Vladimirs Putins – vai Krievijas prezidents uz mūžu?

Divas trešdaļas balstiesīgo Krievijas iedzīvotāju būtu gatavi atbalstīt Vladimira Putina kandidatūru. Ja vēlēšanas notiktu šo svētdien, tad Putins saņemtu 64% balsu, – tā liecina socioloģisko pētījumu kompānijas “Levada centrs” jaunākās aptaujas dati. Putins pats gan vēl nav paziņojis par kandidēšanu nākamā gada martā gaidāmajās vēlēšanās, taču ne par to, ka viņš kandidēs, ne par to, ka viņš uzvarēs, šaubu nav. Jautājums, kas notiks tālāk. Jo līdz šim Putins demonstrējis, ka ievēro savas valsts konstitūciju.

Prezidenta amatā Putins nonāca caur īsu termiņu valsts premjerministra pienākumu izpildītāja amatā. Tomēr varas nomaiņa kopumā demokrātisku vēlēšanu kārtā bija vēsturisks notikums jaunākajā Krievijas vēsturē. Un tā 18 gadi augstākajā varas amatā ģeogrāfiski lielākajā pasaules valstī. Izņemot četrus gadus premjera amatā. Tā Putins apliecināja, ka ievēro konstitūciju. Neviens nevar būt prezidenta amatā ilgākkā divus termiņus pēc kārtas.

Sākotnēji bija plānots, ka Putins septembrī paziņos par savu dalību vēlēšanās. Tad termiņš tika mainīts uz oktobra beigām, novembra sākumu.

Pēc likuma vēlēšanu kampaņa oficiāli sāksies 7. decembrī – un tas nozīmē, ka par saviem plāniem Putins var paziņot arī decembra sākumā.

Nav šaubu, ka Putins kandidēs ceturtajam prezidentūras termiņam. Taču, kā norāda Maskavas Karnegī centra eksperts Andrejs Koļesņikovs, cīņā viņš iesaistīsies vēlāk nekā citi. Tas Putinam raksturīgs – nogaidīt un pavērot situāciju. Tomēr politikas vērotāji, zinot Putinu, gatavi arī dažādiem pārsteigumiem.

"Viņa kampaņai nav vēstījuma. Domājams, tas vēlētāju mazo gaidu dēļ – ko gan tur gaidīt, ja tāpat viņš būs prezidents. Tomēr kaut kas ļaudīm jāpiedāvā. Tam jābūt kaut kam oriģinālam un tādēļ to grūti izdomāt. Iespējams, vēsts vēl nav noformulēta," teica Koļesņikovs.

"Tiek diskutēts arī par iespēju, ka Putins priekšlaicīgi pametīs posteni. Proti, viņš gūs uzvaru, pēc kāda laika sagatavos pēcteci, veiks valsts pārvaldes reformas un pēc tam atkāpsies," atzina politologs Valērijs Solovjovs.

Pagaidām nav nedz priekšvēlēšanu kampaņas, nedz arī nopietnu konkurentu. Opozicionārs Aleksejs Navaļnijs gan atrotījis piedurknes kampaņai, taču piespriestā nosacītā cietumsoda dēļ likums viņam kandidēt neļauj. Tagad Navaļnijs atrodas arestā par aicinājumiem uz nesaskaņotām akcijām.

"Pašreiz viņa reitings ir tikai viena procenta līmenī. Taču, kad personu pielaiž vēlēšanām, rodas arī jaunas vēlētāju uzrunāšanas iespējas, un reitings sāk strauji augt," sacīja Koļesņikovs.

Taču, kamēr Navaļnija politiskā zvaigzne vēl nav uzlēkusi, vēlēšanās savas izredzes varētu izmēģināt cita – televīzijas zvaigzne, bijušā Pēterburgas mēra meita Ksenija Sobčaka. Žurnālisti par to runā jau mēnesi, bet Ksenija pati šo informāciju vēl nav nedz noliegusi, nedz apstiprinājusi.

1 komentārs
Juons Grigals
Putinam nav sadursmju ar konstitūciju tiktāl, cik tā viņam netraucē. Ja traucē, tad izmaina vai, labākajā gadījumā, apiet.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti