Zelenskis gatavs zaudēt prezidenta amatu miera panākšanai Ukrainas austrumos

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis gatavs zaudēt amatu, lai panāktu mieru Ukrainas austrumos. Zelenskis uzsvēra, ka miera panākšana valsts austrumos būs viņa pirmais darbs valsts vadītāja postenī.

ĪSUMĀ:

 • Zelenska prioritāte - kara izbeigšana valsts austrumos.
 • Prezidents aicina Ukrainas pilsoņus darīt visu valsts attīstībai.
 • Viņš piedāvā Ukrainas pilsonību ārzemēs dzīvojošajiem ukraiņiem.
 • Zelenskis uzrunā arī krievu valodā runājošos Ukrainas pilsoņus.
 • Eksperte Zelenko uzskata, ka Zelenskim neizdosies pārvarēt biznesa interešu grupu, kuras vēlas stiprināt saites ar Krieviju, sabotāžu.
 • Pētnieks Oslunds Zelenski par oligarhu marioneti neuzskata un sagaida no viņa cīņu ar korupciju.

"Man ir bieži prasījuši: "Kam jūs esat gatavs, lai pārtrauktu uguni?" Dīvains jautājums. Bet uz ko esat gatavi jūs, ukraiņi, sev dārgu cilvēku dzīvības dēļ? Varat atcerēties – lai mūsu varoņi vairs neietu bojā, es esmu gatavs uz visu. Es nebaidos pieņemt nepopulārus lēmumus, es esmu gatavs zaudēt savu popularitāti un reitingus, un, ja būs nepieciešams, es bez domāšanas esmu gatavs zaudēt savu amatu – lai tikai iestātos miers!" pēc svinīgā zvēresta nodošanas teica Zelenskis.

Zelenskis gatavs zaudēt amatu miera panākšanai Ukrainas austrumosUģis Lībietis

  Prezidents norādīja uz to, ka lielais sabiedrības atbalsts uzliek atbildību par valsti ne tikai uz viņa pleciem. Atbildība ir jāuzņemas arī katram Ukrainas pilsonim:

  "Katrs no mums ir prezidents, jo šodien katrs nes atbildību par to Ukrainu, kuru mēs atstāsim saviem bērniem. Katrs no mums savā vietā var darīt visu Ukrainas attīstībai. Eiropeiska valsts sākas no katra no mums. Mēs esam izvēlējušies Eiropas ceļu, bet Eiropa nav kaut kur tur. Eiropa ir šeit, mūsu galvās! Un kamēr tā būs mūsu prātos, tā būs Ukrainā."

  Jaunais prezidents arī vērsies pie visā pasaulē dzīvojošajiem ukraiņiem, paziņojot, ka būs priecīgs piešķirt viņiem Ukrainas pilsonību, jo valstij ir nepieciešamas šo cilvēku zināšanas un atbalsts.

  Savas uzrunas laikā Zelenskis vairākkārt sāka runāt arī krievu valodā ar mērķi uzrunāt valsts krievvalodīgos iedzīvotājus, kuri, pēc viņa vārdiem, arī ir Ukrainas pilsoņi.

  Noslēdzot savu uzrunu, Zelenskis norādīja, ka visa viņa iepriekšējā dzīve esot bijusi veltīta tam, lai smīdinātu cilvēkus. Tagad turpmākos piecus gadus prezidenta amatā viņš centīšoties, lai ukraiņiem nav jāraud.

  Ekspertu domas par to, ko varētu sagaidīt no Zelenska, dalās.

  Zelenskim pārmet, ka viņš ir ietekmīgā ukraiņu oligarha Ihora Kolomoiska marionete, kaut Zelenskis to noliedz.

  Ukrainas Nacionālās Zinātņu akadēmijas eksperte Gaļina Zelenko gan uzskata, ka Ukrainas prezidenta vēlēšanās uzvarēja tieši "oligarhu konsenss" pret līdzšinējo prezidentu, arī par oligarhu uzskatīto Petro Porošenko, jo biznesa interešu grupām grūtības sagādāja pārorientēšanās uz Eiropas Savienības tirgu. Tādēļ Ukrainas politikas eksperte no Zelenska prezidentūras sagaida izmaiņas Ukrainas politikas akcentos.

  Ukrainas Nacionālās Zinātņu akadēmijas eksperte Gaļina Zelenko

  "Viņam nav resursu, lai kļūtu par patstāvīgu prezidentu. Pat ja viņš to gribēs, jo vispār viņš ir ambiciozs cilvēks un nav muļķis. Taču tad viņš saskarsies ar šo biznesa interešu grupu sabotāžu. Publiski visi turpinās runāt par eiropeisko virzienu, par miera uzturētājiem Donbasā. Taču biznesa interešu grupas gribētu atgriezties Krievijas tirgū. Es sagaidu, ka notiks konflikta depolitizācija. Manuprāt, asās tēmas kā karš Donbasā, Krimas aneksija tiks novirzītas otrajā plānā," stāstīja pētniece.

  Domnīcas Atlantijas padome vadošais pētnieks Anderss Oslunds ir citādās domās. Zelenski par oligarhu marioneti neuzskata, no viņa sagaida pozitīvas izmaiņas, īpaši cīņu pret korupciju.

  Atlantijas padomes vadošais pētnieks Anderss Oslunds

  "Jautājums ir, vai viņš spēs ieņemt pietekami stingru nostāju pret veco sistēmu. Ja tas izdosies, viņš tiks novērtēts. Labākās reformas nāk no ārienes. Un Ukrainai tiešām nepieciešamas prezidents, kurš ir nepiederošs, kurš ir "autsaiders". Un tagad viņiem ir prezidents, kurš ir "autsaiders". Viņam tagad ir liela un grūta izvēle. Vai nu viņš ieceļ amatos jaunus un nepieredzējušus cilvēkus, kas tiešām vēlas salauzt sistēmu, vai arī viņš ieceļ cilvēkus, kas pazīst sistēmu, bet ir pārāk lielā mērā daļa no tās. Ceru, ka viņš izvēlēsies pirmo variantu, un domāju, ka to sagaida arī Ukrainas iedzīvotāji," stāstīja Oslunds.

  Viņš norādīja, ka Zelenskim kā prezidentam trīs galvenie jautājumi politiskajā dienaskārtībā būs cīņa pret korupciju, straujāka ekonomiskā izaugsme un mēģinājumi izbeigt karu ar Krieviju.

  KONTEKSTS:

  Zelenskis 21. aprīlī uzvarēja Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, saņemot 73% balsu. Un 20. aprīlī plkst.10 norisinājās viņa inaugurācijas ceremonija. Uzreiz pēc tam Zelenskis paziņoja par Augstākās Radas atlaišanu, kā arī aicināja ministrus atstāt amatus.

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti