Panorāma

Intervija ar Jāni Priedi

Panorāma

Trīs miljonu auto iepirkums lielos dīlerus neinteresē

Igaunija svin simtgadi

VIDEO un FOTO: Igaunija svin simtgadi

Igaunijā sestdien, 24.februārī, svin valsts proklamēšanas simtgadi. Arī tuvākajās kaimiņvalstīs atceras Igauniju, piemēram, Somijas galvaspilsētā Helsinkos pieminekļi izgreznoti ar šallēm Igaunijas karoga krāsās. Igaunijā notiek plaši svinību pasākumi, kas sadalīti pa dažādām pilsētām.

Tallinā rīts sākās ar emocionālu tradīciju - saulei austot, garā Hermaņa tornī tika pacelts Igaunijas karogs. Lai arī svētki iekrituši aukstā laikā, tomēr katrs vēlējās būt klāt un tāpēc sildījās, kā vien mācēdams.

"Ir vienkārši brīnišķīgi. Es pat nevaru to izteikt. Tāda jubileja tomēr. Šķiet, ka te ir visa Igaunija un vēl tik daudz viesu no citām valstīm. Svinēsim!" sacīja Tallinas iedzīvotāja Anu. 

Svētku priekšvakarā LTV satika Igaunijas eksprezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa  ģimeni. Viņaprāt, visvairāk šodien paldies būtu jāpasaka valsts dibinātājiem.

"Mums jāpatur prātā, ka tad, ja mūsu priekšteči pirms 100 gadiem nebūtu izdarījuši to, ko viņi izdarīja, tad arī mēs nevarētu paveikt to, ko esam paveikuši tagad. Igaunijai, tāpat Latvijai un Lietuvai, bija iespēja izbaudīt 20 neatkarības gadus, un tādēļ atmodas laikā mēs jau zinājām, ko gribam. Ja paskatāmies uz citām valstīm, kuras bija Padomju savienībā, tās savu neatkarību sāka no nulles, tādēļ tās nezināja, ko grib. Un tāpēc, ja mūsu senči 1918. gadā nebūtu cīnījušies par neatkarīgu valsti, mēs šeit šodien nestāvētu. Vai vismaz vieta, kur atrastos, noteikti nebūtu tik laba," uzskata Igaunijas eksprezidents.

Politiķu izteikums, ka Igaunijas neatkarība tagad ir aizstāvēta labāk nekā jebkad agrāk, apliecina arī šodien notikusī militārā parāde, kur līdzās ar igauņiem bija Lielbritānijas un citu NATO dalībvalstu karavīri, arī Latvijas pārstāvji.

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida savā svētku uzrunā uzsvēra, ka brīvība, tiesiskums un taisnīgums ir tas, uz kā balstās Igaunijas valsts, lai gan, protams, vēl daudzkas jādara. 

"Ir jābūt gan prasīgumam, gan neapmierinātībai, bet tai pat laikā ir jābūt ticībai, ka rītdiena būs labāka par šodienu, ja mēs cītīgi strādāsim. Tāpat kā toreiz, arī tagad tā ir atslēga, kas mums atvērs durvis uz mūsu gaišo nākotni," sacīja Kaljulaida.

Sestdien vakarā oficiālais svinību epicentrs pārcelsies uz Tartu, kur ap 1500 viesu ir aicināti uz Igaunijas prezidentes Kersti Kaljulaidas svinīgo pieņemšanu, kas notiek nesen uzceltajā Nacionālajā muzejā.

Arī šogad, tāpat kā iepriekšējos gadus, Valsts prezidenta rīkoto svinīgo pieņemšanu, koncertu un balli daudzu stundu garumā rādīs Igaunijas sabiedriskā televīzija. Tā jau ir kļuvusi par tradīciju, ka parasti šis kļūst par gada laikā skatītāko raidījumu, jo daudzas Igaunijas ģimenes savu svētku uzklāj pie televizora, lai tādējādi būtu klāt šajā svinīgajā pasākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti