«YouTube» sāks bloķēt dezinformāciju par Covid-19 vakcīnām

Interneta platforma “YouTube” paziņojusi, ka sāks bloķēt lietotājus un dzēst videoklipus, kuros tiek izplatīta nepatiesa vai maldinoša informācija par oficiāli apstiprinātām Covid-19 vakcīnām.

Pirmie šo aizliegumu izjutuši divi Krievijas atbalstītās televīzijas sabiedrības “RT” kanāli Vācijā, kas bloķēti bez tiesībām atjaunot darbību. Šāds lēmums izsaucis asu neapmierinātību Krievijā un pārmetumus par vārda brīvības ierobežošanu.

Bloķēs "antivakseru" kontus

Video koplietošanas un sociālo mediju platforma “YouTube”, kas pieder informācijas tehnoloģiju milzim “Google”, nav pirmā no platformām, kas izlēmusi vērsties pret dažāda veida dezinformāciju vai viltus ziņu izplatīšanu.

«YouTube» sāks bloķēt dezinformāciju par Covid-19 vakcīnām
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Februārī sociālās saziņas vietne “Facebook” paziņoja par vēršanos pret nepatiesu informāciju par Covid-19 vakcīnām, piemēram, apgalvojumiem, ka tās izraisa autismu vai citas slimības. “Facebook” gan nav pārāk labi veicies ar šo solījumu izpildi. Arī “Twitter” martā paziņoja, ka šīs platformas lietotāji, kuri atkārtoti dalīsies ar nepatiesu vai maldinošu informāciju par vakcīnām, tiks bloķēti.

Tagad pienācis laiks rīkoties arī “YouTube”, apņemoties dzēst saturu, kas izplata dezinformāciju par oficiāli apstiprinātām vakcīnām. Arī šajā platformā paredzēts dzēst videoklipus, kuros tiek apgalvots, ka vakcīnas ir bīstamas, izraisa autismu, vēzi vai neauglību. Tāpat tiks bloķēti vai dzēsti tā dēvēto “antivakseru” aktīvistu konti.

Kā teikts “Google” paziņojumā, kopumā gada laikā ir dzēsti aptuveni 130 000 līdzīgu klipu, un tendences rāda, ka nepatiesi apgalvojumi tagad jau izplatās arī par daudzām citām jau sen apstiprinātām vakcīnām, piemēram, pret masalām.

"Google" sola cīnīties pret dezinformāciju

Savulaik kompānija “Google” arī Latvijas valdībai atvēlēja finansējumu, lai palīdzētu informēt sabiedrību par cīņu pret Covid-19.

“Google” pārstāvis Karans Bhatija sarunā ar Latvijas Radio korespondentu Artjomu Konohovu uzsver, ka “Google” pret dezinformāciju medicīnas jautājumos nopietni attieksies arī turpmāk.

“Mēs sniedzām ievērojamus grantus Latvijas valdībai un citām Eiropas valstīm, lai palīdzētu tām nodot savus vēstījumus cilvēkiem par to, kā attiekties pret Covid-19, kā pārbaudīties, kā ieviest pareizos pasākumus slimības ierobežošanai. Mēs to darījām daudzās valstīs, jo uzskatījām, ka tas ir viens no veidiem, kā ar mūsu platformas palīdzību mēs varam risināt šo krīzi,” stāsta Bhatija.

“Runājot par dezinformāciju, mēs šo jautājumu uztveram ļoti nopietni. Īpaši ar medicīnu saistītos jautājumus. Tāpēc mēs esam spēruši ļoti izlēmīgus soļus, lai šo problēmu novērstu, un arī turpmāk tā mums būs ļoti liela prioritāte.”

Kremlis apvainojies uz "YouTube"

Iespējams, viens no pirmajiem dezinformācijas aizlieguma “upuriem” ir Krievijas atbalstītais televīzijas kanāls “RT”.

“YouTube” pārstāvji trešdien bloķēja divus “RT” vācu valodā raidošos kanālus, apsūdzot tos Covid-19 vadlīniju pārkāpšanā un nedodot tiem tiesības tikt atjaunotiem.

“YouTube” sākotnēji brīdināja abus kanālus, taču pretī saņēma Krievijas draudus bloķēt “YouTube” lietošanu Krievijā. Abu televīzijas kanālu bloķēšana izsaukusi milzīgu neapmierinātību no Krievijas varas pārstāvjiem.

Krievijas prezidenta paspārnē strādājošā cilvēktiesību padome aicinājusi starptautiskās cilvēktiesību un žurnālistu organizācijas izvērtēt abu televīzijas kanālu bloķēšanu. Krievijas Žurnālistu savienība pieprasījusi nekavējoties atjaunot abu televīzijas kanālu darbu, notiekošo saucot par politisku cenzūru.

Savukārt Krievijas Federācijas padomes spīkere Valentīna Matvijenko ir vērsusies pie mediju uzrauga “RosKomNadzor”, pieprasot ieņemt pret “YouTube” maksimāli stingru pozīciju un piemērot tam augstas soda naudas, kā arī piespiest kompāniju pildīt Krievijas likumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti