Vienošanās par Irānas kodolprogrammu panākta, šaubas paliek

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirms aptuveni trīs gadiem, kad ANO un ASV ierosinātās sankcijas pret Irānu darbojās ar pilnu jaudu, toreizējais Irānas prezidents Mahmuds Ahmedinedžads norādīja - lai gan rietumvalstis ar savām sankcijām ir uzsākušas ekonomisko karu, tas nepiespiedīs Irānu atteikties no savas kodolprogrammas.

“Mēs neesam cilvēki, kuri piekāpsies kodoljautājumā. Ja kāds domā, ka var izdarīt spiedienu uz Irānu, tad viņi noteikti kļūdās un viņiem ir jāmaina sava uzvedība,” norāda Ahmedinedžads.

Vienošanās pēc vairāk nekā 10 gadu ilga konflikta

Savukārt pagājušās piektdienas vakarā Šveices pilsētā Lozannā seši pasaules līderi apsveica viens otru un ikvienu zemeslodes iedzīvotāju par „vēsturisko vienošanos“ ar Irānu.

Uzrunājot medijus, Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni sacīja, ka Irānas atomenerģijas „jauda un krājumu bagātināšana būs ierobežota“, bet apmaiņā pret to tiks atceltas ekonomiskās, finanšu un citas sankcijas, ko Irānai bija noteikušas ANO, ES un ASV.

„Šodien mēs esam spēruši izšķirošu soli: ir rasts risinājums par galvenajiem parametriem kopīgam un izsmeļošam rīcības plānam. Tā ir visu pušu politiskā apņemšanās, labā griba un smags darbs, kas to ļāva īstenot. Šajās dienās izstrādātais risinājums un nozīmīgais lēmums ir kā pamats vienošanās tekstam,” uzsvēra Mogerīni. „Tā kā Irāna īsteno miermīlīgu kodolprogrammu, tad Irānas urāna bagātināšanas jauda, ​​bagātināšanas līmenis un krājumi būs ierobežoti noteiktā termiņā, un nebūs neviena cita iekārta, kā tikai Natanzā. Irānas pētniecība un attīstība tiks veikta tādos apjomos un grafikos, kas notiks pēc savstarpējas vienošanās,” viņa norāda.

Konkrētais Irānas un pasaules lielvaru strīds ir ildzis kopš 2002. gada, kad Irāna sāka savu kodolprogrammu. Togad Irāna liedza ANO inspektoriem pieeju Arkas un Natanzas kodolreaktoriem, un tas bija viens no iemesliem, lai norādītu uz aizdomām, ka Irānas rīcībā ir būtiski bagātinātā urāna krājumi.

Savukārt, informējot par jaunāko šī notikuma rezultātu, BBC vēstīja, ka Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs un Mogerīni norādīja, ka sasniegtais rezultāts ir Irānas urāna bagātināšanas programmas un tās kodolprogrammas ierobežošana. Tomēr tiek akcentēts arī, ka sankcijas tiks atceltas tikai tad, kad Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra būs apstiprinājusi, ka Irāna ievēro vienošanos. Tāpat Zarifs žurnālistiem paziņoja, ka vienošanās parādīs to, ka strīda iemesls – Irānas kodolprogramma ir un vienmēr ir bijusi miermīlīga.

Kamēr Irānā lēmumu sagaida ar gavilēm...

Pēc tikšanās ar pasaules līderiem Šveicē, atgriežoties mājās, Teherānā, Irānas ārlietu ministrs tika sveikts ar gavilēm, jo vienkāršo iedzīvotāju vidū dominē viedoklis, ka sarunu rezultāts varētu uzlabot Irānas stāvokli pārējā pasaulē, jo tā daudzus gadus pavadījusi kā izstumtā – ziņoja aģentūra AFP.

Irānas iedzīvotāju reakcija uz jauno ziņu izvērsa nacionālā lepnuma sajūtu un cerību, ka irāņiem būs iespēja atdzīvināt savas valsts ekonomiku. Tā Teherānā AFP žurnālistiem stāstīja students Ali. „Šis darījums veicinās ražošanu mūsu valstī un stiprinās ekonomiku. Bet, protams, viena priekšrocība gan šīm sankcijām bija – Irānas tauta iemācījās nostāties uz savām kājām,” saka Ali.

Savukārt cits students Ali Reza norādīja, lai arī ir labi, ka sankcijas ir atceltas,  tomēr nelāgi esot, ka Irānas aktivitātes kodolenerģijas jomā būs vājākas un ierobežotas.

... Izraēlā ar bažām un dusmām

Panākto vienošanos ASV prezidents Baraks Obama akcentēja ar norādi, ka tā ir balstīta nevis uz uzticību, bet uz „bezprecedenta pārbaudi” un gadījumā, „ja Irāna krāpsies, tad visa pasaules to zinās”. „Ja gadījumā [Izraēlas premjers Benjamins] Netanjahu meklē visefektīvāko veidu, kā panākt, lai Irāna neiegūst atomieroci, tad šis ir īstais ceļš. Ticu, ka mūsu kodoleksperti to apliecinās. Tomēr svarīgāk ir tas, ka šodien pat tikšos ar premjeru, lai apstiprinātu viņam , ka nekas nemazinās mūsu atbalstu Izraēlas drošībai vai rūpes par Irānas destabilizējošo politiku un draudiem pret Izraēlu,” norādīja Obama.

Tikmēr Netanjahu vienošanos komentēja kā „iespējams vēsturiski sliktu vienošanos, jo tā atstāj teroristu valstij attīstītu kodolinfrastruktūru”. Sarunā ar telekanālu NBC Netanjahu norādīja, ka panāktā sākotnējā vienošanās ar Irānu ir drauds Izraēlas drošībai un aicināja nekavēties ar galīgās vienošanās panākšanu. „Lozannā piedāvātais kompromiss Irānai nodrošinās iznākumu, kas apdraudēs Izraēlu, Tuvos Austrumus un mieru pasaulē. Tagad ir brīdis starptautiskajai sabiedrībai pieprasīt labāku vienošanos,” saka Netanjahu.

Pasaules lielvaru nākamais mērķis ir līdz jūnija beigām spert soli, lai pārtrauktu 12 gadus ilgušo konfliktu.

Kā atzīst eksperti, šā brīža situācija joprojām tomēr ir trausla un nepieciešams sagaidīt 30. jūniju, kad tiks izstrādāta pilnīga vienošanās, kuru saskaņot, iespējams, būšot daudz grūtāk. Tāpat joprojām ir bažas par to, ka netiek atklātas vienošanās dokumenta detaļas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti