Viendzimuma reģistrētās partnerattiecības atļautas 18 ES valstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Dažāda veida viendzimuma partnerattiecības un laulības ir atļautas vairākās Eiropas valstīs un to kļūst arvien vairāk. Pavisam nesen šo valstu sarakstam pievienojās arī Īrija, kuras iedzīvotāji referendumā ar pārliecinošu vairākumu atbalstīja attiecīgas izmaiņas konstitūcijā. Dažās valstīs pastāv gan laulības, gan partnerattiecības. Citās ir atļautas tikai dažāda veida kopdzīves reģistrācija.

Luksemburgā, tieši vienā no centrālajiem galvaspilsētas laukumiem, pavisam nesen Luksemburgas premjers Ksavje Betels apprecējās ar savu ilggadējo partneri. Līdz ar to Betels kļuva par pirmo Eiropas Savienības (ES) valsts premjeru, kas apprecējās ar sava dzimuma pārstāvi. Tomēr, pirms Luksemburgā tika atļautas viendzimuma laulības, abi jau kādu laiku dzīvoja reģistrētās partnerattiecībās. Tāda veida savienības šeit pastāv kopš 2004. gada.

Kopumā no 28 Eiropas Savienības valstīm pašreiz 18 atļauj viendzimuma reģistrētās partnerattiecības. Vairākās vietās pastāv arī iespēja noslēgt tā dēvētos kopdzīves līgumus. Katrā valstī tiem ir savs juridiskais spēks un svars.

Starp tām valstīm, kas neatrodas Eiropas Savienībā, viendzimuma partnerattiecības pastāv Šveicē, Norvēģijā, Islandē un Andorā, kā arī Lielbritānijas Apvienotās Karalistes sastāvā esošajā Džersijā, Menas salā un Gibraltārā.

Pārsvarā viendzimuma attiecību reģistrācija Eiropā tika atļauta pēdējo 15 gadu laikā. Tādās valstīs kā Malta un Horvātija tas ir noticis pavisam nesen – aizvadītajā gadā. Savukārt pionieri šādā ziņā bija Zviedrija, Beļģija un Nīderlande. Šajās valstīs cilvēki var reģistrēt savas attiecības neatkarīgi no dzimuma jau kopš 80. gadu beigām vai 90. gadiem.

Ņemot vērā, ka laulības un partnerattiecības netiek regulētas Eiropas Savienības līmenī, katrā valstī likumi būtiski atšķiras. Vēl sarežģītāka situācija kļūst, kad viendzimuma pāri pārceļas dzīvot citur. Piemēram Vācijā nepastāv viendzimuma laulības, bet ir iespējams noslēgt partnerattiecības. Tādēļ divas sievietes vai divi vīrieši, kas Beļģijā ir noslēguši laulību, Vācijā netiks uzskatīti par laulāto pāri. Tomēr viņu statuss tiks pielīdzināts partnerattiecībās dzīvojošajiem.

Latvija ir starp tām valstīm, kas neatzīst nedz citā valstī noslēgtās viendzimuma laulības, nedz partnerattiecības, lai kādas tās būtu - vai nu starp vīrieti un sievieti vai arī viendzimuma. Līdzīga politika pastāv vēl vairākās postpadomju valstīs – Bulgārijā, Igaunijā, Itālijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā un Slovākijā, kā arī tādās valstīs kā Kipra un Itālija.

Igaunijas parlaments ir pieņēmis viendzimuma partnerattiecību likumu. Tomēr, lai tas kļūtu par realitāti, joprojām ir jāpieņem vairāki likumi un noteikumi, kas atrunās, kā tieši likums darbosies. Bez šīm likumiem viendzimuma partnerattiecības Igaunijā tā arī paliks uz papīra.

Jāsaka gan, ka partnerattiecības nav gluži tas pats, kas laulības. Tādēļ deviņās Eiropas Savienības valstīs ir atļautas arī viendzimuma laulības. Tā ir Beļģija, Dānija, Francija, Luksemburga, Nīderlande, Portugāle, Spānija, Zviedrija un Lielbritānija. (Izņēmums gan ir tās sastāvā esošā Ziemeļīrija.) Drīzumā šīm valstīm pievienosies arī Īrija, kuras iedzīvotāji tikko nobalsoja par to referendumā. Divi vīrieši vai divas sievietes var precēties arī Norvēģijā un Islandē. Arī kādreizējā Islandes premjerministre apprecējās ar savu ilggadējo partneri, vēl esot valdības vadītājas krēslā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti