"WikiLeaks": Snoudena politiskā patvēruma lūgumi nosūtīti 21 valstij

Bēguļojošais ziņu noplūdinātājs par ASV izlūkdienestiem Edvards Snoudens ir iesniedzis lūgumus par politiskā patvēruma piešķiršanu 21 valstij, pirmdien paziņoja interneta vietne "WikiLeaks".

Pirmie Snoudena politiskā patvēruma lūgumi tika nosūtīti Ekvadorai un Islandei, bet pārējos 19 viņa vārdā ir nosūtījusi "WikiLeaks" darbiniece Sāra Harisone.

"Lūgumi tika nogādāti amatpersonai Krievijas konsulārajā punktā Maskavas Šeremetjevas lidostā vēlā [svētdienas] vakarā," teikts internetā ievietotajā "WikiLeaks" paziņojumā. "Šie dokumenti uzsver vajāšanas riskus, kas Snoudenam draud ASV, un Krievijas konsulārais punkts tos ir sācis nogādāt attiecīgajām vēstniecībām Maskavā," informēja "WikiLeaks".

Politiskā patvēruma lūgumi Snoudena vārdā ir iesniegti Austrijai, Bolīvijai, Brazīlijai, Francijai, Indijai, Īrijai, Itālijai, Krievijai, Kubai, Ķīnai, Nīderlandei, Nikaragvai, Norvēģijai, Polijai, Somijai, Spānijai, Šveicei, Vācijai un Venecuēlai.

Snoudens pirmdien nāca klajā ar pirmo publisko paziņojumu kopš aizbēgšanas no Honkongas un tajā pavēstīja, ka ASV prezidents Baraks Obama ir devis viceprezidentam Džo Baidenam norādījumu izdarīt spiedienu uz to valstu līderiem, kurās Snoudens lūdz politisko patvērumu.

Snoudens arī nosūtīja vēstuli Ekvadoras prezidentam Rafaelam Korream, pateicoties par atbalstu. "Pasaulē ir maz līderu, kas riskētu aizstāvēt privātpersonas cilvēktiesības pret visvarenāko valdību uz zemes, un Ekvadoras un tās tautas drosme ir piemērs pasaulei," teikts Snoudena vēstulē, ar kuras saturu iepazinusies Lielbritānijas ziņu aģentūra "Press Association".

Korrea ir sacījis, ka Baidens sarunā ar viņu nedēļas nogalē aicinājis noraidīt Snoudena politiskā patvēruma lūgumu.

Snoudens turpina uzturēties Maskavas Šeremetjevas lidostā, kur viņš 23.jūnijā ieradās no Honkongas kā tranzītpasažieris ar Krievijas nacionālās aviokompānijas "Aeroflot" reisu. Snoudens jau Honkongā bija reģistrējies "Aeroflot" 24.jūnija reisam no Maskavas uz Kubu, tomēr viņš uz Havanu neizlidoja un joprojām atrodas lidostas tranzītzonā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir noliedzis iespēju, ka Krievija varētu izdot Snoudenu ASV.

ASV Tieslietu ministrija 21.jūnijā izvirzīja Snoudenam kriminālapsūdzības, tostarp par spiegošanu un valdības īpašuma zādzību.

16.jūnijā ASV anulēja Snoudena pasi, un tas, ka viņam nav derīga ceļošanas dokumenta, tiek uzskatīts par galveno iemeslu, kādēļ Snoudens nevar aizlidot no Maskavas.

Kriminālapsūdzības 30 gadus vecajam Snoudenam ir izvirzītas federālā tiesā ASV Virdžīnijas štatā, kur ir bāzējies viņa bijušais darba devējs - privāta konsultāciju firma "Booz Allen Hamilton", kas sniedza pakalpojumus ASV Centrālajai izlūkošanas pārvaldei (CIP). Ir izdots arī orderis viņa aizturēšanai.

Snoudens 20.maijā no ASV aizlidoja uz Honkongu. Atrodoties tur, viņš noplūdināja ASV un Lielbritānijas presē ziņas par slepenām programmām, ar kurām ASV izlūkdienesti izspiegojuši interneta un telefonsarunu datus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti