Sadaļas Sadaļas

Krustpunktā

Aktualitātes: Lokālie ierobežojumi Covid sakarā; Latvijā viesojas Francijas prezidents

Krustpunktā

Tūrisma nozare strauji cietusi Covid ietekmē. Kāda ir tās nākotne un kā palīdzēt?

Krustpunktā Lielā intervija: Viens no "Novičok" radītājiem, zinātnieks Vils Mirzajanovs

Viens no «Novičok» radītājiem: Rietumvalstis var aprēķināt, cik šīs vielas tika saražots

Viens no indes “Novičok” radītājiem, ASV dzīvojošais krievu zinātnieks un ķīmiķis Vils Mirzajanovs uzskata, ka rietumvalstis var aprēķināt, cik daudz šīs vielas PSRS tika saražots, jo vienu no tās sastāvdaļām Maskavai nācās iepirkt Vācijā un Itālijā.

Mirzajanovs pasaulei deviņdesmito gadu sākumā atklāja, ka Padomju Savienībā astoņdesmito gadu beigās tika strādāts pie jaunas indes "Novičok". Viņu apsūdzēja par valsts noslēpuma izpaušanu, taču pēc aresta viņam izdevās tikt brīvībā un emigrēt uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur viņš arī publicēja grāmatu, kurā aprakstīja šīs vielas formulu.

Mirzajanovs Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” atklāja, ka savulaik PSRS, lai ražotu “Novičok” grupas indes, iepirka vienu sastāvdaļu no Vācijas vai Itālijas, jo paši to saražot nespēja. Iegādāto acetamidīnu sūtīja uz Turciju, un slepenie aģenti  pārveda šo vielu uz PSRS.

Zinātnieks stāstīja, ka saražoto daudzumu var aprēķināt ar ekonomisko spiegošanu, jo rietumvalstīs bija stingra saražotās vielas uzskaite, viss bija legāli, un ir jāizpēta, cik bija saražots  un kam pārdots.

Mirzajanovs skaidroja, ka šo vielu PSRS iepirka, jo tai nebija savas infrastruktūras, lai pie tās tiktu.  

Zinot iepirkto daudzumu, varot aptuveni aplēst saražotās indes apjomu, skaidroja zinātnieks.  

Viņš atzina, ka, strādājot komandā, kas pētīja “Novičok”, viņš pakāpeniski aptvēra, ka tiek veidots ķīmiskais ierocis; “dedzība norima”, bet, pildot savus pienākumus godprātīgi, nereti bija konflikti ar vadību.

"Krustpunktā" podkāstā:

 

 

 

  • Savā lietotnē raksti - Krustpunktā

 

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Mirzajanovs skaidroja, ka viņš nebija no tiem, kuri sintezēja šo vielu, taču pēc vielas atklāšanas dažādos pētījumos bija iesaistīti vismaz 1000 cilvēku, un viņš bija viens no tiem, kas piedalījās izpētē, testēšanā.

“Es netaisnojos, jo secināju karjeras beigās, ka es piedalījos noziedzīgā darbībā,” sacīja zinātnieks.

Viņš arī pauda pārliecību, ka “Novičok” nevarēs saražot amatieri vai teroristi, tam nepieciešamas zināšanas un izglītība, kā arī ļoti labi aprīkota laboratorija. Viņš sprieda, ka arī citas valstis bez pieredzes un zināšanām diez vai varētu ražot “Novičok”. 

Taču viņš netic, ka Krievija nevarētu atklāt šīs vielas klātbūtni organismā, tāpēc apšauba, ka Omskā, kur pēc saindēšanās ar “Novičok” nonāca Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, tiešām nekonstatēja šo vielu.

Zinātnieks arī sprieda, ka Navaļnija saindēšanas mērķis bija viņu nogalināt, bet bija pieļauta kļūda devā. Mirzajanovs stāstīja, ka padomju laikos “Novičok” izmēģināja uz dzīvniekiem, nevis uz cilvēkiem, un reakcijas un devas ir atšķirīgas.

Intervija oriģinālvalodā bez tulkojuma. 
 

Savukārt Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes loceklis, akadēmiķis Ivars Kalviņš, komentējot nesenos Krievijas prezidenta Vladimira Putina izteikumus par “Latvijas pēdām” Navaļnija saindēšanā, intervijā  intervijā Rus.lsm.lv stāstīja, ka  sintezēt indīgo kaujas vielu “Novičok”, ar kuru tika saindēts Krievijas opozīcijas politiķis Aleksejs Navaļnijs, ir ķīmiski vienkāršs uzdevums. Tomēr tam vajadzīga speciāla laboratorija, bet Latvijā tādas nav bijis Padomju Savienības laikā un nav arī tagad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt