Vides katastrofa Oderas upē Polijā: var paiet gadi, līdz upe atlabs; cēlonis joprojām neskaidrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Polijas un Vācijas amatpersonas joprojām cenšas noskaidrot iemeslu masveida zivju bojāejai Oderas upē, kas plūst starp abām valstīm. Jau kopš pagājušā mēneša beigām simtiem kilometru garumā ir parādījies milzums beigtu zivju. Tiek uzskatīts, ka ūdenī iekļuvusi toksiska viela, iespējams, tīši izgāzta. Tas varētu būt dzīvsudrabs, pieļauj vācieši, tomēr precīza ķīmiskā viela joprojām nav zināma, neskatoties uz veiktajiem testiem. Zināms, ka upē bijis paaugstināts skābekļa daudzums.

Vides katastrofa Oderas upē Polijā: var paiet gadi, līdz upe atlabs; cēlonis joprojām neskaidrs
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Odera tecējumu sāk Čehijā, plūst pa Polijas (kur to dēvē par Odru) un Vācijas robežu un ietek Baltijas jūrā. Upes kopgarums ir 840 kilometri, no kuriem 187 kilometrus tā tek pa Vācijas un Polijas robežu. Odera parasti tiek uzskatīta par tīru upi, kas ir mājvieta 40 zivju sugām. Problēmas upē tika konstatētas jau 28. jūlijā, kad pie Olavas Polijas dienvidrietumos tika manītas pirmās beigtās zivis. Vācijas amatpersonas žēlojas, ka poļi, pārkāpjot savstarpējo līgumu, nav kaimiņus nekavējoties informējuši par iespējamo upes piesārņojumu. Poļus kritizēja Brandenburgas vides ministrs Aksels Fogels: "Protams, mums būtu jāpieņem, ka esam pienācīgi informēti, bet šobrīd es teiktu, ka kādā brīdī, kur informācija netika pārsūtīta, bija kļūme. Tā netika pārsūtīta ne starptautiski, ne arī uz Vāciju, bet Polijā tika aizturēta."

Lai gan tonnām beigtu zivju bija novērojamas jau vairākas nedēļas, skandāls sācies vien tagad, kad secināts, ka problēma nav lokāla, bet ir plaša mēroga.

To atzina arī Polijas premjers Mateušs Moraveckis: "Šī ekoloģiskā drāma, kas notiek, ir ļoti nopietna, tas ir milzīgs uzdevums visiem dienestiem, kas saistīti ar šo vides katastrofu. Tāpēc visi uzdevumi ir sadalīti un visi dienesti šobrīd strādā pie tiem. Tomēr es vēlos uzsvērt, ka daži dienesti bija aizkavējušies, pārāk lēni reaģēja, un tāpēc es esmu licis katru dienu ziņot, un no šīm nolaidībām un kūtrībām es vakar izdarīju secinājumus. Cienījamie tautieši, mana apņemšanās ir ne tikai atrast un sodīt vainīgos, bet arī pēc iespējas ātrāk samazināt šos zaudējumus un atjaunot Oderas upes sākotnējo stāvokli, un es ticu, ka tas būs iespējams īsā laikā."

No upes izcelts vairāk nekā 12 tonnas beigtu zivju. Ņemot vērā Vācijas valdības brīdinājumu par vides katastrofu, cilvēki aicināti upei netuvoties.

Cietušas ne tikai zivis, bet arī bebri un putni.

Darbos pie upes Polija piesaistījusi arī karavīrus. Polijas premjers atzina, ka var paiet gadi, līdz upe "atgūtos". Vēl piektdien Polijas premjers atlaida pāris vides amatpersonu par viņu rīcību incidentā. Savukārt aktīvisti Polijas un Vācijas varasiestādes apsūdz nespējā sadarboties, lai ātri reaģētu uz katastrofu un aizsargātu cilvēkus. Polijas iekšlietu un administrācijas ministra vietnieks Macejs Vasiks pastāstīja, ka noteikta 1 miljona zlotu jeb 215 000 eiro liela atlīdzība par informāciju, kas palīdzētu atrast Oderas upē notikušās vides katastrofas vaininiekus. Tikmēr Vācijas vides ministre Štefija Lemke aicināja veikt vispusīgu incidenta izmeklēšanu. Joprojām nav skaidrs, kas un ar ko piesārņojis upi.

Vācijas austrumu Brandenburgas federālās zemes amatpersona sacīja, ka testa rezultāti liecina par paaugstinātu skābekļa līmeni ūdenī, kas liecina par svešas vielas klātbūtni.

Tiek pieļauts, ka upe piesārņota ar dzīvsudrabu, tomēr tas vēl nav apstiprināts. Vienlaikus tiek atzīmēts, ka vēsturiski zemais ūdens līmenis Oderā apvienojumā ar karstuma vilni nozīmēja to, ka zivis jau pirms vides katastrofas bijušas sarežģītos apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti