Panorāma

Ķīnā ievērojams Covid-19 uzliesmojums

Panorāma

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī Sveču mežs

Lietuvas vēstījums Baltkrievijai: politieslodzītie jāatbrīvo

Viļņā pretī Baltkrievijas vēstniecībai rada Lukašenko režīma kritiķa Beļacka portretu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Viļņā iepretim Baltkrievijas vēstniecībai tapis sienas gleznojums ar Aleksandra Lukašenko režīma kritiķa, Nobela miera prēmijas laureāta Alesa Beļacka portretu. Tas ir Lietuvas vēstījums Baltkrievijas vadībai. Kā izteicies kaimiņu Ārlietu ministrijas pārstāvis, Beļackis ir mūsu laiku Nelsons Mandela, un baltkrievu režīmam jāatbrīvo Beļackis un visi pārējie, vairāk nekā 1400 politieslodzītie.

Mākslinieki no Viļņas un Kauņas trīs dienās skolas sienu pārvērta mākslas darbā, kas nes ne tikai spēcīgu politisko vēstījumu, bet arī pauž atbalstu baltkrievu pretestības kustībai. Ideja nāk no Lietuvas Ārlietu ministrijas. To atbalstīja Alesa Beļacka cilvēktiesību centrs "Vjasna", kas savu darbību no Minskas pārcēla uz Lietuvu pēc Lukašenko režīma vajāšanām.

Lietuvas ārlietu ministra vietnieks Mants Adomens norādīja: "Simboliski un zīmīgi, ka iepretim Baltkrievijas vēstniecībai, Minskas režīma pārstāvniecībai Lietuvā, mēs atklājam šo sienas gleznojumu, kas veltīts Alesa Beļacka cīņai par brīvību un viņa dzīvei. Cilvēkam, kurš visu savu dzīvi veltīja Baltkrievijas demokrātijai, Baltkrievijas brīvībai, Baltkrievijas eiropeiskajai izvēlei."

Līdzas portretam un aicinājumam atbrīvot politeslodzīto ir arī uzraksts "Žive Belarus! Lai dzīvo Baltkrievija!" Šo saukli Lukašenko režīms ir aizliedzis kā ekstrēmistisku, jo to izmanto opozīcija.

Māksliniece un darba autore Lina Šlipavičūte-Černauskiene sacīja: "Manuprāt, mākslai ir milzīgs potenciāls runāt par sabiedrībai svarīgiem un jutīgiem jautājumiem. Personīgi es gribētu biežāk izmantot mākslu kā platformu, lai runātu par to, kas satrauc."

Savu portretu prominentais baltkrievu cilvēktiesību aktīvists Aless Beļackis neredzēs. Tāpat kā viņš nevarēja personīgi saņemt Nobela Miera prēmiju, ko viņam piešķīra kopā ar cilvēktiesību aizstāvjiem no Ukrainas un Krievijas. Pagājušajā gadā Lukašenko režīms aktīvistu apcietināja. Janvārī Minskā viņu tiesās. Šī nav pirmā reize, kad Beļackis atrodas cietumā.

Baltkrievu opozīcijas aktīvists Sergijs Siss pauda: "Es nevaru bez saviļņojuma šeit stāvēt. Jo es redzu Alesa acis, kas skatās uz ielas otru pusi, kur ir mūsu valsts vēstniecības tumšās, pelēkās sienas. Mēs te bieži rīkojam protesta akcijas. Mēs gribam aizklauvēties līdz baltkrievu varai un pateikt, ka tas, ko tā dara, ir nepareizi. Baltkrievu pilsoniskā sabiedrība dzīvoja un dzīvos."

Lietuvā dzīvo liela baltkrievu kopiena, un tur patvērumu raduši daudzi emigranti, kas aizbēguši no Lukašenko režīma represijām.

"Tikai 100 kilometrus no Lietuvas Baltkrievijas cietumos ir 1435 politiskie ieslodzītie. Tie ir politieslodzītie pēc visstingrākās klasifikācijas. Jo ir tūkstošiem cilvēku, kas ieslodzīti ar uzspiestām, safabricētajām kriminālām apsūdzībām. Desmitiem tūkstošu cilvēku pratināti, spīdzināti un piekauti," uzsvēra Adomens.

Kā izteicies Lietuvas ārlietu ministrijas pārstāvis, šis ir atgādinājums arī starptautiskajai sabiedrībai, ka nedrīkst aizmirst 1435 baltkrievu politieslodzītos, daudzus tūkstošus represijās cietušos un miljonus Baltkrievijas iedzīvotāju, kuri pašā Eiropas centrā nevar baudīt priekšrocības, ko sniedz brīvība, un ko mēs uzskatām par pašsaprotamu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti