Zaļie EP grib diskutēt par alternatīvām idejām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Mēs apzināmies, ka mēs nebūsim starp tiem kandidātiem, no kuriem pēc vēlēšanām tiks izvēlēts nākamais Eiropas Komisijas priekšsēdētājs. Tomēr mēs gribam, lai priekšvēlēšanu laikā tiktu diskutēts arī par alternatīvām idejām Eiropas attīstībai.” Tāds ir Eiropas Zaļo kustības līderu vēstījums pirms maijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām. Nesen ir noslēgusies interneta balsošana un zaļie ir izvēlējušies divus līderus, kuri vadīs priekšvēlēšanu kampaņu.

Lai izvēlētos, kurš vadīs zaļo EP priekšvēlēšanu kampaņu visā Eiropā, partija pirmo reizi vēsturē rīkoja interneta balsošanu. Tā bija atvērta ikvienam eiropietim, kuram ir pieeja internetam un mobilajam telefonam. Interneta atlasē uzvarēja divi kandidāti - francūzis Hosē Bovē un jaunā vāciete Ska Kellere.

Tomēr balsošanā piedalījās vien salīdzinoši neliels cilvēku skaits - aptuveni 22 000. Kellere atzīst, ka viņa bija gaidījusi lielāku atsaucību. "Es būtu priecīga, ja nobalsotu vairāk cilvēku. Es neesmu pilnībā apmierināta ar šo skaitli, bet es domāju, ka noteikti bija vērts mēģināt. Vairāk nekā 22 000 cilvēku nobalsoja un tas jau ir kaut kas. Nākotnē mums būtu jādomā, kā vairāk iesaistīt cilvēkus, lai viņi saprastu, ka tas nav tikai iekšējs Zaļās partijas balsojums. Šoreiz cilvēkiem nebija skaidrs, ka var balsot arī tie, kuri nav Zaļās partijas biedri," saka Kellere.

Turklāt aptuveni septiņi tūkstoši cilvēku mēģināja piereģistrēties Zaļās partijas mājas lapā, lai nobalsotu. Bet viņiem tas nav izdevies tehnisku iemeslu dēļ. Tas ir bijis arī viens no iemesliem, kādēļ Austrijas zaļie nolēma nepiedalīties kopīgā kandidāta atlasē.

Eiropas Parlamenta Zaļo grupa ir salīdzinoši neliela - tajā strādā vien 58 deputāti. Salīdzinājumam, Eiropas Tautas partiju grupā ir 274, bet sociāldemokrātu blokā ir 194 deputāti. Tomēr zaļās kustības atpazīstamība daudzās Eiropas valstīs ir pietiekami liela. Un tieši par zaļām idejām Kellere un Bovē arī plāno runāt. 

Pēc rezultātu paziņošanas Bovē sacīja, ka tagad viņi beidzot varēs iesaistīties vēlēšanu kampaņā, lai runātu par Eiropu, kas aizsargā savus pilsoņus.

Šajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās katra politiskā partija izvirza savu kandidātu Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatam. To var salīdzināt ar premjera kandidātu nosaukšanu Saeimas vēlēšanās. Kandidāti uz Komisijas priekšsēdētāja amatu vairāk ir sejas, kas pārstāv konkrētās politiskās idejas visas Eiropas mērogā. Bet jābalso būs katrā valstī par saviem kandidātiem.

Latvijā Zaļā partija startēs kopā ar Zemnieku Savienību. Saraksts esot veidots uz līdzvērtīgiem principiem, lai katrai partijai būtu vienāds kandidātu skaits, sacīja Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

„Es teiktu, ka šie cilvēki vairāk vai mazāk ir saistīti ar darbu dažādās Eiropas institūcijās. Vai saistīti ar darbu Saeimas Ārlietu komisijā un ir vesela virkne darba grupu. Par Šulcas kundzi mēs jau zinām. Tāpat arī Grigules kundze strādā Ārlietu komisijā. Tāpat tas ir Andrim Bērziņam," stāsta Brigmanis.

Latvijā Zaļās partijas vadošā kandidāte, visticamāk, būs ar otro saraksta numuru izliktā bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Iveta Šulca. Pašreiz viņa ir Latvijas vēstniece Ēģiptē.

Līdz šim Latvijā nedz zaļajiem, nedz zemniekiem nav izdevies iekļūt Eiropas Parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti