Viktors Juščenko: Eiropa nav gatava Putinam

Rietumu pasaule nespēj pienācīgi atbildēt uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina rīcību un palīdzēt Ukrainai, uzskata bijušais Ukrainas prezidents Viktors Juščenko. Intervijā LTV raidījumam “De facto” Juščenko pauž, ka Eiropas Savienībai un ASV ir jāpiegādā Ukrainai letālie aizsardzības ieroči.

Intervijā Juščenko kritizē Rietumu pieeju Ukrainas krīzes risināšanai. Bijušais Ukrainas prezidents uzskata, ka konflikta risināšanas nolūkos Rietumeiropas valstīm ir godīgi jāatzīst, ka Krievija ir uzbrukusi Ukrainai.

„Es nesaprotu Normandijas formātu. Vācija un Krievija ir novērotāji, bet Ukraina – konflikta puse. Ar ko tad runāt? Agresora krēsls ir tukšs. Minskas formāts. EDSO un Krievija ir novērotāji, Ukraina – konflikta puse un otrā konflikta puse esot Zaharčenko. Ko viņš pārstāv, sestās kategorijas elektriķis? Vai tad viņš ir kara autors? Kara autors ir Putins, Krievija. Luhanskas un Doņeckas tautas republikām nav neviena tanka, nevienas raķešu iekārtas, neviena ložmetēja vai automāta,” norāda Juščenko sarunā ar “De facto”.

Bijušais Ukrainas prezidents uzskata, ka arī pašiem ukraiņiem konflikts austrumos ir jāsauc nevis par “pretterorisma operāciju”, bet par karu: „Mūsu karavīri vienkārši nesaņem pavēles rīkoties. Mēnešiem ilgi mēs nedrīkstam atšaudīties pa ienaidnieka pozīcijām, neizmantojam raķešu iekārtas. Tūkstošiem jauno vīriešu atsakās no mobilizācijas tāpēc, ka negrib kļūt par lielgabala gaļu, negrib, lai viņus nostāda uz frontes līnijas bez tiesībām aizstāvēties. Daudz ko mēs nevaram darīt tāpēc, ka mums ir tikai miera noregulējuma plāns.”

Viktors Juščenko norāda uz 1994.gada līgumu, kad Ukraina atteicās no kodolieročiem apmaiņā pret valsts teritoriālo integritāti: „Šodien mēs paziņojam – Ukraina ir zaudējusi teritoriālo neaizskaramību un suverenitāti. Tad, lūdzu, garanti, atcerieties, ko Jūs solījāt 1994.gada 5.decembrī, un izpildiet to.”

Eiropas līderus Juščenko kaunina un uzskata, ka rietumvalstu politiķi nespēj saprast, ka Putins apdraud ne tikai Ukrainu, bet arī visu Eiropu: „Eiropā trūkst Vinstona Čerčila un Eiropas kopiena nav gatava novērtēt Putina izaicinājumu. Uzskatu, ka vairums Eiropas politiķu atkārto 1938. gada kļūdu, Putinu mēģina nomierināt tāpat, kā mēģināja nomierināt Hitleru. Varbūt atdosim Krimu un cerēsim, ka tam puisim pietiks? Iesaldēsim Krimu pēc Osetijas parauga un tad viņš apstāsies? Nē taču. Viņš līdz Lisabonai aizies. Nevis teritoriāli, bet idejiski. Finansēs visu radikālo, visu labējo un visu kreiso tikai tādēļ, lai destabilizētu situāciju. Destabilizācija ir viņa labākais partneris, un Ukraina ir viens no instrumentiem.

Juščenko piedāvā rietumvalstīm izveidot savdabīgu Maršala plānu Ukrainai: izveidot ciešu ekonomisko sadarbību un investēt Ukrainas ekonomikā, bet vienlaikus nodrošināt valsti ar letāliem aizsardzības ieročiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti