Zelenska partijai var rasties iespēja vienai pašai veidot valdību; visticamāk, būs koalīcija

Ukrainā notikušajās ārkārtas parlamenta vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi prezidentu Volodimiru Zelenski atbalstošā partija „Tautas kalps”. Tai pirmo reizi vēsturē var rasties iespēja vienai pašai veidot valdību, taču daudz ticamāka ir koalīcijas veidošana. Parlamentā iekļuvušas vēl četras politiskās partijas, taču to panākumi ir ievērojami pieticīgāki.

Zelenska partija uzvar parlamenta vēlēšanās UkraināUģis Lībietis

  Ukrainas Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Tatjana Sļipačuka norādīja, ka nekādu incidentu, kas liktu apšaubīt vēlēšanu kampaņas likumību, nav.

  Līdz šim ir saskaitīta nedaudz vairāk kā puse no balsīm un pārliecinošā vadībā ar vairāk nekā 42% balsu ir partija „Tautas kalps”, kura varētu iegūt aptuveni 247 no 420 Augstākās Radas deputātu vietām.

  Priekšvēlēšanu cīņā šo partiju vadīja Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska priekšvēlēšanu kampaņas politiskais padomnieks Dmitrijs Razumkovs.

  Otrajā vietā ar nepilniem 13% balsu ierindojies „Opozīcijas bloks – par dzīvi”, savukārt trešajā vietā ar nepilniem 9% balsu atrodas bijušā prezidenta Petro Porošenko „Eiropeiskā solidaritāte”, no kuras par nepilnu procentu atpaliek ekspremjeres Jūlijas Timošenko „Batkivščina” jeb „Tēvzeme”. Piektā partija, kas pārvarējusi iekļūšanai parlamentā noteikto procentu barjeru, ir pazīstamā mūziķa, grupas „Okean Elzi” solista Svjatoslava Vakarčuka vadītā partija „Golos” jeb „Balss.

  Kā tūlīt pēc vēlētāju aptauju rezultātu publiskošanas pajokojis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, protams, 73% uzvara būtu daudz skaistāka, taču tāpat šī ir lieliska uzvara un liels atbalsts no visas Ukrainas sabiedrības:

  „Šis nav tikai milzīgs atbalsts, bet arī milzīga atbildība man un manai komandai. Mēs nepievilsim ukraiņus!

  Mūsu galvenās prioritātes jūs zināt – pirmkārt, tā ir kara izbeigšana un mūsu gūstekņu atbrīvošana! Tāpat ir jāuzvar korupcija, kas Ukrainā joprojām ir ļoti izplatīta. Es domāju, ka visas tās likumdošanas iniciatīvas, kuras mēs solījām visiem ukraiņiem, mēs izpildīsim.” 

  Lai arī sākotnējie vēlēšanu rezultāti liecina, ka partija „Tautas kalps” varētu veidot valdību viena pati, partijas vadība un prezidents jau iepriekš izteikušies, ka tomēr dotu priekšroku koalīcijas valdībai. Tieši tāpēc uz sarunām par jaunās valdības veidošanu ar prieku tikšot uzaicināts partijas „Golos” līderis Svjatoslavs Vakarčuks. Viņš pats izteicies, ka jebkādas koalīcijas pamatā ir jābūt koalīcijas līgumam.

  „Koalīcijas līgums ir jāveido pēc tam, kad mēs pārbaudīsim, kādas kuram ir sarkanās līnijas.

  Mums šādas sarkanās līnijas ir četras – Ukrainai ir jāvirzās uz Eiropas Savienību un NATO; skaidrs princips – likums ir viens visiem un neizvairīšanās no soda; ekonomika bez oligarhiem; bet deputāti no debesīm nolaižas uz zemes. Ja šajos jautājumos mēs atradīsim kopīgu valodu, tad ar šīm partijām mēs esam gatavi sēsties pie galda un vienoties,” stāstīja Vakarčuks.

  Ir izskanējuši minējumi arī par to, ka tieši Svjatoslavs Vakarčuks varētu kļūt par nākamo premjerministru, taču, kā norādījis Zelenskis, šajā laikā valdība ir jāvada ekonomikā spēcīgam cilvēkam, kuru augstu vērtē arī Rietumos.

  Tomēr, iespējams, Zelenska partijai nemaz nebūs nepieciešams veidot koalīciju. Tādā gadījumā “Tautas kalps” būtu pirmā partija neatkarīgās Ukrainas vēsturē, kas valdītu viena.

  Eksperti norāda – līdz ar Zelenska uzvaru arī šajās vēlēšanās, viņš beidzot varēs pilnvērtīgi vadīt valsti.

  “Pēdējos divos mēnešos Zelenskis bija ar Petro Porošenko valdību, kas ir bloķējusi visas Zelenska likumdošanas prioritātes. Tāpēc jaunas vēlēšanas un jauni cilvēki nozīmē, ka beidzot varēs izdot likumus. Un jauno valdību nevarēs gāzt vismaz vienu gadu. Tāpēc mums būs vismaz viens gads, kura laikā jaunievēlētie deputāti varēs ieviest izmaiņas Ukrainas politikā un cīnīties ar korupciju,” asoc. prof. Daniela Morgana universitātē Vašingtonā Juvals Vēbers.

  Kā norāda ukraiņu politikas komentētājs Vitālijs Portņikovs, „Tautas kalpa” uzvara vēlēšanās ievērojami stiprinās arī pašreizējā prezidenta Zelenska pozīcijas, jo bez parlamentārā vairākuma prezidenta darbības ir ievērojami ierobežotas. Portņikovs arī prognozē, ka jaunās valdības veidošana nesīs daudz pārsteigumu, jo pašlaik faktiski nav nekādu minējumu par to, kādas personas varētu ieņemt ministru amatus. Ļoti iespējams, ka atkārtosies pirms vairākiem gadiem novērotais scenārijs, kad pēc negaidīta kandidāta Porošenko uzvaras prezidenta vēlēšanās valdības amatos nonāca viņam pietuvināti cilvēki. Viss liecina, ka Zelenskis varētu rīkoties tieši tāpat.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti