Panorāma

V. Putina preses sekretāra dēls izvairās no mobilizācijas

Panorāma

Panorāma

Zelenskis prasa ANO izveidot speciālu tribunālu Krievijai

Zelenskis aicina izslēgt Krieviju no ANO Drošības padomes

Pasaules valstu līderi joprojām pulcējas Ņujorkā, ikgadējā Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālajā asamblejā. Ukraina ir bijusi asamblejas uzmanības centrā, līderim pēc līdera nosodot Krieviju par uzbrukumu suverēnai valstij.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ar video starpniecību runāja ANO Ģenerālās asamblejas sanāksmē vien dažas stundas pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojuma par daļēju mobilizāciju.

Zelenskis izteicies, ka Krievijas lēmums mobilizēt rezervistus liecina, ka Maskava nopietni nedomā par sarunām par sava gandrīz septiņus mēnešus ilgā kara izbeigšanu. Viņš uzsvēra, ka Ukraina gūs virsroku, atvairot Krievijas uzbrukumu un atspiežot tās karaspēku.

"Ukraina vēlas mieru. Eiropa vēlas mieru. Pasaule vēlas mieru. Mēs redzam, ka ir tikai viens, kas grib karu," teica Zelenskis.

"Mums beidzot jāatzīst Krievija par terorismu atbalstošu valsti visos līmeņos visās valstīs, kuras ievēro miera un cilvēka dzīvības aizsardzības vērtības. Juridiski un politiski. Ja nav juridiskā mehānisma, var pieņemt politisko lēmumu parlamentos. Tas ir pamats globālās drošības atjaunošanai," sacīja Zelenskis.

Tāpat Zelenskis aicināja atņemt Krievijai veto tiesības ANO Drošības padomē.

Zelenskis arī aicināja izveidot īpašu tribunālu, kas sauktu Krieviju pie atbildības, sakot, ka tas būtu "signāls visiem iespējamajiem agresoriem".

Latvijas prezidents Egils Levits, uzrunājot ANO, šo Zelenska ideju atbalstīja.

"Speciālā tribunāla galvenais uzdevums būtu izmeklēt Krievijas valsts atbildību agresijas noziegumā. Pēc kara Krievijai būs jāmaksā Ukrainai reparācijas par zaudējumiem. Speciālais tribunāls varētu būt daļa no starptautiskā reparācijas mehānisma," teica Levits.

Zelenskis arī pieprasīja kompensāciju fondu, sakot, ka Krievijai "par šo karu būtu jāmaksā ar saviem līdzekļiem".

Zelenskis atsaucās uz Fjodora Dostojevska "Noziegumu un sodu", aicinot panākt taisnīgumu savā valstī, jo "pret Ukrainu ir pastrādāts noziegums, un mēs pieprasām taisnīgu sodu".

"Ukraina vērsīsies ANO Ģenerālajā asamblejā ar aicinājumu atbalstīt starptautisku kompensācijas mehānismu. Mēs ceram uz jūsu atbalstu. Krievijai par šo karu būtu jāmaksā ar saviem aktīviem. Tas ir arī sods. Šis ir viens no briesmīgākajiem sodiem Krievijas amatpersonām, kurām nauda ir augstāka par visu."

Zelenskis pēc uzstāšanās Ģenerālās asamblejas zālē saņēma stāvovācijas. 

Ģenerālo asambleju uzrunāja arī ASV prezidents Džo Baidens, savu runu sākot ar karu Ukrainā. Viņš nosodīja Krieviju, sakot, ka Ukrainas karu "izvēlējās viens cilvēks". Baidens uzsvēra, ka Putins ir "nekaunīgi pārkāpis Apvienoto Nāciju Organizācijas Statūtu pamatprincipus".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti