Viļņas vecpilsētā pamazām atver kafejnīcas; iedzīvotāji pagaidām piesardzīgi

Jau trešo nedēļu pēc kārtas Lietuvas valdība pamazām atvieglina karantīnas režīma noteikumus. Kaimiņvalsts galvaspilsētā jau teju nedēļu kafejnīcu īpašnieki savu iestāžu galdiņus drīkst bez maksas izvietot pilsētas ielās un atkal sagaidīt apmeklētājus. Tiesa, joprojām jāievēro strikti fiziskās distancēšanās noteikumi, un rosība Viļņas centrā atgriežas ar maziem un piesardzīgiem soļiem.

Viļņas vecpilsētā pamazām atver kafejnīcas; iedzīvotāji pagaidām piesardzīgiRihards Plūme

16.martā noteiktā karantīna Lietuvā ir spēkā līdz 11.maijam un valdība pašlaik neapsver jautājumu par tās tālāku pagarināšanu, lai gan neizslēdz arī tādu iespēju. Savukārt robežkontrole uz robežām ar Latviju un Poliju nesen tika pagarināta līdz 14.maijam.

Tomēr jau trešo nedēļu pēc kārtas Lietuvas valdība pamazām atvieglina karantīnas režīma noteikumus. Piemēram, no pagājušās pirmdienas durvis drīkstēja vērt muzeji, bibliotēkas, āra kafejnīcas un frizētavas.

Tomēr kafejnīcām un restorāniem joprojām ir jāievēro stingri fiziskās distancēšanas noteikumi. Klientus drīkst sēdināt tikai ārpus telpām, un pie viena galda drīkst atrasties tikai divi cilvēki. Savukārt galdiem jābūt vismaz divu metru attālumā vienam no otra.

Bet, piemēram, Lietuvas galvaspilsētas Viļņas vecpilsētā ir daudz šauru ielu, tādēļ vairums šādu iestāžu nemaz nevarētu atvērties. Tā skaidroja Viļņas mērs Remiģijs Šimašus. Tādēļ pilsēta kafejnīcu un restorānu darbībai nolēma atvērt 18 sabiedriskās vietas. Vasarā to skaits varētu pieaugt.

Mērs skaidroja:

“Tirgus plačos, laukumos un ielās tuvumā esošās kafejnīcas šajā sezonā varēs bez maksas izvietot āra galdus un tādējādi īstenot savu darbību karantīnas laikā.

Proti, vienkārši atvērties, strādāt, saglabāt darbavietas un uzturēt Viļņu dzīvu.”

Šādu iniciatīvu uzņēmēji novērtējuši pozitīvi. Viesnīcu un restorānu asociācijas vadītāja Evada Šiškauskiene uzsvēra, ka šāds solis nācis tieši laikā un tas palīdzēs atgriezt dzīvi pilsētas ielās, nepārkāpjot drošības prasības.

Jau drīz vien pēc pilsētas paziņojuma vietu ierīkošanai pieteicās vairāk nekā 162 kafejnīcas, bāri un restorāni. Pilsēta sola, ka nepieciešamības gadījumā varētu nodrošināt vairāk vietu.

Šīs nedēļas vidū vecpilsētu apmeklēja arī lietuviešu ziņu portāla “15min.lt” redaktore Rūta Miškinaite. Viņa Latvijas Radio norādīja, ka pilsētas centrā esot bijis gana daudz cilvēku, ja salīdzina ar to, kā tur izskatījies aptuveni pirms mēneša.

“Tur bija cilvēki, un arī dažas kafejnīcas bija atvērtas, taču ārpus tām pagaidām vēl nebija īpaši daudz galdiņu un krēslu. Es domāju, tas tādēļ, ka šo vietu īpašnieki vēl tikai pamazām sāk plānot savas darbības atsākšanu,” pastāstīja Miškinaite.

Kā atzina Viļņas iedzīvotāja, lai gan kafejnīcās bija manāmi daži cilvēki, kas malkoja alu vai kafiju, to nebija daudz. Iespējams, tas esot tādēļ, ka cilvēkiem joprojām ir bail, jo aizvien tiek ziņots par jauniem inficēšanās gadījumiem. Daži baidoties, ka kontrole pār slimību varētu tikt zaudēta, ja cilvēki jau tagad sāks doties uz kafejnīcām.

Jaunieši, gan esot drošāki. “Kā novēroju sociālajos tīklos, jaunieši, kas ir noilgojušies pēc saviem draugiem, ir daudz dedzīgāki uz došanos ārā. Vecpilsētas kafejnīcās pārsvarā sēdēja tieši jauni cilvēki,” pastāstīja Miškinaite.

Jāpiebilst, ka Viļņas varasiestādes izrādījušas jauku žestu arī pilsētā strādājošajiem veselības jomas darbiniekiem, piešķirot viņiem restorānu kuponus 400 000 eiro vērtībā.

KONTEKSTS:

Lietuvā Covid-19 saslimšana reģistrēta vairāk nekā 1400 cilvēkiem, miruši 46. Taču jaunu inficēšanās gadījumu skaits ar koronavīrusu turpina kristies. Veselības ministrija 3.maijā paziņoja, ka aizvadītajā diennaktī apstiprināti četri jauni inficēšanās gadījumi – mazākais skaits kopš marta vidus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti