Dienas ziņas

Mājokļu cenas pieaugs lēni

Dienas ziņas

Pirms reformas izveido vizuālo identitāti

Lietuvā svin neatkarības atjaunošanas 30. gadskārtu

VIDEO: Lietuvā atzīmē neatkarības atjaunošanas 30. gadadienu

Lietuvā trešdien, 11. martā, atzīmē neatkarības atjaunošanas  30. gadadienu. Bijušais Augstākās Padomes priekšsēdētājs un pirmais neatkarīgās Lietuvas vadītājs Vītauts Landsberģis svētku priekšvakarā norādīja, ka atmodu radīja cilvēku vēlme dzīvot savādāk.

Pirms 30 gadiem 11. martā Lietuvas Augstākā Padome jeb atjaunotais Seims parakstīja aktu par valstiskās neatkarības atjaunošanu un pasludināja neatkarību no Padomju Savienības.

Svētku diena trešdien, 11. martā, Viļņā sākās ar ziedu nolikšanu pie pieminekļa Neatkarības laukumā un ar Lietuvas, Latvijas un Igaunijas karogu pacelšanu, ko Latvijas Televīzija piedāvāja vērot tiešraidē.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tad noritēja svētku gājiens no parlamenta ēkas līdz Katedrāles laukumam un priekšnesumu sniedza Baltijas militārie orķestri. Lielākā daļa sarīkojumu, kuri bija paredzēti iekštelpās, tika atcelti, piemēram, svinīgā sēde vēsturiskajā 11. marta zālē.

"Lietuva ir skaista, kad tās pamatā – mīlestība. Tā kļūst neglīta, kad to pārņem naids, kas var rasties no redzējuma trūkuma, politiskajām ķildām vai vienkārši noguruma.

Naids ir iznīcinošs. "Ļausim Lietuvai degt mūsu sirdīs" – tie ir vārdi no mūsu himnas, kas apliecina patriotismu, kuru esam piemirsuši. Patriotisms ir kā koks – tā saknes aug no apakšas. Patriotisms ir mūsu mājas, ģimene, pilsēta, tēvzeme. No tā aug mīlestība pret cilvēci," teica Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Tāpat kā Igaunijā un Latvijā, arī Lietuvā astoņdesmito gadu beigās sākās nacionālās atmodas kustība. Par tās līderi kļuva Vītauts Landsberģis.

"Galvenā atmodas ideja un iedvesma nāca no spontānas iedzīvotāju vēlmes un gribas dzīvot citādi. Pašapziņas pieaugums un izpratne par to, ka dzīvojam greizi, ka notiek lejupslīde un pastāv tautas izzušanas risks. Mēs gribējām dzīvot. Lai dzīvotu, mums dzīve bija jāveido citādi," sacīja bijušais Augstākās Padomes priekšsēdētājs Landsberģis. 

Svinīgo dienu lietuvieši noslēgs Neatkarības laukumā ar svētku koncertu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti