Krievijas karaspēks aiz sevis daudzviet atstājis militāro aprīkojumu. Ukrainas armijas vienības atrod arvien jaunas vietas, kur Krievijas karavīri turējuši savus militārā aprīkojuma krājumus. Piemēram, atbrīvotājā Balaklijā lieli krājumi uzieti vietējās skolas sporta zālē.

Ukrainā vairākos apgabalos turpinās smagas kaujas
00:00 / 04:21
Lejuplādēt

Smagas kaujas aizvien norisinās Hersonas, Doneckas un Luhanskas apgabalos.

Luhanskas apgabala kara administrācijas vadītājs Serhijs Haidajs norādījis, ka Krievijas karaspēks pastiprina aizsardzību Svatoves–Troickas–Kreminnas frontē. Tiek veidoti ierakumi, būvētas aizsargkonstrukcijas.

Tiesa, ienaidnieks saskaroties ar dzīvā spēka trūkumu, lai veidotu rezerves. Haidajs uzsvēris, ka Luhanskas apgabalā nebūs tāda pārsteiguma momenta kā Harkivas apgabalā.

Cilvēki dzīvoja informācijas badā

Pienāk arvien vairāk informācijas par Krievijas karavīru pastrādātajiem noziegumiem iepriekš okupētajās teritorijās. Harkivas apgabalā atrasti un atbrīvoti pieci pusaudži – četras meitenes un viens puisis, kurus krievu iebrucēji nedēļu turēja pagrabā. Iebrucēji veikuši filtrācijas pasākumus, bet pēc tam jauniešus ieslodzījuši pagrabā, norādījis Ukrainas Valsts robežsardzes dienests.

Apdzīvotajās vietās tiek atrasti nogalinātu un spīdzinātu civiliedzīvotāju līķi. Kā stāsta atbrīvotajās teritorijās, tostarp Izjumā pabijusī ukraiņu žurnāliste Anastasija Žuka, pilsēta atgādina Buču un Irpiņu.

"Pilsētā no infrastruktūras nav palicis pāri teju nekas. Cilvēkiem nav elektrības, gāzes, nav mobilo sakaru. Šo pēdējo pusgadu okupācijā cilvēki dzīvoja neziņā par to, kas notiek Ukrainā un pasaulē," stāsta Žuka.

"Kad vakar runāju ar iedzīvotājiem, viņi prasīja – kā tur Kijivā, vai joprojām bombardē? Viņiem pēdējās ziņas ir no marta sākuma. Cilvēki dzīvoja pagrabos un mājās bez logiem, durvīm un mēbelēm. Krievijas karavīri savāca no cilvēkiem visu – mēbeles, tehniku.

Cilvēkiem nebija, ko ēst, un krievi vien dažas reizes pusgadā atveda humāno palīdzību. Cilvēki centās sēdēt klusi mājās un neiziet no sava pagalma. Iedomājieties, ka tas viss turpinājās nevis dažas dienas vai nedēļas, bet pusgadu."

Izjumā nogalināti vismaz 1000 vietējo

Izjumā kopumā bojā gājuši vismaz 1000 civiliedzīvotāju, stāsta vietējās domes loceklis Maksims Streļņikovs.

"Saskaņā ar informāciju, kas ir mūsu rīcībā, šajā karā tika nogalināti vismaz tūkstotis vietējo iedzīvotāju. Bet diemžēl bija vēl vairāk mirušo, jo nebija iespējas saņemt medicīnisko aprūpi. Martā krievu iebrucēji iznīcināja visas Izjumā esošās medicīnas iestādes."

Atgūtās teritorijas Ukrainai tagad ir gan jānotur, gan arī jānodrošina civiliedzīvotāji ar dzīvošanai piemērotiem apstākļiem, tostarp jāatjauno infrastruktūra. Nepieciešams arī pārliecināties par atkaroto vietu drošību, tostarp tās atmīnējot.

Savukārt jauna aptauja liecina, ka to Ukrainas pilsoņu skaits, kuri atbalsta piekāpšanos karā par labu Krievijai, ir samazinājies līdz rekordzemam līmenim – 8%. Tikmēr 87% aptaujāto uzskata, ka nekāda teritoriāla piekāpšanās nav pieņemama.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Karadarbības sākumā Krievija ieņēma Hersonas pilsētu, bet Ukrainas aizstāvjiem izdevās atvairīt uzbrukumu galvaspilsētai Kijivai. Krievijas karaspēks masveidā pastrādāja kara noziegumus Kijivas apgabala pilsētās, nogalinot civiliedzīvotājus. Pēc ilgas pretošanās maijā Krievijas spēku kontrolē nonāca arī stratēģiski svarīgā Mariupoles pilsēta.

Krievijas karaspēks pēc atkāpšanās no Kijivas galveno uzmanību koncentrējis uz Ukrainas austrumiem. Taču citviet okupācijas spēkiem nav izdevies būtiski pavirzīties uz priekšu. Ukraina saņem no Rietumiem arvien vairāk moderno ieroču un īsteno pretuzbrukumus, lai atkarotu okupētās teritorijas.

Septembra sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti